Ana Sayfa Güncel Haberler İzmir’in kurtuluşunun 97. yıldönümü kutlandı

İzmir’in kurtuluşunun 97. yıldönümü kutlandı

İzmir’in kurtuluşunun 97. yıldönümü çeşitli etkinliklerle ve coşkuyla kutlandı. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nce düzenlenen “97. Yıl Zafer Yürüyüşü” gerçekleştirildi. Basmane Karakolu önünden başlayan yürüyüş, Türk Ordusu’nun İzmir’e girerken kullandığı güzergah üzerinde düzenlendi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı 350 metre uzunluğundaki Türk bayrağını taşıyan İzmirliler, Gaziler, Anafartalar ve İkiçeşmelik caddeleri, Gazi Osman Paşa Bulvarı güzergahını izleyerek Cumhuriyet Meydanı’na ulaştı. İzmir Büyükşehir Belediyesi Bandosu’nun seslendirdiği marşlar eşliğinde ilerleyen korteje çevredeki vatandaşlar da alkışlarla destek verdi.

Cumhuriyet Meydanı’ndaki törenlerde İzmir Valisi Erol Ayyıldız, Ege Ordusu Komutanı Korgeneral Ali Sivri ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Çelenk sunumlarının ardından, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı seslendirildi. İzmir Valiliği önündeki kutlamalarda temsili süvari birliklerinin İzmir’e girişi canlandırıldı, Hükümet Konağı’nda bayrak töreni yapıldı.

Cumhuriyet Meydanı’ndaki kutlamalarda, protokol mensuplarının konuşmasının ardından dinletiler ve gösteriler gerçekleştirildi. Şef Uğur Sayınbatur yönetimindeki İzmir Festival Orkestrası (İZFES) ile solistleri Öznur Korkmaz, Sedat Yüce, Ayşe Şener Özmen, Oğuz Çimen konserler verdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi Çok Sesli Çocuk Korosu’nun konserini İzmir Büyükşehir Belediyesi Dans ve Ritim Topluluğu’nun gösterileri izledi.

Süvari birliklerinin Cumhuriyet Meydanı’ndan Gündoğdu Meydanı’na gerçekleştirdiği yürüyüşten sonra Solo Türk ardından da Türk Yıldızları hava akrobasi timinin gösterileri İzmirlilerce ilgiyle ve hayranlıkla izlendi.

İzmir’in kurtuluşunun 97. yılı kutlamaları akşam düzenlenen fener alayı yürüyüşüyle sürdü. İzmir Büyükşehir Belediyesi Bandosu eşliğinde Cumhuriyet Meydanı’ndan başlayan fener alayı yürüyüşü Gündoğdu Meydanı’nda son buldu. Kültürpark’ta Gazapizm, Anıl Piyancı, Serap Yağız, Niyazi Koyuncu, Oğuzhan Uğur, Edis, Halil Sezai, Gripin, Hayko Cepkin ve Haluk Levent konserler verdi.
İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR