Ana Sayfa Güncel Haberler Yeni koronavirüs önlem ve yasakları açıklandı

Yeni koronavirüs önlem ve yasakları açıklandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, koronavirüs salgınından dünya genelinde 1 milyon 30 bin kişinin etkilendiğini belirterek ölenlerin sayısının da 55 bine ulaştığını söyledi. Ülkemizde toplamda 20 bin 921 hasta bulunduğunu, 425 kişinin yaşamını yitirdiğini, 484 kişinin taburcu edildiğini anlatan Erdoğan, bilim kurulunun önerileri doğrultusunda alınan koronavirüs ile mücadeleye ilişkin yeni önlemleri açıkladı.

– Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van ve Zonguldak illeri araç giriş çıkışına kapatıldı. 

– İl pandemi ve il hıfzıssıhha kurulları kendi kentlerinin ihtiyaçlarına göre bu önlemleri daha da genişletebilecek. 

– 31 kente araç giriş-çıkışı yasağı ilk aşamada 15 gün süreyle uygulanacak, gerekirse süreyi daha da uzatılacak.

– Bu kentlere gıda, ilaç ve temizlik malzemesi gibi zorunlu ihtiyaç malzemeleri nakli ile İçişleri Bakanlığı genelgesinde belirtilen sektörlerin lojistik araçları dışında giriş-çıkış yapılamayacak. 

– Ülke içinde yük ve izinli yolcu taşımacılığı yapanlar ile uluslararası yük taşımacılığı yapan araçların bu şehirlerden transit geçişleri ise devam edecek.

– Ülkenin tamamında daha önce 65 yaş üzerine uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasını 20 yaş altı için de getirildi. 04 Nisan 2020 gece yarısından başlayarak 01 Ocak 2000 ve üstü tarihli doğumlular da tıpkı 65 yaş üstü gibi sokağa çıkamayacak.

– Vatandaşlar yalnızca çalışmak veya temel ihtiyaç malzemelerini sağlamak için sokağa çıkabilecek, bunun dışında herkesin evinde kalması sağlanacak.

– Dışarıya çıkmak zorunda kalan vatandaşlarımız için de yeni bir uygulama başlatıldı. 04 Nisan 2020 gününden başlayarak pazar yerleri ve marketler gibi insanların toplu şekilde bulunduğu tüm alanlarda herkesin maske takması zorunlu olacak. 

– İnsanların toplu olarak çalışmaya devam ettiği iş yerlerinde de benzer önlemler alınacak.

– Tüm bunlara ek olarak, Türkiye genelinde insan hareketliliğini azaltmak için gereken önlemler alınması sürdürülecek.

– Kentlerin tamamında insan hareketliliğini azaltmak için gereken ek önlemler 04 Nisan 2020 gününden başlayarak il pandemi ve il hıfzıssıhha kurulları tarafından alınıp uygulanabilecek.

– Sokaklar dâhil tüm kamuya açık mekânlarda kalabalık oluşturacak şekilde asla bir arada bulunulamayacak, sosyal mesafeye en az üç adım olarak mutlaka uyulacak. 

– Uyarılara uymayarak aksi yönde davranışlar sergilemekte ısrar edenlere gereken idari ve adli cezalar uygulanacak.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR