Ana Sayfa Güncel Haberler Heyamola Yayınları İzmir’in semtlerini 150 kitapla anlatacak

Heyamola Yayınları İzmir’in semtlerini 150 kitapla anlatacak

Kent kitapları dizisinde 41 yazarla 41 kitaplık “İzmirim” semt dizisini yayımlayarak yola çıkan Heyamola Yayınları, bu sayıyı daha sonra 45’e çıkardı. İzmir’in semtlerini anlatan kitap sayısını 95’e çıkarmak için harekete geçen Heyamola Yayınları yöneticileri, çeşitli meslek gruplarından, uzmanlık alanlarında eserler ve hizmetler vermiş kişiler, yaşadıkları farklı semtleri yazmak üzere bir araya getirdi.

Heyamola Yayınları Yönetmeni Ömer Asan, ilk önce İstanbul’da aldıkları sponsorlukla başlattıkları kent kitapları dizisini, ikinci olarak hiçbir kurumdan destek almadan İzmir’de gerçekleştirdiklerini söyledi. Kent kitaplarının önemine değinen, 2011 yılında, 41 yazarla 41 kitaplık İzmirim semt dizisini yayımladıklarını anlatan Asan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İzmir için bir ilk olan bu semt dizisi geniş okur kesimiyle buluştu. Köklü halk kültürüne bir armağan olarak kamuoyunda büyük ilgi gördü. Kitapların sayısı 45’e çıktı. Yazarlara, kitap tanıtımına basında, televizyon programlarında geniş yer verildi. Kent tarih ve kültürüne saygı ödülleri ile onurlandırıldı. İzmirli’nin gösterdiği büyük ilgi ve istek üzerine 45 olan kitap sayısını 95’e çıkardık. Kitap sayısını çok kısa zamanda 150’ye çıkarmayı hedefliyoruz.”

Heyamola Yayınları İzmirim Serisi Yayın Koordinatörü Fergül Yücel, beş yıl önce 41 yazarla İzmir’in semtleri dizisiyle yola çıktıklarında bu sayıyı bulacaklarına kuşkuyla bakıldığını anımsattı. Kitaplara duyulan yoğun ilgi üzerine, Heyamola Yayınları’nın yeni bir atılım yaptığını belirten Yücel, 150 semt kitabı hedefine ilişkin şunları söyledi:

”25 Kasım 1867 tarihinde kabul edilen kanunla kuruluşuna karar verilen ve 23 Eylül 1868’de faaliyete geçen İzmir Belediyesi’nin, 150. yaşını için ne yapabileceğimizi düşündük. Yazar ve eleştirmen Hülya Soyşekerci ile yılların kitabevi yöneticisi yazar Murat Şahin ve genel yayın yönetmenimiz Ömer Asan ile birlikte bir ekip olarak kolları sıvadık. İzmir’e 150 yazarla birlikte150 kitap armağan etmeyi hedefledik.”

Yeni seride kim, hangi semtin kitabını yazacak?

Ahmet Uhri (Karaburun), Alaaddin Gürırmak (Kortejo – Aile Evleri Kestelli Cad.), Alpaslan Bilen (Karaburun), Altay Ömer Erdoğan (Fuar, İzmirin Eğlence Kültürü), Aybala Yentürk (TRT ve Fuar – Kahramanlar), Ayşe Semra Kadaifçioğlu (Selçuk), Bedri Karayağmurlar (Çiğli), Bülent Şenocak (Sadık Bey), Cem Seyhun Ünbay (Kemeraltı), Cenap Türksever (Can Yücel Sokağı – Alsancak), Cevdet Yüceer (Mordoğan), Emin Başaranbilek (Birgi), Engin Önen (Alaçatı), Eren Akçiçek (Eşrefpaşa), Erkan Serçe (İzmir Mahalleleri), Ersin Doğer (Menemen), Ertan Daş (Kaybolan Meslekleriyle – Tire), Fergun Özelli (Damlacık), Gönül Soyoğul (Buca), Gözde Avhan (Aliağa), Gülseren Engin (Halide Edip Adıvar Caddesi – Eşrefpaşa), Handan Gökçek (Eski Foça), Hülya Deniz Ünal (Karşıyaka), Hülya Gülay (Üçyol), Hüseyin Yurttaş (Kozbeyli), Kemal Anadol (Foça), Mehmet Anıl (Çeşme), Mete Hüsünbeyi (Kapılar), Muzaffer Tunçağ (Urla), Nalan Kolağası (Nergis – Karşıyaka), Nazik Işık (Karabağlar), Neslihan Perşembe (Bayramyeri), Nezih Öztüre (Seferihisar), Osman Özgüven / Oben Ulu (Dikili), Recai Şeyhoğlu (Bergama), Reşat Kutucular (Urla), Salim Çetin (Hatay), Savaş Ünlü (Alaybey), Sefa Taşkın (Bergama), Serra Menekay (Ödemiş), Şakir Çakmak – Görkem Yalçın (Tire), Tacim Çiçek (Bayraklı), Tayfur Göçmenoğlu (Buca Tren Hattı), Tufan Atakişi (35,5 Karşıyaka), Tufan Erbarıştıran (Halilrıfat), Tuğrul Keskin (Balçova), Yasemin Yazıcı (Karşıyaka Çarşısı), Yıldız İlhan (Tepecik), Zübeyde Seven Turan (Çamlık Sokak – Karşıyaka).
RELATED ARTICLES
- Advertisment -
 

Most Popular

Recent Comments