Ana Sayfa Güncel Haberler Zeytincilerden devlet desteklerine artış isteği

Zeytincilerden devlet desteklerine artış isteği

Türk zeytin ve zeytinyağı ihracatçıları, 1,5 milyar dolar ihracat hedefine ulaşmak zeytin ve zeytinyağı ihracatçılarına verilen desteğin artırılmasını istedi. Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği (EZZİB) Yönetim Kurulu Başkanı Davut Er, EZZİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı M. Kadri Gündeş, Yönetim Kurulu üyeleri Levent Bilginoğulları, Aysun Aras ve Denetim Kurulu Üyesi Meltem Demirci Köknar ile birlikte Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ı ziyaret etti.

Türk zeytin ve zeytinyağına ilişkin acil çözülmesi gereken sorunların dile getirildiği ziyarette Er, ambalajlarda markalı ihraç edilen Türk zeytin ve zeytinyağına Ticaret Bakanlığı tarafından verilen desteğin yüzde 100 arttırılmasını istedi. Er ayrıca 1-2 kg’lık ambalajlı zeytin ve zeytinyağına verilen desteklerin, 1-3 kg’lık ambalajlı zeytin ve zeytinyağına verilmesi talebinde de bulundu.

Üreticiye de destek gerek

EZZİB Başkanı Davut Er, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından zeytinyağı üreticisine verilen 80 krş/kg primin 2,5 liraya çıkarılması, hali hazırda prim verilmeyen sofralık zeytine de 50 krş/kg destek verilmesi gerektiğini belirtti. Er, zeytin üreticisinin sürdürülebilir ve kaliteli üretim yapabilmesi için; üreticinin karnının doyması gerektiğini, ihracatçı ile üreticinin değer zincirinde birbirinde tamamlayan unsurlar olduğunu vurguladı.

KDV oranı yüzde 8’den yüzde 1’e düşmeli

EZZİB Başkanı Er, ziyarette iç tüketimi artırmak için zeytinyağında yüzde 8 olan KDV oranının yüzde 1’e düşürülmesini istediklerini de belirtti. Er, ”Sayın Bakanımız üç talebimize de olumlu yaklaştı. Sayın Bakanımızın pozitif yaklaşımı ve desteği ile talepte bulunduğumuz tüm konularda sonuca ulaşacağımıza inanıyoruz” dedi.

Zeytin ve zeytinyağı üretiminde İspanya, İtalya,Yunanistan’ın Türkiye’nin önünde olduğunu hatırlatan Er, bu ülkelerin zeytinyağı üreticisine kilogramda 0.91 Euro destek verdiğini, Türk üreticisinin ve ihracatçısının bu ülkelerle uluslararası piyasada rekabet edebilmesi için Türkiye’deki destek tutarlarının benzer seviyelere ulaşması gerektiğine dikkat çekti.

Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne zeytinyağı ihracatında gümrük vergisiz kotasının sadece 100 ton olduğunu anlatan EZZİB Başkanı Er, “Tunus’un kotası 56 bin ton” derken, Türkiye’ye 15-20 bin tonluk kota tanınması için Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’dan destek istedi.

Rakiplerle benzer destek sağlanmalı

Zeytin ağacının anayurdunun Anadolu olduğunu hatırlatan EZZİB Başkanı Er, “Türkiye’nin her bölgesindeki zeytinyağlarının çok güzel aromatik tatları var. Türk zeytin ve zeytinyağı ihracatçılarımıza rakipleriyle benzer destekler sağlandığı takdirde 1,5 milyar dolar ihracat hedefine kolaylıkla ulaşabiliriz” diye konuştu.

EZZİB Yönetim Kurulu’nun Bakan Pekcan’a ilettiği bir diğer talep ise İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden anlaşmalı ayrılması durumunda Türk zeytin ve zeytinyağının İngiltere’ye kotasız ve gümrük vergisiz ihraç edilmesi oldu. Er “İngiltere AB’den ayrıldığında zeytinyağı için 75 bin tonluk bir pazar ortaya çıkacak. Bu pazara gümrük vergisiz ihracat yapabilecek konumda olmak istiyoruz” dedi.

EZZİB Başkanı Davut Er ayrıca İran ile yapılacak anlaşmada sofralık zeytinin tercihli listeye alınması gerektiğini de kaydetti.
İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR