Ana Sayfa Kent Yazıları Saadet Erciyas Mermer Fuarı'nın görkemi

Mermer Fuarı’nın görkemi

İzmir geçtiğimiz hafta adını dünyaya duyuran çok önemli bir fuara, 24. Uluslararası Doğal Taş ve Teknolojileri Fuarı MARBLE’a ev sahipliği yaptı. Fuarı her yıl olduğu gibi heyecanla dolaşırken, 2006 yılında İtalya’nın Verona kentinde düzenlenen Marmomacc Fuarı’nda yaşadığım duyguları yaşadım. Dünyanın en değerli doğal taşlarının yanı sıra ülkemizde belirlenen 650 farklı renk ve dokudaki doğal taşın, kendi kentimde sergileniyor olmasından büyük gurur duydum. İzmir’e ciddi bir turizm hareketliliği de yaşatan fuara ilişkin izlenimlerimi sizlerle paylaşmak istedim.

Satıldı, satıldı, satıldı…

28-31 Mart 2018 tarihleri arasında Gaziemir’deki Fuarİzmir’de düzenlenen 24. Uluslararası Doğal Taş ve Teknolojileri Fuarı MARBLE, katılımcılara ve ziyaretçilere büyük heyecan yaşatıyor. Sektörün büyüklüğünden, sunuşun görkeminden, ışıltısından etkilenmemek mümkün değil.

Taşını satmak, tasarımını sunmak, yeni pazarlar bulmak, müşterileriyle ilişkilerini sıcak tutmak için fuara katılan, ziyaret eden binlerce kişi bir holden diğerine, blok taşların bulunduğu açık alandan iş makinelerinin bulunduğu alana doğru hızlı adımlarla yol alıyor. Zamanın çok değerli olduğu fuarda, satın almaların yanı sıra, görüşme yapmak, yeni taşlar tanımak, yeni pazarlar bulmak, sorunları çözmek için sadece dört günü var katılımcıların.

Bu yıl fuarda önce açık alandan başladık dolaşmaya. Makinelerin üzerinde satın alan firmaların, ülkelerin adları yazılı. Kimi Kazakistan, Mısır, kimi Ürdün yolcusu. Makinecilerin bulunduğu açık alanda, 18 tonluk este makinesinin başında keyifle çayını içen Cengiz Doğan’la sohbet ediyoruz ayak üstü. Doğan keyifli, çünkü Gebze’den getirdikleri mermer kesim makinesi için yurt dışından ve Türkiye’nin farklı yerlerindeki mermercilerden çok sayıda sipariş almış.

Makine Mühendisi Cengiz Doğan, 1967 yılında kurulan firmalarında tamamen Türk mühendislerince üretilen makinelerinin tanıtımı için sadece MARBLE Fuarı’na katıldıklarını anlatıyor. “Bu fuar bize yetiyor. Yol haritamızı burada çiziyoruz, önümüzü bu fuarda görüyor yıllık planımızı burada yapıyoruz” diye konuşuyor. Açık alanda sergilenen, mermer sektöründe kullanılan makinelerin yaklaşık 50 bin lira ile 900 bin lira arasında satış fiyatları olduğunu öğreniyoruz Doğan’dan, “Bu yıl yaklaşık 250 firma olduğunu öğrendik burada. Burada sergilenen ürünler ekonomimiz için büyük değer” diyor.

Makine sektöründen teknolojik atak

Mermer sektöründeki gelişmeye paralel büyüyen makine sektörü teknolojiyi yakından izliyor. İtalya Mermer Makineleri Üreticileri Konfederasyonu Onursal Başkanı Flavio Marabelli, “MARBLE, bu sektör için çok önemli bir fuar. Son on yılda Türk doğaltaş sektöründeki hızlı büyümenin en önemli sebeplerinden biri teknolojideki büyük atak. Bunda İtalya’nın da katkısı var. Çünkü İtalyan teknolojisini kullanan veya bu teknolojiyi örnek alan firmalar hızlı bir büyüme sağladı. Türkiye, İtalyan makine pazarı açısından ilk beş ülkenin içinde. Birinci ABD, ikinci İspanya, üçüncü sırada Türkiye var” görüşünü dile getiriyor.

Her biri bir fabrika görünümündeki makineleri geçip, göz kamaştıran renkleri ve devasa boyutlarıyla mermer blokların olduğu alana geçiyoruz. İZFAŞ yetkililerinin verdiği bilgiye göre, bu yıl Fuarİzmir’de işlenmiş, yarı işlenmiş ve ham olmak üzere 1500’e yakın blok sergileniyor. Yaklaşık 30 bin ton ağırlığı bulan taşlar bu yıl 7 bin metrekarelik bir alanda müşteriyle buluşuyor. Her biri ortalama 20-30 ton ağırlığındaki blok mermerlerin üzerine de sprey boya ile “Sold / Satıldı” yazıyor.

Fuara Sivas’tan geldiklerini söyleyen Maden Mühendisi Yıldırım Yılmaz ve Erhan Güler ile konuşuyoruz. MARBLE için “Geçen seneye göre biraz daha durgun gibi. Geçen sene daha fazla yabancı vardı fuarda. Yine de satışlarımız iyi gidiyor, şimdi de bir müşteriyle görüşmeye gidiyoruz” yanıtını veriyorlar. “Bu alandaki blokların yaklaşık fiyatları nedir?” diye soruyorum. Ağırlıkları yaklaşık 20 – 30 ton arasında olan blokların ocak teslimi ortalama 200 dolardan alıcı bulabildiğini, ama taşa göre bu fiyatın değişebildiğini söylüyorlar.

Taş kültürel miras

Bu yıl fuarda yabancı konukların da katıldığı çok sayıda söyleşi düzenleniyor. Bu etkinliklere katılan yabancı konuklar arasında Litos Dergisi Müdürü ve Dünya Doğaltaş Örgütü eski Başkanı Anıl Taneja da var. Taneja’nın dile getirdiği gibi, doğal taş,”kültürel bir miras” kuşkusuz. “Sektörel deneyimler” etkinliğinde konuşan Anıl Taneja, doğal taşın tükenmeyen bir kaynak olduğunu belirtiyor, “Biraz hayal gücü ve yaratıcılıkla doğal taş kaynağıyla yapabileceklerinizin sınırı yok” diyor. Bu doğal mirasın değerini artırabilmek için doğru teknolojiyi geliştirip pazarlamanın iyi yapılması gerektiğine dikkat çekiyor.

Binlerce yılda meydana gelen bu doğal oluşumun, kültürel mirasın renk, desen ve kalitede ciddi bir rekabet yaratan teknoloji ürünü seramikle nasıl baş edeceği bu yıl fuarda en çok konuşulan konulardan biri oluyor. Açık alanın baş döndürücü hareketliliğinden içeri girdiğimizde mermerin ve doğaltaşın ışıltılı ve görkemli dünyasıyla karşılaşıyoruz. Fuarda yer alan tasarımlar her yıl daha da güzelleşiyor, renkleniyor, emek yoğun hale geliyor.

Mimarlarla buluşmak

Fuarİzmir’in C Holü’nde Tümaş Mermer Yönetim Kurulu Başkanı ve Denizli Madenciler ve Mermerciler Derneği Başkanı Serdar Sungur’la karşılaşıyoruz. Elinde “değişik” ödülü, mutlu bir anında rastlıyoruz Sungur’a. “Genç tasarımcılara destek verdiğimiz için aldık bu ödülü. Az önce arkadaşlarım getirdi” diyor. Fuar kapsamında bu yıl ilk kez, ‘değişik’ temasıyla “Genç Yaratıcı Fikirler Platformu” oluşturulduğunu, üniversitelerin endüstriyel tasarım, iç mimarlık, peyzaj, mimarlık gibi tasarım bölümü öğrencilerini ve yeni mezunlarının, sektörün önde gelen firmaları ile buluştuğunu anlatıyor Sungur.

“Tümaş olarak biz bu etkinlikte Berke İnce’nin Mermerdiven adlı tasarımına destek verdik. Sektör olarak genç mimarları, tasarımcıları daha fazla sektörle buluşturmamız gerekiyor” diyen Serdar Sungur, Tümaş’ın da bu amaçla bir yarışma düzenlediğini belirtiyor. Bu yıl Tümaş 3. Geleneksel Stant Tasarım Öğrenci Yarışması’na Türkiye’nin çok farklı üniversitelerinden öğrencilerin proje gönderdiğini anlatıyor Sungur. Bu yıl yarışmalarına 68 projenin katıldığı bilgisini verirken, projelerin Fuarİzmir’de sergilendiğini söylüyor.

2006 yılında Verona’da düzenlenen Marmomacc Fuarı’nda tanıştığımız, sektörün önde gelen firmalarından biri olan Tümaş’ın Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Sungur aynı zamanda Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi. Fuarİzmir’in sektöre ciddi anlamda olumlu katkısı olduğunu anlatıyor Sungur. “Stantlarda tasarımlar her yıl daha da gelişiyor, mimari hareketlilik artıyor” derken, fuarın blok kadar çok farklı nitelikte ebatlı ürününün de sergilendiği başarılı bir fuar olduğunu dile getiriyor. Sektörde ekonomideki sıkıntılar nedeniyle insanların blok satışa yöneldiğini söyleyen Sungur, şu görüşleri dile getiriyor:

“Aslında amacımız daha fazla katma değerli ürün sunabilmek. Bir marka olmak. Markalaşma pazarlamanın olmazsa olmazı. Bu artık bir ülke politikası olmak zorunda” görüşlerini dile getiriyor. Sektörün bürokratik sorunları bir türlü aşamadığına değinen Serdar Sungur, “Nitelikli işgücü ve ara eleman en sıkıntılı noktamız. İki yıllık üniversitelerden mezun olan iş gücü doğru yönlendirilemediği için onlar iş biz iş gücü sıkıntısı yaşıyoruz.”

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments