Ana Sayfa Kent Yazıları Arşiv Alev Göral Bıkmaktansa özlemek güzeldir!

Bıkmaktansa özlemek güzeldir!

“Sevgi duyulan, sevilen, aşık olunan” diye tanımlıyor sözlükler sevgiliyi. “Kadın ve erkek arasındaki sevgi” diye kısıtlamıyor. Bu tanımlama da herhalde en çok Sevgililer Günü’nü yalnız geçirecek olanların işine geliyor… Tabii büyük kesim ve özellikle bayanlar “Sevgililer Günü” nedeniyle bir beklentiye girmiş olsa da, erkeklerin de büyük bir yüzdesi “tüketim toplumu” yaratmaya yönelik planlanan bu özel günlerin yanlışlığını her fırsatta ifade ederek, bu özel günün getirisinden ya da götürüsünden kurtulmaya çalışıyor.

Her iki cephenin de haklı gerekçelerinin bulunduğu bu tartışma için de gerçek olan bir şey var ki, insanın sevgi duyduğu kişiyi zaten söylemleri, davranışları ve küçük jestleri ile ara ara mutlu ediyor olması gerektiği.

Peki, kimdir gerçek sevgili?

Sevgili; sevdiği insan mutlu olsun diye fedakârlık eden, önceliği ona verendir. Sesini duymadan huzur bulamayan, yüzünü görmeden özlemi dinmeyen, ona sarılmadan mutlu olamayan, koklamadan öpemeyendir.

Aşk kokudur. Sevgili ise, aşkın kokusu ile karşısındakinin başını döndürendir. Eğer varlığını hissetmeden günü sonlandırabiliyor, ondan haber almadan ve sesini duymadan uyuyabiliyorsanız ya da başka insanlarla zaman geçirirken onu aklınızdan geçirmiyor, merak etmiyor ve iletişim kurma ihtiyacı duymuyorsanız, henüz sevgililik mertebesine erişememişsiniz demektir!.. Daha doğrusu karşınızdakine hissettiğiniz gerçek sevgi değil, hoşlanma, tutku, şehvet gibi kavramlardan birisidir.Gerçekten seven insanın en gelişmiş yönü empati yapma yeteneğidir. Süreçleri kendine göre değil sevdiğine göre düşünür ve yorumlar. Öncelikle “Bu olay karşısında o ne düşünür, ne hisseder?” diye bir muhakemeye girer. Kendi menfaatine olsa bile, sevgilisini düşünmeden adım atmaz. Sevgiliyseniz eğer, sevdiğinizin ne yaptığını, nerde olduğunu bilmek istersiniz. Bunun alt yapısında kıskançlık değil, onu merak etme duygusu vardır. Özlersiniz, mümkün olan her anı onunla geçirmek istersiniz. Kavga etseniz bile gururunuzu ayaklar altına alıp, onunla barışmadan huzur bulamazsınız.

Gülümsediğinizi görür gibiyim! “1980’lerden kalma bu sevgilileri nerden bulacağız bu devirde?” dediğinizi de duyar gibiyim. Şimdiki sevgililik kavramı çok ilginç! Birbirinin nerde olduğunu merak etmeyen çiftler, sevimli küçük kıskançlıkları ve çok özel bir duygu olan sahiplenilme duygusunu “çağ dışılık, kıroluk” kabul eden bakış açıları. Herkesin kendi çevresi ile zaman geçirip haftada iki günü birlikte geçirmeyi tercih eden sevgililer. Çoğu zaman birbirlerinin arkadaşlarını bile tanımayan, sadece baş başa geçirecekleri zamanlarla yetinen, birlikte sosyalleşmeyen, ya da “bu benim sevgilim” gururunu yaşamadan ve yaşatmadan elinden tutup kendi ortamına sokmaya gerek görmeyen zihniyetler! Geçici hevesler, hevesler geçince aniden bitiveren şehvetli ilişkiler!

Her şeyde olduğu gibi sevgililik kavramının da yozlaştığı günümüzde yarım asıra yakın süredir bu dünyada olan ve platonik de olsa, sevgisiz yaşayamayan bir kadın olarak diyorum ki; sevin, sevilin ama sevgilinize değer verdiğinizi her fırsatta gösterin. Hayatınızda ona öncelik verip, hassasiyetlerini anlamaya çalışarak, lüzumsuz şeylerden üzülmesinin önünü kesin. Ona zaman ayırın, onu dinleyin ve anlamaya çalışın. Fiziksel ve ruhsal temasınızı eksik etmeyin, varlığınızı ve elinizin onun üzerinde olduğunu ona hep hissettirin. Ama yüz göz olmayın! Haftanın 5-6 günü dip dibe yaşamayın. Özleyin, özletin…

Unutmayın, “bıkmaktansa özlemek güzeldir”…

Sevginizi diri, sağlıklı ve özel tutmak için, sevgilinize değer verdiğinizi her fırsatta farklı yöntemlerle hissettirin. Eğer erkekseniz, gerçekten seven bir kadının ne kadar basit şeylerle mutlu olacağını biraz emekle çok kolay keşfedebilirsiniz. Eğer kadınsanız, erkeğinizi boğmadan sevmeniz gerektiğini ve yöntemlerini bir şekilde öğrenebilirsiniz. Yeter ki isteyin, yeter ki geçinmeye gönlünüz olsun.

Sevgililer Günüz kutlu olsun.

O günü sevseniz de sevmeseniz de, sevgilinizi bir şekilde mutlu etmeyi ihmal etmeyin. Mutlu etmek için hediye gibi klasik yolları tercih etmek zorunda değilsiniz…

Mutlu insanlar çevrelerini de mutlu ederler. Mutluluk bulaşıcıdır…

Sevgi ile kalın, sevgisiz ve sevgilisiz kalmayın!..
RELATED ARTICLES
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR