Ana Sayfa Güncel Haberler Ülkemizde kadınlar 57 yıl, erkekler 60 yıl sağlıklı yaşıyor

Ülkemizde kadınlar 57 yıl, erkekler 60 yıl sağlıklı yaşıyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerle ülkemizdeki sağlık yaşam sürelerine ilişkin istatistik verileri açıkladı. AB ülkeleri ile kıyaslandığında Türkiye’nin kadınlarda sağlıklı yaşam süresinde 24. sırada, erkeklerde sağlıklı yaşam süresinde 18. sırada yer aldığı görüldü.

Avrupa İstatistik Kurumu’nun (Eurostat) 2017 yılı verilerine göre, AB üyesi ülkeler arasında kadınlarda en uzun sağlıklı yaşam süresine sahip ülke, 73,6 yıl ile Malta oldu. Malta’yı, 71,9 yıl ile İsveç ve 70,5 yıl ile Norveç izledi. Kadınlarda sağlıklı yaşam süresinin en kısa olduğu ülke ise 52,2 yıl ile Letonya oldu. Bu ülkeyi, 54,6 yıl ile Slovenya ve 55,6 yıl ile Slovakya izledi. AB ülkeleri içinde kadınlarda en uzun sağlıklı yaşam süresi Malta’da görüldü.

Eurostat’ın 2017 yılı verilerine göre, Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler içinde, erkeklerde en uzun sağlıklı yaşam süresine sahip ülke, 73,2 yıl ile İsveç oldu. İsveç’i, 72,4 yıl ile Norveç ve 71,9 yıl ile Malta izledi. Erkeklerde sağlıklı yaşam süresinin en kısa olduğu ülke ise 50,6 yıl ile Letonya oldu. Bu ülkeyi, 54,7 yıl ile Estonya ve 55,3 yıl ile Slovenya izledi. AB ülkeleri içinde erkeklerde en uzun sağlıklı yaşam süresi İsveç’te görüldü.

Ülkemize özel sağlıklı yaşam süresi göstergesi

TÜİK’ten yapılan açıklamaya göre, belirli bir yaştaki kişinin günlük yaşamdaki etkinliklerini sınırlandıracak bir sağlık sorunu olmadan yaşaması beklenen yıl sayısı olarak tanımlanan “sağlıklı yaşam süresi” ilk kez üretildi. Sağlıklı yaşam süresi göstergesinin, kişinin ne kadar süre yaşayacağından çok ne kadar süre sağlıklı yaşayacağı konusunda fikir verdiği belirtildi.

AB ülkeleri ile kıyaslandığında Türkiye’nin kadınlarda sağlıklı yaşam süresinde 24. sırada yer aldığı görüldü. Doğuşta beklenen yaşam süresinde kadınlar erkeklerden 5,4 yıl daha fazla yaşamaktayken doğuşta sağlıklı yaşam süresinde erkeklerin kadınlara göre 3,1 yıl daha uzun yaşadığı belirlendi.

Diğer yandan yaşam tabloları 2016-2018 sonuçlarına göre, Türkiye’de doğan herhangi bir bireyin normal koşullar altında 78,3 yıl yaşaması bekleniyor. Bu sürenin erkeklerde 75,6 yıl, kadınlarda 81 yıl olduğu kaydedildi. AB ülkeleri ile kıyaslandığında Türkiye’nin erkeklerde sağlıklı yaşam süresinde 18. sırada yer aldığı görüldü.

Doğuşta sağlıklı yaşam süresi 58,3 yıl oldu

Türkiye’de 2016-2018 dönemi için sağlıklı yaşam süresi, sıfır yaşında bulunan bir kişi için 58,3 yıl olarak hesaplandı. Bu sürenin erkeklerde 59,9 yıl, kadınlarda ise 56,8 yıl olduğu görüldü. Diğer bir deyimle, ülkemizde kadınlar yaşamlarının 56,8 yılını sağlıklı biçimde geçirirken, erkekler 59,9 yılını sağlıklı olarak geçirdiği dile getirildi.
İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR