Ana Sayfa Güncel Haberler Foça turizmi acil çözümler bekliyor

Foça turizmi acil çözümler bekliyor

İlçe turizmini geliştirmek için harekete geçen Foçalı turizmciler, yerel seçimler öncesi bir araya geldikleri ve turizmin sorunlarına ilişkin dosya verdikleri belediye başkan adaylarından destek sözü aldı. Foça Turizmciler Yatırımcılar ve Esnaflar Derneği (Foça TUDER) Başkanı Umut Tutar, “Foça’nın ve ilçe turizminin acil çözüm bekleyen sorunları var. Bu sorunların çözümü için yeni dönemde yerel yönetimlerle işbirliğine ve her türlü desteği vermeye hazırız” dedi.

Foça’daki turizm işletmelerinin sahipleri ve yöneticileri, Foça TUDER’in Mark Warner Phokaia Beach Resort’ta art arda düzenlenen toplantılarda siyasi partilerin belediye başkan adaylarıyla bir araya geldi. İlk gün Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) adayı Serdar Mersin, ikinci gün de Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) adayı Fatih Gürbüz’le buluşan Foçalı turizmciler, ilçe ve ilçe turizminin sorunlarını anlattı, yeni dönemde yerel yönetimden beklentilerini verdikleri dosyalarla aktardı.

İşler: Turizm siyaset üstü bir konu

Toplantıda konuşan Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı ve Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, Foça’daki turizmcilerin yatırımlarının stok hacmi, oluşturdukları istihdam ve tesisleriyle ilçeye kattıkları katma değerin karşılığını almak istediklerini söyledi. Turizmin siyaset üstü bir konu olduğunu vurgulayan İşler, Foça’yı yönetmeye talip olan adaylara turizmcilerin ilçenin geleceğine ilişkin alınan kararlarda söz sahibi olmak istediklerini kaydetti.

Tutar: İşbirliğine ve desteğe hazırız

Foça TUDER Başkanı Umut Tutar, yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası ve Mavi bayraklı plajları, sağlıklı Ege lezzetlerinden oluşan mutfağıyla en gözde tatil merkezlerinden biri olan Foça’nın turizmde hak ettiği düzeye gelmesi ve payı alabilmesi için uğraş verdiklerini anlattı. Ege’de eski dokusunu bir ölçüde koruyabilmiş az sayıdaki sahil yerleşimlerden biri olan Foça’nın acil çözüm bekleyen sorunlarına ve sektörün beklentilerine ilişkin sunum yapan Tutar, şu görüşleri dile getirdi:

“Yerel seçimlere günler kala bir araya geldiğimiz belediye başkan adaylarımıza ilçemizin ve ilçe turizminin temel sorunlarını, turizmin geliştirilmesi yolunda beklentilerimizi aktardık. Foça’daki turizm işletmelerinin görüşlerine başvurarak hazırladığımız kapsamlı dosyaları belediye başkan adaylarımıza sunduk. Kim seçilirse seçilsin, bu sorunların çözümü için uğraş vermesini istiyoruz. Foça’nın nitelikli turistle tanıştırılması, tanıtım çalışmalarına ağırlık verilmesi gerekiyor. Yeni dönemde sorunların çözümü yolunda yerel yönetimlerle işbirliği yapmaya ve her türlü desteği vermeye hazırız.”

Mersin’den “iktidarın adayı” vurgusu

İlçede 1984-1989 yılları arasında belediye başkanlığı yapan, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde MHP’nin adayı Serdar Mersin, “63 yaşındayım, aslında aday olmamalıydım. Otuz yıl boyunca yapılan bazı şeylerin yanlış olduğunu söylüyorum. Foça’nın kaybettiği yılları kazanmak için yeniden aday olmaya karar verdim. Yasanın verdiği bazı şeyler yapılabilseydi, bugün Foça başka türlü olurdu” dedi. Kendisinin “iktidarın adayı” olduğunu vurgulayan Mersin, turizmcilerin sorunlarına ilişkin bir dosya hazırlamasının önemli olduğunu ve başkanlığa talip olan kişilerin işini kolaylaştırdığını söyleyerek şu görüşleri dile getirdi:

“Turizmcilerin sorunlarını çok iyi biliyorum. Ben babalarınızla da iş yaptım, turizm sektöründe genç insanlar görmek iyi. Bu çalışmanızla yeni seçilecek yöneticinin yükünü üstünden alıyorsunuz. Seçilecek kişinin hedeflerini saptarken işini kolaylaştırıyorsunuz. Önerilerinizin hepsi çok önemli ve belirttiğiniz sorunlar çözülebilir sorunlar. Foça’nın hiçbir değerini peşkeş çekmeyeceğim. Foça’nın kaybettiği yılları kazanmak için Foçalı turizmcilerle birlikte hareket edeceğim.”

Gürbüz: Foça’yı ranta teslim etmeyeceğiz

CHP’nin Foça Belediye Başkan Adayı Fatih Gürbüz, Foça’da yaşayan bir kişi olarak ilçenin, sektörün içinden gelen bir kişi olarak da turizmin sorunlarını iyi bildiğini söyledi. İlçenin sorunlarının çözümü için ilçe halkıyla, turizmin sorunlarının çözümü için turizmcilerle birlikte hareket edeceğini vurgulayan Gürbüz, yaptığı sunumla proje ve hedeflerini anlattı.

Citta Slow ağı ve uluslararası belediyeler birliği içinde yer almayı hedeflediklerini belirten Fatih Gürbüz, Foça’da kooperatifleşmeyi destekleyerek kadınlar için projeler gerçekleştireceklerini söyledi. Club Med’in Foça’ya tekrar kazandırılmasının kendileri için öncelikli konu olduğunu kaydeden Gürbüz, Kozbeyli, Bağarası gibi bölgelerde yerel lezzetleri ve yerel ürünleri öne çıkartan festivallerin yapılacağını belirtti. Fatih Gürbüz, “Benim ailem de burada. Çocuklarım burada büyüyecek. Tek derdimiz belediye başkanı olmak değil, Foça’yı ranta teslim etmemek. Foça’nın değerlerini koruyarak geleceğe taşımak” dedi.

Foça TUDER Başkanı Umut Tutar, toplantıların sonunda MHP adayı Serdar Mersin’e ve CHP adayı Fatih Gürbüz’e birer anı plaketi vererek teşekkür etti ve başarılar diledi.
RELATED ARTICLES
- Advertisment -
 

Most Popular

Recent Comments