Ana Sayfa Güncel Haberler Zekeriya Mutlu : Borçlu Bağkurlu esnafa emeklilik fırsatı doğdu

Zekeriya Mutlu : Borçlu Bağkurlu esnafa emeklilik fırsatı doğdu

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB) Başkanı Zekeriya Mutlu, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile Ziraat Bankası arasında imzalanan Emeklilik Hakkı Doğmuş Bağkurlu Esnafa Kredi Sağlanması Protokolü’nün, yaş ve sigortalılık süresini doldurmuş, ancak prim borcu nedeniyle emekli olamayan Bağ-Kurlular için önemli bir fırsat olduğunu söyledi. Mutlu, bu haktan prim borçluların yanısıra, askerlik ve doğum borçlanmasını ödediği takdirde emekli olabilecek Bağ-Kurluların da yararlanabileceğine dikkat çekti.

İESOB Başkanı, protokolle bu kapsamdaki esnaf sanatkarın uygun faizli kredi kullanarak prim borçlarını kapatabileceğini belirterek, kredi borcunun 48 ayda geri ödeneceğini ve emekli maaşından kesileceğini kaydetti.

Koşullar zor, ödemeler aksıyor

Esnaf sanatkarların reel sektörün en zayıf halkasını oluşturduğunu söyleyen Başkan Mutlu, üyelerinin kimi zaman istemese de bazı ödemeleri ve yasal zorunlulukları yerine getiremediğini belirtti. “Bugün Türkiye’de çok sayıda kendi sigorta primini ödeyemeyen esnaf sanatkarımız bulunmakta, ödenemeyen borçlar ise faizleriyle artmaktadır”diyen Mutlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Birikmiş borcu dondurulanlar dahil olmak üzere, borcunu ödemek isteyen esnaf sanatkarın mevcut borcu 10-15 yıl geriye dayansa dahi, güncel değerlerden hesaplandığı için, borçların yüksek meblağlara ulaşması söz konusudur. Bu noktada da en fazla, yaşı ve gereken günü dolmuş da olsa, yüksek meblağlardaki prim borcunu ödeyemediği için emekli olamayan esnaf sanatkarlarımız mağduriyet yaşamaktadırlar. Ziraat Bankası ile SGK arasında imzalanan söz konusu protokol, bu durumda olan üyelerimizin derdine derman olacak niteliktedir. Bu kapsamdaki üyelerimiz oldukça uygun koşullarda kredi kullanarak borçlarını kapatabilecek ve emekli olabileceklerdir.”

48 ay vadeyle kredi kullanılabilecek

Protokol kapsamında emeklilik hakkı doğmuş Bağ-Kurluların, aylık yüzde 1,28 faiz ve 48 ay vadeyle kredi kullanabileceği bilgisini paylaşan Zekeriya Mutlu, krediden komisyon masrafı alınmayacağını da belirtti. Mutlu, “Ayrıca bu krediye başvuracak esnaf sanatkarların geçmiş sorgulaması da yapılmayacaktır. Yani çeşitli nedenlerden dolayı talihsizlikler yaşamış ve kara listeye düşmüş üyelerimiz de bu imkandan yararlanabileceklerdir. Üç ay geçerli olacak anlaşma umulan ilgiyi görüp talep alırsa iki defa uzatılabilecektir. Görüldüğü üzere protokol avantajlı koşulları içermektedir. İhtiyaç duyan üyelerimizin başvurmaları menfaatleri icabı olacaktır” diye konuştu.

Başvuru önce SGK’ya

Protokolden yararlanmak isteyen emeklilik için yaş, prim ve sigortalılık süresini tamamlayan esnafın önce SGK’dan “Prim borcunu öderse emekli olabilir” yazısı alması gerekiyor. Esnaf daha sonra aldığı yazıyla Ziraat Bankası şubelerine başvuracak. Banka, sigortalıya bağlanacak maaşa göre bir ödeme planı çıkaracak, kredi limitinin azami tutarı, prim borcu tutarı kadar olacak.
RELATED ARTICLES
- Advertisment -
 

Most Popular

Recent Comments