Ana Sayfa Güncel Haberler İşler: İzmir turizmi toparlanma eğiliminde

İşler: İzmir turizmi toparlanma eğiliminde

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği’nin (ETİK) Şubat ayı yönetim raporuna göre, 2018 yılına büyük bir ivmeyle giren İzmir turizminin büyümeyi sürdürüyor. 2018 yılı iki aylık dönemde yüzde 75,5 büyüdü. Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı ve ETİK Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet İşler, “Yılın ilk iki ayındaki veriler İzmir turizminin toplarlanma sürecinde olduğunu gösteriyor” dedi.

ETİK’in özel yönetim raporlarının 46. sayısında İzmir turizminin 2018 yılının Şubat ayı analizine yer verildi. Rapora göre, İzmir turizmi, 2018 yılının iki aylık döneminde, yabancı ziyaretçi sayısını yüzde 75,5 artırdı. Yurt dışından gelen vatandaş ziyaretçi de yüzde 16,6 yükseldi. İzmir turizmi 2018 yılı Ocak-Şubat döneminde 52 bin 253 yabancı ziyaretçi ağırladı. Bu dönemde 80 bin 536 vatandaş ziyaretçi ağırlandı. Böylece İzmir, toplamda yüzde 34,4 artışla 132 bin 789 ziyaretçi çekmiş oldu.

Son yıllarda duran kruvaziyer turizmi 2018’in iki aylık döneminde de canlanamadı. Alsancak Limanı’na kruvaziyer hariç toplamda 3 bin 801 kişi geldi. Adnan Menderes Havalimanı yabancı girişleri yüzde 52 artarak 42 bin 415’e çıktı. Yurt dışından gelen vatandaş ziyaretçi sayısı da yüzde 16,9 artarak 70 bin 164 kişiye yükseldi.

TÜROFED Başkan Yardımcısı ve ETİK Başkanı Mehmet İşler, iki aylık dönemde İzmir turizminin ana pazarlarının tamamında, özellikle Almanya, Hollanda, İngiltere, Yunanistan, Ukrayna ve Fransa’da önemli bir toparlanma yaşadığını söyledi. Yılın ilk iki ayında büyümenin yüzde 75’i geçtiğine dikkat çeken İşler, “Yılın ilk iki ayındaki veriler İzmir turizminin toplarlanma sürecinde olduğunu gösteriyor” diyerek 2018 yılına ilişkin beklentilerini şu sözlerle dile getirdi:

“Avrupalı turistin yüzünü Türkiye’ye çeviriyor. Yerli ve yabancı turist İzmir’i tercih ediyor. İzmir turizmi toparlanma eğiliminde. Ana pazarlarımızdan Almanya’dan Türkiye’ye rezervasyonların önceki yıla göre iki kattan fazla artış göstermesi ülkemiz adına sevindirici. 2018 yılında turist sayısı açısından iyi bir yıl olacak gibi görünüyor. Ancak, tesislerin ciroları ve sağladığı gelir, ürettiği katma değer bakımından tatmin edici bir yıl olacağını düşünmüyoruz. Ümidimizi kaybetmeden, devletimizle el ele vererek, işbirliğiyle krizin aşılması için çaba harcamaya da devam edeceğiz.”
Önceki İçerikDoktor Vagonu
Sonraki İçerikAteist cenazesi üstünde tepinmek
İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR