Ana Sayfa Güncel Haberler Urla Enginar Festivali için geri sayım başladı

Urla Enginar Festivali için geri sayım başladı

Bu yıl dördüncüsü yapılacak Urla Enginar Festivali için geri sayı başladı. 27-29 Nisan 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecek 4. Uluslararası Urla Enginar Festivali için Belediye Başkanı Sibel Uyar bir basın toplantısı düzenledi..Urla İskele’deki Urit Restoran’da yapılan toplantıda konuşan Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, festivalle birlikte ekim alanlarının yüzde 87,5 arttığını söyledi.

Ziraat Odası’nın verilerine göre bu yıl toplam 35 milyon adet sakız enginarı üretildiği bilgisini veren Uyar, “Gastronomi Turizmi’nde önemli bir adım attık. Bu yıl da Enginar Festivali daha da iyi olacak. Kuşçular Köyümüzde yaptırdığımız Soğuk Hava Deposu ile birlikte bu yıl ekim-üretim alanları daha da arttı. Ziraat Odamızın verilerine göre bu yıl toplam 35 milyon adet sakız enginarı üretildi. Havalar iyi olunca erken oluştu ve çoğunluğu satıldı. Tanesi 1 liradan satıldığını düşünürsek Urlalı çiftçimize direk olarak 35 milyon liralık bir girdi sağlanacak. Böylesine bir değerimiz çiftçimizin yanısıra onu satan esnafımıza büyük katkı sağlıyor. Bizim festivalden anladığımız üretim ve ekonomik kazancı kentimize getirmektir” dedi.

Enginar Festivali’nin eğlence amaçlı bir etkinlik olmadığına değinen Sibel Uyar, festival sayesinde Urla’nın gastronomik kimlik kazandığını dile getirdi.

Ana kahraman çiftçiler

Festivalin ana kahramanının çiftçiler olduğuna değinen Sibel Uyar, ”Bölgemizde üretimden vazgeçme eğiliminde olan köylerimizin Sürdürülebilir Kalkınma Stratejileri doğrultusunda yapılan bir eylemdir. Enginar Fastivalimizden sadece çiftçilerimiz değil, Urla esnafı ve turizmcisi de payını almaktadır. Biz istiyoruz ki çiftçimiz kazansın. Üreticimiz enginar tarlasını satmasın, o tarlalarda villalar inşa edilmesin. Çocuklarımız fast food yerine annelerinden iyi tarım uygulamalarıyla yetişen enginar yemeğini istesin. Hedefimiz doğal güzellikleri ile turizmde dönemsel olarak kazanç sağlayan Urlamız, gastronomi turizmi ile bu faaliyetini 12 aya yaysın.” diye konuştu.

Geçtiğimiz yıllarda festival süresince binlerce kişiyi ağırlayan Urla’nın meydanı ve sokakları yine üç gün boyunca mutfak atölyeleri, yemek tadımları, sanat atölyeleri, söyleşiler ve müzik dinletileri ile şenlenecek.

Yabancı şefler geliyor

Dünya Gurme Şehirler Ağı’na üye olan Urla’da festival süresince İtalya, Fransa, Tunus, Fas, Cezayir, Beyrut’tan gelecek şeflerle Türk şeflerimiz halkımıza sunumlar yapacak.Dr.Ender Saraç ise enginarlı dokunuşlar ile tarifler verecek.

Tüm etkinlikler ve atölye çalışmalarının ücretsiz olacağı festivalde, Urla’daki eski tarifler ve göç mutfağı Doğal Sofra Urla Gönüllüleri tarafından uygulamalı olarak konuklara anlatılacak. Festivalin ikinci gününde ise Prof. Dr. İlber Ortaylı, Prof. Dr. Hayat Erkanal ve Dr. Yılmaz Karakoyunlu söyleşi gerçekleştirecek.

Urla Çileği de görücüye çıkıyor

Öte yandan, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Urla Belediyesi işbirliğiyle “Çilek Yetiştirme Projesi” kapsamında gerçekleştirilen deneme üretimi bu yıl Balıklıova, Kuşçular, Özbek, Birgi, Kadıovacık, Torasan, İçmeler, İskele ve Rüstem Mahalleleri’ndeki eğitimlerle yaygınlaşıyor.

Urla’da 2017 yılında üç kadın üretici ile başlayan çilek yetiştirme projesinin olumlu sonuçlanmasının ardından bu yıl itibariyle 28 kadın üreticiyle devam ediyor.

Kırsal alanda kadın istihdamını arttırmaya yönelik projelere tam destek veren Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, “İzmir Büyükşehir Belediyemiz öncülüğünde çiftçilerimize desteklerimiz devam edecektir. Diğer köylerimizde de demonstrasyon çalışmaları yaparak alternatif ürün olarak çilek yetiştiriciliğini arttıracağız” dedi.
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments