Ana Sayfa Güncel Haberler ENGELSİZMİR Kongresi’nin ana teması istihdam

ENGELSİZMİR Kongresi’nin ana teması istihdam

Uluslararası ENGELSİZMİR Kongresi, bu yıl 1-3 Kasım 2018 tarihlerinde fuarizmir’de “Engelsiz Üretim Modelleri ve İstihdam” temasıyla toplanacak. Kongre’yle engelli istihdamı ve iş olanaklarının artırılması amaçlanıyor.
Bu yıl üçüncü kez yapılacak kongrenin hazırlık çalışmaları kapsamında sivil toplum örgütleri, meslek odaları, üniversiteler ve kamu kurumlarından temsilcilerin katıldığı toplantılar sonunda ana temasının “Engelsiz Üretim Modelleri ve İstihdam” olması kararlaştırıldı.

İzmir’de buluşacaklar

ENGELSİZMİR 2018 Kongresi’nin temel amacı, engellilerin istihdamına yönelik engelsiz üretim modelleri, yerel, ulusal ve uluslararası düzeyde uygulanan örnekler üzerinden incelemeler yapmak olacak. Bunun yanında engelsiz üretim modelleri, istihdam konusundaki farklı ve yararlı uygulamaların İzmir’e uyarlanması konusu tartışılacak. İstihdam konusunda kentte ayrımsız bir yaşamın koşullarının da gündeme geleceği kongrede, uluslararası ve ulusal alanda tanınan uzmanlar yer alacak. Davetli konuşmacılarla, bildiri sunumu ve atölyeler gerçekleşecek. Türk ve yabancı uzmanlar, araştırmacılar, uygulamacılar, aileler, öğrenciler, sivil toplum kuruluşları ile yerel yöneticiler kongrede yer alacak.

İşverenle işçi adayı buluşacak

3. Uluslararası ENGELSİZMİR Kongresi kapsamında istihdama yönelik işverenle işçi adayı engellilerin buluşması da hedefleniyor. Engelli istihdam etmek isteyen firmalar, kongreye katılacak olan engelli bireylerle birebir görüşme yapabilecek. Kongre kapsamında oluşturulacak bir alanda gerçekleşecek buluşmada işverenler ihtiyaç duydukları bölümlerde çalıştırmak üzere engelli bireylerle görüme yapacak.

Projeler üretilecek

Kongre kapsamında bir de proje üretim süreci olacak. İstihdama yönelik herhangi bir iş kolu, ürün ya da iş ortamı düzenlemesi gibi konularda katılımcılar projeler üretecek. İŞKUR ve KOSGEB destekli olarak gerçekleşecek etkinlikte tasarımcılardan gelecek projelerin sunumları yapılacak. Ticaret ve Sanayi Odalarının yetkilileri sunumları dinleyecek.Yaşama geçen ve üretilen her projenin marka patenti alınacak.

Köstem: İstihdamı artıracağız

ENGELSİZMİR Kongre Başkanı Doç.Dr.Levent Köstem, altı yıl önce kongreleri planlarken, ülkedeki engellilerin eksikliklerini düşündüklerini belirtti. Doç.Dr. Köstem,”Projeler yapmaya çalıştık. Standartları geliştirmek istedik. İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak ‘Kırmızı Bayrak’ uygulaması yapıldı. Yaptığımız ikinci kongrede farkındalıkları artırmak istedik. Ardından Farkındalık Merkezi hayata geçti. Şimdi artık engellilerin normal insanlar gibi çalışmasının önünü açmak istiyoruz. O yüzden bu kez böyle bir yol izleyeceğiz. İstihdamı artırıcı uygulamaları kongrede gündeme getireceğiz” dedi.

İlki 2013’te yapıldı

Engellilerin sorunlarını gündeme getirmek, çeşitli etkinliklerle farkındalık yaratmak adına ortaya çıkan ENGELSİZMİR Kongresi’nin ilki, 2013 yılında “Engellilerin Kentsel Sorunları ve Çözümleri” ismiyle Kültürpark’ta düzenlendi. Birçok engelli bireyi bir araya getiren kongre sonrasında kentte “Kırmızı Bayrak” uygulaması başladı. İlk kongreden üç yıl sonra, 2016 yılında “Engellilerin Sosyal Yaşama Katılımına Yönelik Yerel Politikalar” adıyla 2.Uluslararası ENGELSİZMİR Kongresi düzenlendi. fuarizmir’de gerçekleşen kongre sonrasında Türkiye’de başka bir örneği olmayan “İzmir Engelli Farkındalık Merkezi” açıldı.
İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR