Ana Sayfa Güncel Haberler Alaçatı’da festival zamanı

Alaçatı’da festival zamanı

Çeşme Belediyesi’nce geleneksel hale getirilen 10.Alaçatı Ot Festivali, 4-7 Nisan 2019 tarihleri arasında düzenlenecek. Çeşme’nin yanı sıra Yarımada’dan Selçuk ve Kuşadası’na, İzmir’e kadar geniş bir bölgeye turizm hareketliliği getiren Alaçatı Ot Festivali’ne, bu yıl da Türkiye’nin her yerinden, yüzlerce tur otobüsü ile binlerce ziyaretçi gelmesi bekleniyor. Festival nedeniyle Çeşme’deki tüm otel rezervasyonlarında yüzde 100 doluluk yaşadığı belirtiliyor. Festival boyunca çok sayıda yemek atölyesi ve söyleşiler gerçekleştirilecek, otların tanıtıldığı, özgün yemeklerin yer aldığı sergilikler açılacak.

Her yıl bir başka bitkinin,otun tanıtıldığı Alaçatı Ot Festivali’nde bu yıl “Pazı” bitkisi tanıtılacak. Pazı otuyla yapılan yiyecekler, yöresel yiyeceklerin satılacağı sergilikler öne çıkacak. Ayrıca festival boyunca düzenlenecek olan yemek atölyelerinde de pazı otu ile farklı yemekler hazırlanacak.

Alaçatı bitkileri tanıtılacak

Festival kapsamında 4 Nisan 2019 Perşembe günü, saat 13.30’da, Asma Yaprağı Bahçe’de yemek atölyesi düzenlenecek. Atölyenin ardından saat 15.00’de, Alaçatı Bitkileri Uygulama Bahçesi’nde, Ziraat Mühendisi Sinem Büyüksomalı Tetik Alaçatı bitkilerini anlatacak. İlk gün Alaçatı Çarşı Meydanı’nda, Şef Gökçen Adar’ın pazı otuyla hazırlayacağı yemekler tadılacak.

Söyleşiler, yemek performansları

Festivalin ikinci günü saat 11.00’de, Köstem Otel’de Prof.Dr.Eren Akçiçek’in, “Zeytinyağı ve sağlığımız” konulu söyleşisi ile başlayacak.

Festivalin en önemli etkinliği olan ve görsel şölene dönüşen Festival Korteji saat 13.00’de başlayacak.

İkinci gün saat 15.00’de, Alaçatı Çarşı Meydanı’nda Ot Dergisi yazarları Dündar Hızal, Selçuk Erdem, Tuna Kiremitçi ve Ali Lidar söyleşisi yapılacak.

Saat 16.00’da Köstem Otel’deki söyleşinin ardından, Alaçatı Çarşı Meydanı’nda, Şef Aydın Demir ve Şef Özlem Mekik tarafından gerçekleştirilecek “Şefler Meydanı” yemek performansı ile ikinci gün etkinlikleri sona erecek. 

Yeni Türkü konseri Alaçatı Amfi Tiyatro’da

6 Nisan 2019 Cumartesi günü ise etkinlikler, saat 12.00’de Sakız Ağacı Koleksiyon Bahçesi ziyareti ve Sakız fidanı dikimi ile başlayacak. Gün boyu devam edecek çeşitli söyleşiler, Şef Ali Dövenci ve Şef Umut Karakuş’un “Şefler Meydanı” yemek performansı ile devam edecek. İkinci gün etkinlikleri saat 19.30’da Cenk Bosnalı konseri ve saat 21.00’de Alaçatı Amfi Tiyatro’da gerçekleştirilecek Yeni Türkü konseri ile son bulacak. 

Yarışmalar festivalin tadı tuzu

Festivalin son günü olan 7 Nisan Pazar günü ise, saat 13.00’de, “En fazla ot çeşidi toplama” ve “En güzel ot yemeği” yarışması gerçekleştirilecek. Saat 15.00’deki ödül töreni ile 10. Alaçatı Ot Festivali sona erecek. 

Alaçatı Ot Festivali’nde birbirinden farklı sergilikler de yer alacak. Yenilebilir Alaçatı otları sergiliği, Alaçatı otları ile yapılan yöresel yemeklerin satıldığı sergilikler ve çeşitli el ürünlerinin satıldığı sergilikler festival boyunca açık olacak.

Çeşitli sanat etkinliklerine de sahne olacak olan Alaçatı Ot Festivali’nde; Erdem Yalçın’ın “Kokona askı kapılar” sergisi Kirli Çıkı Galeri’de, “Doğadan esintiler” konulu karma sergi Köstem Otel’de ve Saime Şahin’in “Japonya’dan görüntüler” fotoğraf sergisi de eski Akbank binasında festival süresince ziyaret edilebilecek.
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments