Ana Sayfa Güncel Haberler Eriş Ülger’den Atatürk söyleşisi

Eriş Ülger’den Atatürk söyleşisi

“Büyük Dahi Gazi Mustafa Kemal” adlı serginin yer aldığı Folkart Gallery’de; 10 Kasım Atatürk’ün Anma Günü etkinlikleri kapsamında Tarihçi-Yazar Eriş Ülger söyleşisi gerçekleşti. Folkart Academy Tiyatro Salonu’ndaki söyleşide Sabiha Gökçen’in manevi oğlu Ülger bilinmeyen yönleriyle Atatürk’ü anlattı. Eriş, toplumun Atatürk hakkında yanlış bilgilendirildiğini ve özellikle bu sorunun giderilmesi gerektiğini söyledi.

Folkart Gallery’deki serginin Atatürk’ün yaşamına ışık tuttuğunu belirten Eriş Ülger, sergide yer alan birçok eserin kendi koleksiyonundan olduğunu kaydetti. Ülger Sabiha Gökçen ve Salih Bozok tarafından kendisine bırakılan objelerin, eserlerin bu şekilde anlamlı bir sergi aracılığıyla tüm Türkiye’ye gösterilmesinin Atatürk’ü anlamada önemli bir katkısı olacağını söyledi.

Toplum yanlış bilgilendiriliyor

Söyleşide Atatürk hakkında yanlış ve eksik bilgiler içeren çok sayıda kitap ve film olduğunu belirten Ülger, “Öncelikle toplum Atatürk hakkında bilerek ya da bilmeyerek yanlış bilgilendiriliyor. Gerçek Atatürk’ün nasıl biri olduğu hakkında topluma bilgi verilmeli” dedi.

Öngörüsünü örneklerle açıklayan Ülger Atatürk’ün hastalığına ilişkin toplumdaki yanlış kanıya da değindi.Tarihçi Ülger sözlerini şöyle sürdürdü. “Örneğin, ‘Beni Türk hekimlerine emanet edin’ ve ‘İstikbal göklerdedir’ sözleri kesinlikle Atatürk’e ait değildir. Bunun dışında Atatürk kesinlikle alkolden dolayı siroza yakalanıp ölmedi. Cepheden cepheye koşturan Atatürk tam 11 kez sıtmaya yakalanmış, hastalığı atlatmak için ‘kinin’ adlı ilacı kullanmıştır. Bu ilaç ise hastalığını tedavi ederken karaciğerini de tahrip etmiştir. Yani Atatürk, sirozdan ölmüştür. Kesinlikle alkolden değil. Ancak günümüzdeki çoğu yazar ve yönetmen nedeniyle Atatürk hakkında yanlış ve eksik bilgiler ortaya atılıyor. Biz o kadar köklü ve büyük bir milletiz ama Atatürk hakkında sadece gerçeklerin yer aldığı bir belgesel, film çekemiyoruz. Günümüzde yazılan kitaplarda dahi eksik ve yanlış bilgiler veriliyor. Öncelikle bu sorunu bir an önce gidermeliyiz. Bunun için de gerekirse dünyadan da belgeleri araştırarak objektif bir şekilde gerçek Atatürk’ü ortaya koyabilmeliyiz.”

Cumhuriyetin kurulması için harcanan para

Mustafa Kemal Atatürk hakkında yazdığı kitabın tanıtımında görüştüğü Almanya Del Spiegel Gazetesi’nin başyazarı ile arasında geçen bir anıyı hiç unutamadığını belirten Ülger, anısını konuklarla paylaştı:

“Yıllar önce Atatürk’ün ve Kurtuluş Savaşı’nın Avrupa basınında nasıl yer aldığına ilişkin araştırmalar yaptım ve her ulaştığım bilgiyi kayıt altına aldım. Sonra da bu bilgileri Almanca olarak kitap haline getirdim. Onur Öymen’in büyükelçiliği döneminde de Almanya’da kitaplarımın birisinin tanıtımı için verdiği kokteylde Del Spiegel Gazetesi’nin o dönemki baş yazarı kitabımı inceledi. İnceledikten sonra da bu kitap da hep Mustafa Kemal’i hiç eleştiren bir yazıya rastlamadığını söyledi. Kitabımı, Avrupa’daki gazete ve kitaplardan topladığım bilgilerle yazdığımı belirttim. Yani aslında bu kitabın kendilerinin yazdıklarıyla ortaya çıktığını söyledim.Kendisine eleştirecek bir belge bulursa benimle iletişime geçmesini rica ettim. Aradan 6 ay sonra kitabım ikinci defa basılacağı için kendisini aradım ve elinde bir belge olup olmadığını sordum. Bana dedi ki, ‘6 aydan beri araştırıyorum ama Mustafa Kemal’i eleştirecek tek bir bilgi ya da belge bulamadım.’ Hakikaten bunu hiç unutamıyorum. Aslında dünyada son derece önemli bir lider ancak kendi ülkemizde yeteri kadar sahip çıkamıyoruz.Aslında Falih Rıfkı Atay’ın da dediği gibi, o dönemde Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurulması için harcanan parayla aslında bir fabrika bile açılamazdı.O nedenle Atatürk bu Cumhuriyet için son derece önemli bir varlıktır. Çok zor şartlarda kurulan bu ülkenin değerini de bilmek zorundayız.”

Söyleşide Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin 29 Ekim 1923’de kurulmadığını sadece ilan edildiğini dile getiren Ülger, aslında Cumhuriyet’in Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkmak için Bandırma Vapuru’na adımını atmasıyla kurulduğunu sözlerine ekledi.

Konferansın ardından Eriş Ülger, ‘Mustafa Kemal’in Önderliğinde Harp ve Sulh’ adlı kitabını imzaladı.

24 Şubat’a kadar açık

Folkart Gallery’de 18 Ekim 2018 tarihinde açılan “Büyük Dahi Gazi Mustafa Kemal” adlı sergi yaklaşık üç yıllık bir çalışmanın ürünü. Atatürk’e ilişkin daha önce görülmemiş obje ve dökümanın yer aldığı sergi başta Eriş Ülger ve Fahri Özdemir olmak üzere birçok özel koleksiyondan derlenerek hazırlandı. Sergi 24 Şubat 2019 tarihine kadar ziyaret edilebilecek.
RELATED ARTICLES
- Advertisment -
 

Most Popular

Recent Comments