Ana Sayfa Kent Yazıları Saadet Erciyas Karne hediyeniz İzmir olsun

Karne hediyeniz İzmir olsun

Yarı yıl tatilinin de ilk Pazar günü dolaştığımız alışveriş merkezlerinde her zamankinden daha çok sayıda çocuklu aile gördük. Havanın yağışlı ve soğuk olması çoğu aileyi alışveriş merkezlerine yöneltse de, İzmir’de şu kısacık yarıyıl tatilinde izlenebilecek ve çocuklarla birlikte katılacak pek çok etkinlik var. Sizlere “Karne hediyeniz İzmir olsun” diyerek bir küçük rehber hazırladık.

Seç, beğen, gez

Bu tatilde bir kent turu planlayabilir, müzeleri ziyaret edebilirsiniz. Atatürk’ün izini taşıyan Kordon’daki Atatürk Müzesi, Güzelyalı’daki Latife Hanım Köşkü ve Anı Evi, Karşıyaka’da Zübeyde Hanım Evi, Bornova’da Ata Anı Evi’ni gezebilirsiniz. Sinema-tiyatro günü, buz pateni yaparak ya da bowling oynayarak “sporla iç içe bir gün”, otobüs, teleferik, metro, vapur, İZBAN ve demiryollarını kullanarak “ulaşım araçlarıyla kent turu” tasarlayabilirsiniz.

Havanın açık olduğu günlerde Kültürpark’ta Lunapark’a gidebilir, Karşıyaka’nın Mavişehir semtindeki Tay Park’ta atlara binebilir, İzmir’de yerleşimin başladığı ilk yer olan Yeşilova höyüğünü gezebilir, Karaburun’da nergis tarlalarını görebilirsiniz. Cumartesi günü trenle Ödemiş’e gidip Türkiye’nin en büyük yerel pazarlarından birini gezebilirsiniz. Arabalara meraklıysanız Torbalı’daki Key Otomobil Müzesi sizi heyecanlandırabilir. “Soğuk bizi etkilemez” diyorsanız Selçuk Çamlık’taki Açık Hava Buharlı Lokomotif Müzesi de harika bir seçenek.

Yavaş şehir Seferihisar’ın Sığacık Mahallesi’nde her pazar renkli ve neşeli bir dünyaya kapılarını açan Kaleiçi’ni ailecek ziyaret edebilirsiniz. UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Selçuk’taki Efes ve Bergama’daki Pergamon antik kentlerinde tarihe yolculuk yapabilirsiniz. Ve elbette kent içinde gidilebilecek 500 yıllık tarihi çarşımız Kemeraltı’nı keşfedebilir, İzmir’e özgü lezzetlerle de buluşabilirsiniz. Bornova’da buz patenini deneyimleyebilir, Karşıyaka Evrensel Çocuk Müzesi’nde bilimin gizemli dünyasına yolculuk yapabilir veya Gaziemir’deki Uzay Kampı’nda bir uzay mekiğiyle tanışabilirsiniz.

Belediyelerden öğretici, keyifli programlar

Başta İzmir Büyükşehir Belediyesi, çok sayıda ilçe belediyesi yarıyıl tatilinde çocuklara özel atölyeler ve tiyatro oyunları hazırladı.

Bergama Belediyesi 24-28 Ocak 2018 tarihleri arasında Çocuk Kulübü etkinlikleri çerçevesinde “2. Çocuk Kitapları Şenliği” düzenliyor. Etkinlik geçen yıl yaşama veda eden Muzaffer İzgü anısına gerçekleştirilecek. Yazarlar çocuklarla yaratıcı yazma, şiir ve okuma atölyeleri gerçekleştirecek. Bergama Kültür Merkezi (BerKM) fuayesinde açılacak kitap fuarında ise çocuklar söyleşi ve atölyelere katılacak, kitaplarını yazarlara imzalatma fırsatını yakalayacak.

Karabağlar Belediyesi Aşık Veysel, Cennetçeşme, Limontepe, Eskiizmir, Eserkent semt merkezleriyle Reşat Nuri Çocuk Kitaplığı, Aydın Mahallesi Çocuk Evi, ve Bozyaka Kültür Merkezi Tiyatro Salonu’nda drama çalışması, heykel, film, kaşık kukla yapım, film okuma ve ebru atölyeleri düzenleyecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi de tiyatro oyunları ve atölyelerden oluşan programını Çiğli, Bornova, Seferihisar, Altındağ, Gültepe, Aliağa ve Selçuk’ta gerçekleştirecek. Kentin yedi ilçesindeki tiyatro ve atölye çalışmaları ücretsiz olacak. 20 kişi ile sınırlı olan atölye çalışmalarına 7-12 yaş aralığındaki çocuklar katılacak. Program kapsamında çocuklar drama, kukla, pandomim, ritm, çamur, ebru, sinema, resim ve dans atölyelerinde keyifli zaman geçirebilecekler. Ayrıca tiyatro sevgisini aşılamak amacıyla Ağaçkakan Rüyası Kukla Gösterimi, İlker Kılıçer’in Pandomim Gösterisi, Sıcakkan Tiyatrosu’ndan Karagöz ve Hacivat Meddah Gösterisi, Tiyatro Evi’nden Nasreddin Hoca ve Deneysel Tiyatro Komünü Grubu’ndan “Düş Gezgini” gibi birbirinden renkli oyunları da izleyebilecekler.

Özel tiyatrolardaki oyunlar

Yarı yıl tatilinde belediyelerin yanısıra özel tiyatrolar da çocuklara dünyaca ünlü masallardan oyunlar sunacak. Alsancak Gazi Ortaokulu Sahnesi’nde 25 Ocak 2018 ile 4 Şubat 2018 tarihleri arasında Sömestre Çocuk Tiyatrosu Festivali var. “Göçebe Eşek”, “İğneli Kahraman”, “Bremen Mızıkacıları”, “Don Kişot”, “Pinokyo”, “Geleceğin Çocukları”, “Hansel ve Gretel” ve “Kırmızı Başlıklı Kız” adlı çocuk oyunlarını festival kapsamında izleyebilirsiniz.

Han Tiyatrosu Ünal Gürel Sahnesi’nde 28 Ocak 2018 Pazar günü “Kayıp Prens” ve “Uç Uç Böceği” adlı çocuk oyunu ile Zeren Gürel’in “Günebakan Pandomim Oyunu” var. Sahne Tozu Tiyatrosu’nda ise ?Külkedisi? adlı çocuk oyunu 27 Ocak 2018 Cumartesi günü izleyebileceğiniz çocuk oyunları arasında yer alıyor. Çocuk tiyatrolarında biletler 18 lira ile 20 lira arasında değişiyor.

Balçova Kipa karşısında açılan Türkiye’nin ilk hayvansız sirki Türkiye Sirki ise cuma günleri saat 19.30’da, Cumartesi ve Pazar günleri saat 13.00 – 16.00 ve 19.30’da gösterilerini sunuyor. Sirk dünyasının renkli atmosferini izlemek için öğrenciler 20 lira, yetişkinler 30 lira ödüyor.

İzmir’de en çok ziyaret edilen tatil rotalarını ise biraz daha detaylı verelim.

Farklı, renkli, heyecanlı beş rota

1) Sasalı Doğal Yaşam Parkı

Doğal Yaşam Parkı, haftanın yedi günü, kış döneminde 09.00 – 17.00 saatleri arası açık. 0-6 yaş grubu çocuklar için ücretsiz olan parkta öğrenci bileti 3 lira, yetişkin bileti 7 lira. Girişler, gişelerden alınan “park jetonu” ya da İzmirim Kart ile yapılıyor. Çiğli ilçesi, Sasalı Beldesi’ndeki parkta 120 türde 1300 yaban hayvanı bulunuyor. Parka Karşıyaka Vapur İskelesi’nden hareket eden 777 hat numaralı otobüsler ve Çiğli Aktarma Merkezi’nden hareket eden 751 hat numaralı otobüslerle ulaşmak mümkün.

2) Uzay Kampı’nda keşfedecek çok şey var!

Bilime, özellikle de uzay ve astronomiye meraklıysanız, Gaziemir’de Ege Serbest Bölgesi içinde yer alan Uzay Kampı sıra dışı bir deneyim sunmak için sizi bekliyor. Kampta 9-12 ve 13-15 yaş grubu için ayrı günlerde gerçekleşen günlük turlarda Türkçe program için kişi başı bedel 60 Dolar. Öğle yemeği ve ara öğünün de dahil olduğu program 08.00 – 17.00 saatleri arasında düzenleniyor. Gaziemir’de Ege Serbest Bölgesi (ESBAŞ) içindeki Uzay Kampı Türkiye, Uluslararası Adnan Menderes Hava Limanı’na 5 dakika, şehir merkezine 15 dakika uzaklıkta bulunuyor.

3) Buz pateniyle rüzgarı yüzünde hisset

Çok alışık olmadığımız bir spor dalı olsa da, çocukların çok kısa sürede adapte olabildiği bir spor dalı buz pateni. Bornova Aşık Veysel Rekreasyon Alanı içindeki Olimpik Buz Sporları Salonu ilk akla gelen adres. Bornova Belediyesi’nin sınırları içindeki 12 bin metrekare alanlı tesiste, bu sporla ilgilenenlere eğitim de veriyor. Buz pateni pistinde 45 dakikalık seanslarla kayabiliyorsunuz. Piste 13 yaşından küçük çocuklar, ailelerinin izni olmadan alınmıyor. Buz pateni için öğrenciler 10 lira yetişkinler 15 lira ödüyor. 20 dakikalık özel dersin ücreti 30 lira.

4) Yeşilova Höyüğü’nde zamana yolculuk

Tarihi 8 bin 500 yıl öncesine kadar giden İzmir’de, medeniyetin başladığı ilk yer olan Bornova’daki Yeşilova Höyüğü de keyifle zaman geçirilecek etkileşimli bir müze. İzmir’de düzenli yerleşimin başladığı ilk yer olan Bornova’daki Yeşilova Höyüğü haftanın beş günü ücretsiz olarak gezilebiliyor. Höyükte, kazı ekibindeki uzmanlar rehberliğinde 30 dakika süren bir gezi yapabilirsiniz. Bu gezi için ziyaretçi merkezinin 0 232 999 29 29/5402 nolu telefonundan randevu almak gerekiyor.

5) Teleferikle üç dakikalık seyahat

Balçova ilçesindeki Teleferik Tesisleri de doğayla iç içe keyifle zaman geçirebileceğiniz bir alan. Teleferikle Yeşiltepe’den Atatepe’deki dinlenme tesislerine, her biri gökkuşağının renklerini taşıyan sekiz kişilik kabinlerle çıkılıyor. Yaklaşık üç dakika süren yolculukla varılan Atatepe istasyonunun giriş bölümünden başlayarak seyir terasları, kır kahvesi, kafeterya gibi yeme – içme, atıştırma mekanları yer alıyor.

Teleferik Tesisleri’nde çocuklar için oyun alanları da bulunuyor. Balçova’ya kent merkezinden belediye otobüsleriyle de çok rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz. Pazartesi günleri bakım nedeniyle kapalı olan Teleferik Tesisleri 10.00 – 17.00 saatleri arası ziyaret edilebilir. Beş yaşın altındaki çocuklar için ücretsiz olan Teleferik iniş-çıkış ücreti 9 lira.RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments