Ana Sayfa Güncel Haberler Bir yılda istismar ve ihmale uğrayan 125 çocuğa hukuki destek

Bir yılda istismar ve ihmale uğrayan 125 çocuğa hukuki destek

İzmir Barosu Çocuk Hakları Merkezi’nin Adliye Birimi bir yılı geride bırakırken, bu süreçte 125 ihmal ve istismar mağduru çocuğa hukuksal destek verdi. İzmir Adliyesi’nde basın toplantısı düzenleyen İzmir Barosu Çocuk Hakları Merkezi bir yılda yapılan çalışmaları anlattı. Basın açıklamasını okuyan İzmir Barosu Genel Sekreteri ve Çocuk Hakları Merkezi Yürütme Kurulu Üyesi Avukat İlke Erol, geçen bir yıllık süreçte 125 ihmal ve istismar mağduru çocuğa hukuksal destek verdiklerini, mağdur ve suç işlemiş çocuklar için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na başvurarak koruyucu ve destekleyici tedbirler alınmasını sağladıklarını söyledi.

Açıklamada tüm çalışmaların çocuğun yüksek yararı ilkesi çerçevesinde şekillendiğini dile getiren Av.Erol, “Karaman’da, Nizip’te, Aladağ’da, Dikili’de, yurtlarda, mülteci kamplarında saldırıya uğrayan, mağdur olan çocuklarımızın yanında durduk, sürece müdahil olduk, sanıkların en yüksek cezalar alması, çocuklarımızın onarılması, hayatta dik durabilmesi için mücadele ettik” dedi.

Özellikle istismar mağduru çocukların duruşmalara gelmeden, Çocuk İzleme Merkezleri’nde ya da adli görüşme odalarında dinlenmeleri için gerekli başvuruları yaptıklarını söyleyen Av. İlke Erol “Yapılan başvurular sonunda taleplerin mahkemeler tarafından da kabul görmesi, çocuk lehine düşünen, aynı bakış açısına sahip olduğumuz hakim ve savcıların varlığı, geleceğe dair çalışmalarımıza umut vermekte, inancımızı artırmaktadır” dedi.

Kiraz, Kınık, Kemalpaşa, Menderes, Tire, Ödemiş, Bayındır, Torbalı ilçeleri pilot bölge seçilerek muhtar ve eşleri başta olmak üzere yerel yöneticilere ve vatandaşlara yönelik eğitim çalışmaları yapıldığı belirtilen açıklamada “Hedefimiz tüm ilçeler ve nihayetinde İzmir merkezde eğitimler düzenleyerek farkındalık yaratmak ve ulaşılabilir olmaktır” dedi.

Açıklama sonunda konuşan Baro Başkanı Av.Aydın Özcan ise, İzmir Barosu olarak hiçbir çocuğun bu tip durumlarla karşı karşıya kalmaması için çalıştıklarını söyledi. Özcan belediyelerle, muhtarlarla, okullarla ortak çalışmalar yaptıklarını, özellikle cemaat yurtlarının çok iyi bir şekilde denetlenmesi gerektiğini kaydetti.

Üç yıldır çalışmalarını sürdüren İzmir Barosu Çocuk Hakları Merkezi 14 Şubat 2017 günü mağdur çocukların ve ailelerin daha kolay ulaşımı için İzmir Adliyesi birimini kurmuştu.

Mağdur aileler, çocuklar, sivil toplum kuruluşları ya da ihbarda bulunmak isteyen vatandaşlar merkezin 0 232 400 00 14 nolu telefonunu doğrudan arayıp yardım isteyebiliyor. Merkezde her gün bir avukat ve bir stajyer avukat nöbet tutuyor. Merkez aracılığıyla ilk anda başvurular alınırken, sonrasında gerek duyulursa CMK ve Adli Yardım servislerinden avukat görevlendirmesi yapılarak mağdura ücretsiz hukuksal destek veriliyor.
İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR