Ana Sayfa Güncel Haberler GSF’nin Kültürpark’a taşınma önerisi tepki gördü

GSF’nin Kültürpark’a taşınma önerisi tepki gördü

Narlıdere’den Buca Tınaztepe’ye taşınması kararlaştırılan Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi’nin (GSF) Kültürpark’a taşınması önerisi tepki gördü. Taşınma tartışmalarına katılan Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi Kurucu Başkanı ve Doğal ve Kültürel Yaşam Girişimi Sözcüsü Ahmet Tuncay Karaçorlu, fakültenin taşınması önerilen Kültürpark’taki hangarların sökülmesini istedi.

“Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü,​ bir şehir planlama kurumu değil, bir eğitim kurumudur” diyen Yüksek Şehir ve Bölge Plancısı Ahmet Tuncay Karaçorlu, üniversite rektörlüğüne öğrencilerin, öğretim üyelerinin ve İzmirliler’in güzel sanatlara ilişkin, yeni eğitim dönemi dönemi ihtiyaçlarıyla ilgilenmesini önerdi. “Kültürpark’ta hangarlar çözüm olarak bile önerilmemeli, gecikmeden sökülmeli, hangarları yükseklikleriyle bile tartışarak varlıkları meşrulaştırılmamalıdır” diyen Karaçorlu, konuya ilişkin açıklamasında şu görüşleri dile getirdi:

“Güzel sanatlar fakültemizin yalnızca tiyatro, sinema ve müzik bölümleri taşınmalıdır. Dünyada bu üç sanat eğitimi bir fakültede birleşmektedir. Fakülte DEÜ Rektörlüğü’ne ait alana bir sonraki eğitim dönemine yetiştirilmek üzere taşınmalıdır. Kaldı ki tiyatro bölümü için önerdiğimiz bölgede, birçok endüstri mimarisi ağaçlarıyla tescilli başka yapılar da bulunmaktadır. Yine bir sonraki eğitim dönemine yetiştirilmek üzere güzel sanatlar fakültemizin kalan diğer bölümleri de,
bölgedeki böylesi yakın yapılara restorasyonu yapılarak taşınmalıdır.”
İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR