Ana Sayfa Kent-Yaşam yazıları Belediyelerin yayınları tarihe kayıt düşüyor

Belediyelerin yayınları tarihe kayıt düşüyor

İlçelerdeki yerel tarihi değerlerin, arkeolojik araştırmaların, tarihin tozlu sayfalarında unutulmuş öykülerin, kentin yetiştirdiği insan hazinelerinin, el sanatlarının, gelenek göreneklerin, ustaların alın terinin yansıdığı dergiler büyük ilgi görüyor. Konak Belediyesi’nin uzun yıllardır yayımlanan “KNK”, Bornova Belediyesi’nin “Bornova”, Tire Belediyesi’nin “Tire’den Yansımalar” dergilerine kısa süre önce bir yenisi eklendi. Selçuk Belediyesi Kent Belleği’nce hazırlanan Efesli Leylek Dergisi yayın yaşamına başladı.

Dergilerin yerel yöneticilerin değişmesine karşın yayın yaşamını sürdürüyor olması, bilmeye, öğrenmeye duyulan merakın, beğenildiklerinin göstergesi. Bu dergilerin ağırlıkla gazetecilerin oluşturduğu ekiplerce yayımlanması daha nitelikli ürünlerin ortaya konmasına yol açıyor. Yerel yönetimlerce yayımlanan ve ilgiyle izlenen dergilere bir göz atmak isteriz.

Efesli Leylek uçuşa geçti

Efes Selçuk Belediyesi’nin “Efesli Leylek uçuşa geçti” söylemiyle duyurduğu Efesli Leylek Dergisi’nin ilk sayısı Ocak ayının başında yayımlandı. Efes’in ve Selçuk’un kültürel mirasını gelecek kuşaklara anlatmayı hedefleyen dergi, Selçuk Efes Kent Belleği tarafından yayıma hazırlanıyor. Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, derginin ilk sayısında kaleme aldığı önsözde “Efesli Leylek geçmişe sahip çıkarken geleceğe köprü atmak için kondu pencerelerimize” diyor. “Bu topraklar böylesine rengarenkken, alabildiğine zenginken, farklı coğrafyalardan leylekler buraya göç edip gitmemişken bizim yazacak daha çok öykümüz, söyleyecek çok sözümüz var. Yolu kültürden, sanattan geçen Efesli Leylek bunun için var” diye ekliyor. Dergiye internet üzerinde www.efeslileylek.com alan adlı web sitesinden erişilebiliyor.

KNK’nin 41. sayısı yayımlandı

Belediyelerin kültür yayınları arasında en uzun soluklulardan biri olan KNK Dergi’nin Kış 2019 – 41. sayısı Aralık ayında yayımlandı. Çok sayıda ödülün de sahibi olan dergi uzun yıllar deneyimli meslektaşımız Işık Teoman’ın yönetiminde yayımlanmıştı. Şimdi genç meslektaşlarımızın bayrağı devraldığı ve İzmirlilerin büyük ilgi gösterdiği dergide Konak’ı merkeze alan, farklı semtlere ilişkin haberlere, araştırmalara, tarihi bilgilere, söyleşilere, söylencelere, birbirinden değerli fotoğraflara yer veriliyor. Üç ayda bir yayımlanan ve ücretsiz olarak sağlanabilen derginin neredeyse tüm sayıları http://www.konak.bel.tr/sayfa/knk-dergi web sayfasından pdf formatında okunabiliyor. Dergide İzmir’e ilişkin çalışmalarıyla tanınan çok sayıda araştırmacı, gazeteci, akademisyen, tarihçinin yazılarına yer veriliyor.

Bornova kent dergisi 20. sayıda

Bornova Belediyesi’nin yedi yıldan bu yana yayımladığı Bornova kent dergisi, İzmir’in kültür sanat merkezlerinden biri olan ilçenin tarihine ilişkin değerli bilgiler ve haberler içeriyor. 8 bin 500 yıllık tarihi ve kültürel varlığı, yaşamı, renkli öyküleri, yaşadıkları mekanlarıyla İzmir’in önemli bir zenginliği olan Levanten mirası, Homeros’u, Yeşilova höyüğü, kiliseleri, tematik müzeleriyle dikkat çeken Bornova’nın kent dergisi de ilgiyle okunan bir yayın. Belediyenin yaptığı çalışmalara ilişkin haberlerin de yer aldığı dergide Bornova’da uzun yıllar yaşamını sürdüren ve isimleri ilçenin belleğinde yer eden Bornovalılar’la yapılan söyleşiler de oldukça ilgi çekici. Dergi 66 sayfa olarak yayımlanıyor.

Tire’den Yansımalar dört yıldır yayında

Tire Belediyesi’nin 2016 yılından bu yana yayınladığı kültür yayını “Tire’den Yansımalar” da arşiv değeri yüksek yayınlardan biri. Derginin yayın yönetmeni Ali Özçelik, üç ayda bir yayımlanan derginin her sayısında Türkiye’nin farklı üniversitelerinden akademisyenlerin kaleme aldığı Tire ile ilgili bilgi ve belgelerin yayımlandığını belirtiyor. Tire’nin çok zengin bir tarihe sahip olduğunu dile getiren Özçelik, Eskiçağlardan Roma dönemine, Osmanlılardan Cumhuriyet’in erken dönemlerine kadar hemen her konuda bilginin dergide yer aldığını anlatıyor. Tire Belediye Başkanı Salih Atakan Duran, Tire için kalıcı bir kent hafızası oluşturmak ve yerel tarih ile kültürel motifleri gelecek nesillere doğru bir şekilde taşımak amacında olduklarını dile getiriyor. Yerel araştırmacıların yazılarına da yer verilen dergi üç ayda bir yayımlanıyor. 80 sayfa olarak yayımlanan derginin bu yıl içinde internetten de okunabilmesi için bir çalışma yapılacağı belirtiliyor.

***

Kurumların armağan kitapları

Son dönemde kurumların iş ve yaşam deneyimlerini öne çıkaran anı, biyografi ya da söyleşi türü kitapları armağan kitap olarak yayımladıklarına tanık oluyoruz. Bu yıl kitaplığımıza gelen ve kapağında “armağan kitap” yazan iki kitaptan biri Ege Maden İhracatçı Birlikleri’nden. Kitap, maden bilimcilerin duayeni olarak tanımlanan Sadrettin Alpan’ın yaşam öyküsünün yer aldığı “İnsanı Maden Yaşatır” adını taşıyor. Gazeteci Hulusi Turgut tarafından kaleme alınan kitapta günümüzde “efsane” olarak anılan ve 95 yaşında olmasına karşın fikri çalışmalarını sürdüren Doç. Dr. Sadrettin Alpan’ın yaşam öyküsü anlatılıyor.

Bu yıl kitaplığımıza gelen bir diğer armağan kitap Ege Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi A.Ş. (ESBAŞ) tarafından bastırılmış. Sema Başol ve Aslı Çakır tarafından kaleme alınan “Kıvılcımlar” kitabı, daha iyi bir dünya hayal eden genç kadınların değişim öykülerini içeriyor. Kitapta genç kadınların girişimcilik dünyasına atılmasına önderlik eden, yol gösteren Değişim Liderleri Derneği’nin kurucusu Sema Başol’un önerileri, deneyim paylaşımları, derneğin “Kıvılcımlar” adını taşıyan programında yer alan genç kadınların başarı öyküleri yer alıyor.

***

Tahir Ün ve Murat Menteş Yakın Kitabevi’nde

Bu hafta Alsancak’taki Yakın Kitabevi’nde iki imza günü var. İlk imza günü fotoğrafçı, eğitmen, kameraman, küratör ve aktivist Tahir Ün’ün imza günü. Ün, Türkiye – Ermenistan gençleri arasında bir barış projesi olarak kaleme aldığı “Aynı Gökyüzünün Altında” kitabını 30 Ocak 2020 Perşembe günü saat 16. 00 – 18. 00 saatleri arasında okurları için imzalayacak.

Yazar Murat Menteş ise 1 Şubat 2020 Cumartesi günü Yakın Kitabevi’nde okurlarıyla buluşacak. Yazar ilk kitabı “Dublörün Dilemması”, Türkiye Yazarlar Birliği tarafından Yılın Romanı ödülünü alan “Korkma Ben Varım”, “Ruhi Mücerret”, “Aynalı Barikatlar”, “Kaosa Mütevazı Bir Katkı”, “Garanti Karantina”, “Kuzgun’un Gölgesi”, “Antika Titanik”, “Derde Deva Randevu” kitaplarını imzalayacak. Özellikle genç okurlar tarafından ilgiyle izlenen yazar Menteş saat 16. 00-18. 00 saatleri arasında okurlarla bir araya gelecek.

***

İzmir Kitaplığı

İzmir Depremleri / Melih Tınal / İzmir Büyükşehir Belediyesi Kent Kitaplığı


İzmir Büyükşehir Belediyesi Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi (APİKAM) tarafından yayımlanan kitap İzmir’in tarih boyunca yaşadığı depremleri anlatıyor. Dokuz Eylül Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nden Doç. Dr. Melih Tınal’ın kaleme aldığı kitap, şu günlerde hepimizin gündeminde olan deprem konusunu işliyor. Deprem tanımıyla başlayan kitapta depremin şiddeti, etkileri, deprem öncesi hayvan ve insan davranışlarındaki değişimler anlatılıyor öncelikle. İlk bölümde Batı Anadolu ve Yunanistan kıyılarında ve adalarda meydana gelen depremlerden yola çıkarak coğrafyacı ve jeofizikçilerin bölgeyi “muhteşem sismolojik bir alan” olarak tanımladığı bölgemizdeki depremlerin tarihsel süreci ele alınıyor. Kitabın sayfalarını çevirdikçe tarihten ders almadığımızı görüyoruz ne yazık ki. Kimi zaman toplumları yaşadıkları yerlerden eden, kentleri terk etmelerine neden olan depremlerin nüfusla, sanayileşmeyle artan yıkıcı etkileri gözler önüne seriliyor.

***

Ben Ne Okudum?

Redd-i Akıl / Ayşegül Ekinci / Nemesis Kitap


İzmirli yazar Ayşegül Ekinci’nin “Gerçeğin peşine düşecek kadar güçlü müsün?” sorusuyla başlayan kurgu romanı, ülkenin gizli hatta kağıt üstünde bulunmayan istihbarat örgütü Epyan’da çalışan kadın ajan Asalet’in heyecanlı öyküsünü anlatıyor. Asalet, büyük miktarda para trafiğini izlerken, kendini aşiretlerin ve istihbarat savaşlarının içinde buluyor. Asalet’in öyküsünde karmaşık ilişkiler ve güç mücadelelerinin içinde filizlenen bir aşk ve kadınların ipleri ele almasına uzanan bir yolculuk işleniyor. Heyecanla sayfalarını çevirdiği kitabın sonunu merak eden okur, “birinci cildin sonu” anonsuyla karşılaşıyor. Okurların Redd-i Akıl’ın ikinci cildini merakla bekleyeceğini düşünüyorum.

***

Çok satanlar listesi

Dünyanın Uyanışı – Şengül Boybaş – Küsurat Yayınları
Kara Kutu – Soner Yalçın – Kırmızı Kedi
Selahattin Demirtaş – Leylan – Dipnot Yayınevi
Beni Kör Kuyularda – Hasan Ali Toptaş – Everest
Dar Koridor – Daron Acemoğlu – Doğan Kitap
Damat – Caner Taşpınar – Kırmızı Kedi Yayınevi
Kral Kaybederse – Gülseren Budayıcıoğlu – Remzi Kitabevi
Dayının Casusları – Aytunç Erkin – Kırmızı Kedi Yayınevi
Gazeteci:Abdi İpekçi’nin Dramatik Yaşam Öyküsü – Tufan Türenç – Remzi Kitabevi
Cesur Dahiler – Sean B. Carrol – E Yayınları

Bu liste Duvar Kitabevi, Kırmızı Kedi Yayınevi, Pan Kitabevi, Remzi Kitabevi ve Yakın Kitabevi’nin desteğiyle hazırlanmıştır.

İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR