Ana Sayfa Güncel Haberler Narlıdere Metro çalışması için trafikte yeni düzenleme

Narlıdere Metro çalışması için trafikte yeni düzenleme

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Narlıdere Metrosu yapım çalışmaları kapsamında 14 Temmuz 2018 Cumartesi akşamından itibaren; Ata Caddesi giriş kavşağında, Mithatpaşa Caddesi’ni Sahil Bulvarı’na bağlayan yan yolun bir kısmı araç trafiğine kapatılacak.

Çalışmayla metro için açılacak TBM (tünel açma makinesi) şaftı ve Balçova İstasyonu’nun inşası başlatılacak. İzmir Metrosu’nu Narlıdere’ye kadar kesintisiz şekilde ulaştıracak çalışmaların 42 ayda tamamlanması hedefleniyor.Yedi istasyondan oluşan hat 1 milyar 27 milyon liraya mal olacak.

Raylı sistemde dördüncü aşama

İzmir’in 180 kilometreye ulaşan raylı sistem ağı büyümeyi sürdürüyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi ile yüklenici firma arasında imzalanan sözleşmenin ardından, İzmir Hafif Raylı Sistemi’nin dördüncü aşaması olan Fahrettin Altay – Narlıdere Kaymakamlık arasındaki bölümün temeli atıldı, çalışmalar başladı.

7,2 kilometrelik hattın TBM (tünel açma makinesi) kullanılarak “derin tünelle” geçilmesi planlandı. Bu çalışmayla inşaat sırasında oluşabilecek trafik, sosyal yaşam ve alt yapı sorunları da en aza inecek. Yedi istasyondan oluşan hat 1 milyar 27 milyon liraya mal olacak. Hatta Balçova, Çağdaş, Dokuz Eylül Üniversitesi Hastane, Güzel Sanatlar Fakültesi (GSF), Narlıdere, Siteler ve Kaymakamlık durakları olacak.

Trafikte geçici düzenlemeler

Süren çalışmalar kapsamında açılacak TBM şaftı ve Balçova İstasyonu’nun yapımı için, UKOME Kararı uyarınca hat güzergahının bazı bölümlerinde trafik düzenlemeleri yapılacak.

Trafik düzenlemesi iki aşamadan oluşacak. İlk aşama trafik düzenleme çalışmaları 14 Temmuz 2018 Cumartesi akşamından itibaren başlayacak. Bu süreçte Balçova Ata Caddesi giriş kavşağında Mithatpaşa Caddesi’ni Mustafa Kemal Sahil Bulvarı’na bağlayan yan yolun bir kısmı araç trafiğine kapatılacak.

İkinci aşamada ise Mithatpaşa Caddesi ile Ata Caddesi giriş kavşağı küçültülecek. Bu bölgeyle birlikte Çeşme Otoyolu Mithatpaşa Caddesi katılım kolunun yeri değiştirilecek.

Her iki aşamada da alanda bulunan ağaçlar özel ekipmanlarla aynı alan içinde farklı noktalara taşınacak. Projenin tamamlanmasının ardından bölgede yeniden çevre düzenlemesi yapılacak.

Sırada Çağdaş İstasyonu çalışması var

Balçova İstasyonu’ndan sonra gelen Çağdaş İstasyonu’nun yer aldığı Kızıl Kanat Parkı’nda da inşaat çalışmalarına başlanacak.
Bu amaçla Mithatpaşa Caddesi’ndeki üç şeritli yol korunarak gerekli yol düzenleme çalışmaları yapılacak. Buradaki bazı ağaçlar yine özel ekipmanlarla alınıp alan içinde farklı noktalara taşınacak. Çalışmaların tamamlanmasından sonra bu alanda da yeniden çevre düzenlemesi yapılacak.

Tüm çalışmaların 42 ayda tamamlanması,İzmir Metrosu’nun Narlıdere’ye kadar kesintisiz şekilde ulaşması hedefleniyor.
İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR