Ana Sayfa Güncel Haberler Çağan Irmak adına parkta kütüphane

Çağan Irmak adına parkta kütüphane

İzmir’in Karabağlar ilçesi Üçkuyular semtinde 11/2 Sokak’ta bulunan Türkiye Yardım Sevenler Derneği İzmir Şubesi 90. Yıl Parkı hizmete açıldı. Park açılışıyla birlikte Karabağlar Belediyesi’nin desteği ile gazeteci İbrahim Irmak tarafından yaptırılan, halka açık olan ve içinde 3 binden fazla kitap bulunan kütüphane de hizmete alındı.

Açılış töreninde konuşan Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, ülke olarak önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün önerdiği gibi aydınlanmaya, bilimi ve teknolojiyi öğrenmeye çok ihtiyacımız olduğunu söyledi. Selvitopu, “Eğer insanlarınızı iyi yetiştirirseniz, dünya ile rekabet edebilirsiniz. Bu kütüphanelerde gençlerimiz, çocuklarımız bilimle, akılla, teknolojiyle tanışacaklar, dünyayı kavramayı, bilmeyi öğrenecekler. Kendi ülkelerine katkı koymaya çalışacaklar” dedi.

“Aydınlanma yolunda bir mum da sen yak” adını verdiği sosyal sorumluluk projesi kapsamında oluşturulan kütüphane, gazeteci İbrahim Irmak’ın 2011 yılında yaşamını yitiren oğlu Çağlayan Irmak adına açıldı. Şimdiye kadar proje kapsamında birçok köyde 29 kütüphane açan Irmak, kütüphaneler kurmaya devam edeceğini belirterek şunları söyledi:

“7’den 77’ye herkes bu kütüphanelerden faydalanabiliyor. ‘Al götür, oku getir’ diyoruz. Kütüphanelerin kapılarını kilitlemiyoruz. İnsanlar rahatlıkla istedikleri zaman gelip kitapları alsınlar, okusunlar, istedikleri zaman getirsinler diyoruz. İki amacımızdan biri; parkların daha aydınlık olup, kötü niyetli insanlardan korunması, ikincisi de bir kültür hizmeti olarak insanların aydınlanmasını sağlamak. Bizim en büyük mutluluğumuz, sorup sorgulayan çocuklar yetiştirebilmek olur. Kitap okuyan insanın karanlık yanı kalmaz.”
RELATED ARTICLES
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR