Ana Sayfa Güncel Haberler Yazar Raşel Rakella Asal yazarlık serüvenini anlattı

Yazar Raşel Rakella Asal yazarlık serüvenini anlattı

İzmir Araştırmaları Derneği (İZARDER) tarafından düzenlenen sohbet toplantılarının Mart ayı konuğu Kent-Yaşam yazarı, yazar, sanat insanı ve profesyonel turist rehberi Raşel Rakella Asal oldu. Alsancak’taki Yakın Kitabevi’nde, 10 Mart 2020 Salı günü düzenlenen toplantının yöneticiliğini İZARDER kurucu üyesi Osman Akbaşak yaptı. Söyleşide yazar Asal, yazarlık serüvenini, kitaplarının yazılış öyküsünü konuklarla paylaştı.

Edebiyat dünyasıyla tanışmasını uzun yıllar yaptığı turist rehberliğine borçlu olduğunu anlatan Raşel Rakella Asal, “11 yıl boyunca yaptığım turist rehberliğim süresince Anadolu’nun her yerini belki de birkaç defa dolaştım. Bir gün o dönemin müze müdürü bir arkadaşım yaptığım gezilere ilişkin notlarımı derleyip bir kitap yazma önerisinde bulundu. O öneri sonrasında uzun yıllar önce yapmam gereken şeyi yaptım ve edebiyata yöneldim” dedi. Hep başarılı bir öğrencilik yaşamı olduğunu ve öğretmenlerinin ailesine, “Bu çocuğun kalemi çok güzel mutlaka edebiyata yönlendirmelisiniz” dediğini anlatan Asal eğitim sürecinde yaşadıklarını paylaştı:

“Bu konuya ancak çok uzun yıllar sonra yönelebildim.Yazabilmek için önce eğitim almam gerektiğini düşündüm ve Ankara’da Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı’na (UMAG) başvurdum. Orada aldığımız eğitimler, deneme çalışmaları gerçekten de son derece yararlı oldu benim için.Özellikle bize ders veren değerli yazarlardan Mehmet Eroğlu ile tanışmam benim için bir dönüm noktası oldu. Yavaş yavaş yazma eyleminin içinde buldum kendimi ve eksik olan yönlerimi tamamlamaya başladım. Uğur Mumcu Vakfı’ndaki eğitimin ardından da Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’ne konuk öğrenci olarak dört yıl devam ettim. İlk zamanlar zor olsa da zaman içinde metni okumayı, yazmayı anlıyorsunuz, yazma eyleminin içinde buluyorsunuz kendinizi.”

Eğitimini sürdürürken yurt dışına yolculuklar da yapan Raşel Rakella Asal, kitaplarını gördüğü yerlerden, yaşanan olaylardan etkilenerek, kendi deneyimleriyle birleştirerek kaleme aldığını anlattı. Bir esere başlarken mutlaka detaylı bir araştırma yaptığını söyleyen Asal, İngilizce’nin yanı sıra eğitim süresince öğrendiği Fransızca ve İspanyolca dillerinin de yaptığı araştırmalarda çok yararını gördüğünü dile getirdi. “Araştırmamı yaparken çevirilirden, yazılmış eserlerden mutlaka yararlanıyorum, malzemelerimi biriktiriyorum” diyen Raşel Rakella Asal, bir yazar için araştırma yapmanın çok önemli olduğunu söyledi.

Yazar Asal ilk yazdığı kitap olan “Volga Hüznü”nün ardından “Her Şey Sanki Bir Eski Zaman Düşünde Şimdi”,”Duyuyor musun Kalbim?”, “İşte Bizim Gül Sokak” ve “Cecile” kitaplarını kaleme aldığını söylerken, “Şimdilik yeni bir kitap çalışmam yok. Artık internet var. Yazılarım kentyasam.com’da ya da edebiyat sitelerinde yer alıyor” dedi. Söyleşinin sonunda Osman Akbaşak günün anısına yazar Raşel Rakella Asal’a Saat Kulesi maketini armağan etti.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments