Ana Sayfa Kent Yazıları Saadet Erciyas Şehirlerini tanıtıp hayallerine uçacaklar

Şehirlerini tanıtıp hayallerine uçacaklar

Gençlerin gözünden 10 numara İzmir tanıtımı

Sosyal medyada 2013 yılından bu yana ilginç bir yarışma düzenleniyor. İl milli eğitim müdürlükleri ve ISEWorld danışmanlık şirketi işbirliğiyle düzenlenen yarışma “Şehrini Tanıt, Hayaline Uç” projesi kapsamında gerçekleştiriliyor. Kısaca “Hayaline Uç” adıyla tanımlanan yarışmaya resmi ve özel liselerin 9, 10, 11, 12. sınıf öğrencileri katılabiliyor. Yarışma kapsamında lise öğrencileri, kentlerini tanıtan üçer dakikalık bir film çekiyor.

Yarışma her yıl belirlenen farklı bir il ya da illerde düzenleniyor. Her okuldan iki öğrenciden oluşan iki gurup, yarışmaya katılabiliyor. Öğrenciler, danışman öğretmenlerinin eşliğinde İngilizce olarak kentinin tarihi, kültürel değerlerini, el sanatlarını, müziğini, gastronomisini, günlük yaşamını, ören yerlerini tanıtıyor. Daha sonra internete yüklenen görüntüler “Hayaline Uç” sayfasından halka açık olarak oylanıyor.

Bu yıl yarışma Şanlıurfa, Bursa ile birlikte İzmir’i de kapsıyor. 1 Haziran’da tanıtım filmlerinin yükleme işleminin tamamlandığı İzmir’de, halk oylaması 08 Haziran – 31 Ağustos 2018 tarihleri arasında yapılacak. Proje, yarı finalistlerin açıklanma tarihi tüm iller için 19 Eylül 2018.

Kazanan projeler www.hayalineuc.com alan adlı web sitesinde açıklanacak. Ödülleri öğrenciler için son derece cazip olan yarışmada, birinci olan üç öğrenci yurt dışında bir ülkede beş günlük seyahat kazanacak. Yani kentini tanıtıp hayali olan ülkeye uçacak. “Hayaline Uç” sayfasının “oy ver” bölümünden ulaşılan İzmir tanıtım videolarında 45 film yarışıyor. Bursa’da bu sayı 79 iken Şanlıurfa’da ise 89 film yer alıyor.

Gençler İzmir’i nasıl tanıyor?

Yarışmada gençlerin kentini tanıtmak için seçtiği ve çektiği görüntüler onların kenti nasıl algıladığına ilişkin ilginç ipuçları da veriyor kuşkusuz. Filmlerin hemen hepsinde kentin yaşattığı özgürlük duygusu ve Atatürk sevdasının öne çıkması bir İzmirli olarak keyif veriyor.

Gençlerin çektiği filmlerde Kordonboyu, Karşıyaka ve Göztepe Sahil, Saat Kulesi, Kemeraltı, Kızlarağası Hanı, Karşıyaka, Kadifekale, Agora, Teleferik, Efes, Meryem Ana Evi, Çeşme, Alaçatı, Ödemiş, Tire, Nazarköy’e yer verilmiş. Kentle özdeşleşen bu özel yerlerden sabah, akşam, gün batımı, vapurda, tramvayda, otobüste, metroda çok güzel çekimler yapılmış.

Gençler İzmir’i anlatırken sokak lezzetleri boyoz, kumru, söğüş, şambali, gevrek, midye ve lokmaya da yer vermiş. İzmir’in farklı dinlerin buluştuğu bir hoşgörü kenti oluşu, havraları, kiliseleri ve camileri mutlaka yer almış.

Etnoğrafya ve Arkeoloji Müzesi’nin yanı sıra Atatürk Müzesi’ni de anlatmış gençler. Atatürk’ün kente verdiği önem, İzmirliler’in Atatürk’e sevgisi, laik ve demokratik yapısı Cumhuriyet bayramlarından, 9 Eylül Kurtuluş Günü törenlerinden kısa görüntülerle aktarılmış.

Bir genç, tanıtım filmi içinde yer alan özel rap parçasında İzmir’i şu sözlerle anlatmış :

“İzmir nereye baksan farklı
Bu şehirde yaşadığın herşey gizli
Yaşamadan bilemezsiniz güzelliğini
Ne kadar güzel, rahatlatıcı, özgür
Kim olduğun farketmez kadın ya da erkek
Nerede istersen gezersin özgürce
Herkes eşit cetvel üzerinde
Herkes gelecek er ya da geç bu şehre
İlk kurşun Hasan Tahsin ve son kurşun Fethi Sekin
Burada savaştı pek çok kahraman
Bu yüzdendir ki Atatürk çok sever İzmir’i”


Bir başka gençse, “Ruhunuzun özgür olduğunu hissettiğiniz yer” diye tanımlamış İzmir’i.

Kendi gözlerinden İzmir’i coşkuyla, içtenlikle anlatan gençler gerçekten de “10 numara” İzmir tanıtım videoları çekmişler olanakları ölçüsünde. Bazı filmlerde drone bile kullanılmış. Kimi videoda Türkçe ya da İngilizce alt yazı yer alırken, bir lisenin öğrencileri ise işitme engelliler için çeviri de yapmış.

Hangi okullar İzmir’i anlatıyor?

Yarışmaya Naci Şensoy Anadolu Lisesi, Buca Anadolu Lisesi, İzmir Özel Tevfik Fikret Lisesi, Buca Mehmet Akif Ersoy Sosyal Bilimler Lisesi, Vali Erol Çakır Anadolu Lisesi, Şemikler Anadolu Lisesi, Hayrettin Duran Anadolu Lisesi, Özel Çamlaraltı Anadolu Lisesi, Bornova Mazhar Zorlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Ödemiş Anadolu Lisesi, Hacı Murat-Hatice Özsoy Anadolu Lisesi, Mehmet Seyfi Eraltay Anadolu Lisesi, Menemen Anadolu Lisesi, İzmir Özel Tevfik Fikret Fen Lisesi, Cengiz Topel Anadolu Lisesi, Özel Takev Anadolu Lisesi, Tuğba Özbek Anadolu Lisesi, Özel Bornova Fen Lisesi, Namık Kemal Anadolu Lisesi, Buca Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesi, Bornova Anadolu Lisesi, Karşıyaka Behçet Uz Anadolu Lisesi, Fatih Sultan Mehmet Anadolu Lisesi, Karşıyaka Cihat Kora Anadolu Lisesi, Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı Anadolu Lisesi, Çiğli Fen Lisesi, Hayrettin Duran Anadolu Lisesi, Salih Dede Anadolu Lisesi, Karabağlar Nene Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu lisesi, Gazeteci Çetin Altan Meslek Lisesi, Semih Tınay Anadolu Lisesi, Buca Anadolu Lisesi, Şemikler Anadolu Lisesi, Karabağlar Nene Hatun Meslek Lisesi, Ödemiş Ticaret Odası Anadolu Lisesi, 50. Yıl Anadolu Lisesi katılmış.

Ben videoları izlediğimde Karşıyaka Cihat Kora Anadolu Lisesi’nin “Not only a destination but a destiny” başlıklı tanıtım filmi 1098 puanla açık ara öndeydi. Bu okulu 589 puanla Özel Takev Anadolu Lisesi ve 593 puanla Karşıyaka Behçet Uz Anadolu Lisesi, 506 puanla Özel Çamlaraltı Anadolu Lisesi izliyordu.

Hayalleri uçurdu

Hayallerine Uç Projesi, lise öğrencilerinin kentini yakından sağlaması, kültürel ve turistik değerlerine ilişkin farkındalık oluşturması ve yaşadığı kenti, kültürünü kendi gözlerinden yaşıtlarına tanıtmasını hedefliyor. Proje ilk kez 2013 yılında Ankara’da, 2014’de İstanbul’da, 2016 ve 2017 yılında ise İzmir’de düzenlenmiş.

İzmir’de geçtiğimiz yıl proje yarışmasının birincisi Bornova Cem Bakioğlu Anadolu Lisesi öğrencileri Can Erkarslan, Batuhan Gökter ve danışman öğretmenleri İlkay Binnaz Nargaz Gülek olmuştu. Ekip “İzmir: The City of the New Beginning” isimli projeleriyle büyük ödülü alarak, Amerika’ya seyahat hakkı kazanmıştı.

Yarışmada ikinciliği Selcuk Şehit Ömer Halisdemir IMKB Anadolu Lisesi’nden “The Princess” isimli projeleriyle Melisa Sinek, Hasan Turaci ve danışman öğretmenleri Türkan Çetin seçilmişti.

Proje yarışmasının üçüncüsü “The City Which Lives” isimli projeleriyle Gaziemir Nevvar Salih İşgören Anadolu Lisesi’nden öğrenciler Sedat Korkmaz, Yusuf Diler ve danışman öğretmenleri Nagihan Babur olmuştu.

Jüri Özel Ödülünü ise Buca Şerife Bacı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden “The City of Your Dream” adlı projeleriyle Büşra Kasırga, Aleyna İnci ve danışman öğretmenleri Neşe İyigör almıştı.

Siz de www.hayalineuc.com alan adlı web sitesine girip oylamaya katılabilir, İzmirli gençlerin hayallerine uçmasına katkılı olabilirsiniz…

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments