Ana Sayfa Güncel Haberler DEÜ GSF binasını Büyükşehir sağlamlaştıracak

DEÜ GSF binasını Büyükşehir sağlamlaştıracak

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi’nin Narlıdere’deki binasını sağlamlaştırmak için her türlü desteğe hazır olduklarını bildirdi. Soyer’in destek çağrısı Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü’nce olumlu karşılandı, resmi protokol önerildi.

Yerel medyada yer alan haberlere göre, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, DEÜ Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerinin taleplerini yerine getirmek için ellerinden gelen her türlü desteği vermeye hazır olduklarını açıkladı. Soyer, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Taşınma nedeni şayet depreme karşı hassasiyet ise gerekli fizibilite çalışmaları tamamlandıktan sonra fakülte binasını depreme karşı sağlamlaştırmak için gereken desteği verebiliriz. İzmir’in yeniden kültür ve sanatın yoğun olarak üretildiği bir şehir olmasını hayal ediyoruz. Bu doğrultuda kültür ve sanatının üretim alanlarını korumak ve yeni meydanlar açmak asli görevimiz.”

Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in destek çağrısını olumlu karşıladı. Üniversitenin mensuplarına ve kamuoyuna Twitter hesabından yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“Depreme dayanıklı olmadığı teknik raporlarla tespit edilen ve ilgili mevzuat gereği mensup ve vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğinin temin edilmesi amacıyla taşınma zorunluluğu ortaya çıkan Üniversitemiz Güzel Sanatlar Fakültesi ve Konservatuvar binalarıyla ilgili çalışmalarımız devam etmektedir. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığının söz konusu binaları güçlendirme ya da yıkarak yeniden yapma konusundaki talep dilekçesi rektörlüğümüze ulaşmıştır. Binaların depreme dayanıklı hale getirilmesi veya yeniden yapılmasına ilişkin süreci İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin üstleneceği ve çalışmalarını da ivedi şekilde başlatacağı resmi bir protokolü, Büyükşehir Belediyesi ile yapmaktan mutluluk duyacağımızı belirtmek isteriz.”
İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR