Ana Sayfa Güncel Haberler 31 ile giriş çıkış yasağının süresi 15 gün uzatıldı

31 ile giriş çıkış yasağının süresi 15 gün uzatıldı

İçişleri Bakanlığı’nın genelgesi uyarınca 31 ilde uygulanan araç giriş yasağının süresi 15 gün uzatıldı. Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van ve Zonguldak illerine giriş çıkış yasağı 18 Nisan 2020 Cumartesi günü gece yarısı saat 24.00’ten başlayarak 15 gün süreyle uygulanacak.

İçişleri Bakanlığı, koronavirüs önlemleri kapsamında 03 Nisan 2020 Cuma gününden başlayarak 15 gün süreyle 31 ile araç giriş çıkışlarını yasaklamıştı. Sağlık Bakanlığı bilim kurulunun önerisi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı doğrultusunda alındığı belirtilen yasağın ilk aşama 15 gün süreyle uygulanacağı, gerekirse sürenin yeniden uzatılacağı belirtilmişti.

İçişleri Bakanlığı’nca valilikler ve kaymakamlıklara gönderilen genelgede, 31 ilden kara, hava ve deniz yoluyla yapılacak tüm giriş/çıkışların 18 Nisan 2020 Cumartesi günü saat 24.00’e kadar kısıtlandığı/yasaklandığı, sürenin bu gece sona ereceği hatırlatıldı. Sınırlamanın / yasaklamanın 15 gün daha uzatılmasının uygun görüldüğü belirtelerek, “Bu illerde  yaşayan/bulunan tüm vatandaşlarımızın belirtilen süre boyunca illerinde kalmaları esas olacak. Belirtilen illere giriş-çıkış kısıtlamasının daha önceki genelgelerle belirlenen usul ve esaslar ile istisnalar 18 Nisan Cumartesi günü saat 24:00’den sonra da geçerli olacak” denildi.

– Bu kentlere gıda, ilaç ve temizlik malzemesi gibi zorunlu ihtiyaç malzemeleri nakli ile İçişleri Bakanlığı genelgesinde belirtilen sektörlerin lojistik araçları dışında giriş-çıkış yapılamayacak.

– Ülke içinde yük ve izinli yolcu taşımacılığı yapanlar ile uluslararası yük taşımacılığı yapan araçların bu şehirlerden transit geçişleri ise devam edecek.

– Ülkenin tamamında daha önce 65 yaş üzerine uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasını 20 yaş altı için de getirildi. 04 Nisan 2020 gece yarısından başlayarak 01 Ocak 2000 ve üstü tarihli doğumlular da tıpkı 65 yaş üstü gibi sokağa çıkamayacak.

– Vatandaşlar yalnızca çalışmak veya temel ihtiyaç malzemelerini sağlamak için sokağa çıkabilecek, bunun dışında herkesin evinde kalması sağlanacak.

– Dışarıya çıkmak zorunda kalan vatandaşlarımız için de yeni bir uygulama başlatıldı. 04 Nisan 2020 gününden başlayarak pazar yerleri ve marketler gibi insanların toplu şekilde bulunduğu tüm alanlarda herkesin maske takması zorunlu olacak.

– İnsanların toplu olarak çalışmaya devam ettiği iş yerlerinde de benzer önlemler alınacak.

– Tüm bunlara ek olarak, Türkiye genelinde insan hareketliliğini azaltmak için gereken önlemler alınması sürdürülecek.

– Kentlerin tamamında insan hareketliliğini azaltmak için gereken ek önlemler 04 Nisan 2020 gününden başlayarak il pandemi ve il hıfzıssıhha kurulları tarafından alınıp uygulanabilecek.

– Sokaklar dâhil tüm kamuya açık mekânlarda kalabalık oluşturacak şekilde asla bir arada bulunulamayacak, sosyal mesafeye en az üç adım olarak mutlaka uyulacak.

– Uyarılara uymayarak aksi yönde davranışlar sergilemekte ısrar edenlere gereken idari ve adli cezalar uygulanacak.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -
 

Most Popular

Recent Comments