Ana Sayfa Kent Yazıları Saadet Erciyas İzmir Kuş Cenneti ve Flamingolar önemli

İzmir Kuş Cenneti ve Flamingolar önemli

Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü geçtiğimiz hafta basın mensuplarıyla bir akşam yemeğinde buluşarak, göreve geldikten sonra geçen süreçte yaptığı çalışmalar anlattı kısaca. Önümüzdeki hafta 100 günü değerlendireceği bir basın toplantısı gerçekleştireceğini söyleyen Gümrükçü, “Seçim sürecinde siz de biz de çok yorulduk, bir tanışalım, mola verelim istedim” dedi.

Gümrükçü: Turizm konusunda proje üreteceğiz

Utku Gümrükçü’ye ilçede turizmle ilgili bir çalışması olup olmadığını sordum. Çiğli’nin sınırları içinde İzmir Kuş Cenneti, İzmir Doğal Yaşam Parkı, Çamaltı Tuzlası ve tarih içinde önemli bir yeri bulunan Leukai Antik kenti bulunduğunu anlattı önce.

“Belediye başkanlarının işi kentin marka değerini yükseltmek, işlemek” diyen Utku Gümrükçü, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çiğli’deki Doğal Yaşam Parkı, Avrupa’nın en büyük Doğal Yaşam Parkı. İzmir Kuş Cenneti ise şehir merkezinde en büyük kuş cenneti. Yine ilçemizde adı maalesef fazla duyulmamış, ama kalıntıları hala ayakta olan Leukai Antik Kenti var. Belediye başkanlarının işi kentin marka değerini yükseltmek, işlemek. Çiğli’de bu saydığım yapılar Çiğli’nin büyük turizm potansiyelini gösteriyor. Çiğli’nin potansiyelini artırmak, bir turizm master planı hazırlamak istiyoruz.”

İlçede şu anda bir iki otel bulunduğunu söyleyen Gümrükçü, kendi dönemlerinde en az iki tane beş yıldızlı oteli ilçeye kazandırmayı hedeflediklerini söyledi. “Turizm konusunda büyük çabamız olacak” diyen Gümrükçü ilk çalışmayı Eylül-Ekim ayında Çeşme’den başlatacaklarını bunun için Çeşme Belediye Başkanı ile de görüştüğünü dile getirdi.

Bilboardlarda turistlere “Çeşme, deniz kumsal güzel ama dönüşte bizim flamingoları görmeyi unutmayın” kampanyası yapmayı planladıklarını anlatan Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, ilçeyi tanıtmak için kısa reklam filmleri de çekeceklerini söyledi. Başkan Gümrükçü öte yandan kuşların göç yolları üzerinde bir festival yapmayı planladığını, festivali önce ulusal, sonra uluslararası boyuta taşımayı hedeflediklerini belirtti.

Utku Gümrükçü’nün İzmir Kuş Cenneti’ne ilişkin farkındalık oluşturacak projesi aslında çok önemli. Anımsarsanız geçtiğimiz yıl tüm sivil toplum kuruluşlarını ve doğa severleri ayağa kaldıran ciddi bir tehdit yaşamıştı Kuş Cenneti. Çiğli ile Balçova ilçelerini körfezin üzerinden bir otobanla bağlamayı hedefleyen, sivil toplum kuruluşlarının ve vatandaşların açtığı davalar sonucu 2018 yılının Aralık ayında ÇED olumlu kararı iptal edilen Körfez Geçiş Projesi yürekleri ağıza getirmişti.

İzmir Kuş Cenneti, sadece İzmir’in değil, dünyanın en önemli doğal alanlarından biri. Dünyadaki flamingo nüfusunun yaklaşık yüzde 10’u burada yaşıyor. Bu muhteşem alan aynı zamanda nesli tehlike altında olan tepeli pelikan, Akdeniz Foku ve Caretta Caretta deniz kaplumbağasının birlikte yaşadığı nadir alanlardan biri olarak biliniyor.

Ege Denizi’ndeki en önemli balık yavrulama ve beslenme alanlarından olan bölge aynı zamanda Türkiye’deki tuz üretiminin yaklaşık üçte birinin gerçekleştiği bölge. Bugüne kadar 289 kuş türünün gözlemlendiği deltanın kış aylarında yaklaşık 80 bin kuşa ev sahipliği yaptığı belirtiliyor.

Dileriz Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü’nün flamingolara ilişkin uluslararası festival ve tanıtım projesi farkındalığı artırır da yörenin canına okuyacak projeler bir daha asla kamuoyunun gündemine gelmez.
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments