Ana Sayfa Kent-Yaşam yazıları Alahattin Gürırmak İzmir'den bir Şeyh-ül Muhabir geçti

İzmir’den bir Şeyh-ül Muhabir geçti

Burada yer verdiğim siyah-beyaz İzmir Cumhuriyet Meydanı fotoğrafı, geçtiğimiz yıl sosyal paylaşım sitelerinden Facebook’ta İzmir fotoğraflarını yayınlayan iki-üç sayfada yer aldı. Çok saygı duyduğum duayen gazeteci “Şeyh-ül Muhabir” ünvanlı merhum Rauf Lütfü Aksungur üstadın Karşıyaka’daki evinin duvarında yıllarca hayranlıkla baktığım bir tarihi, tarihi olduğu kadar da belge nitelikli bir fotoğraftır. 30 Temmuz 1952 günü çekilen bu fotoğraf hakkında birkaç söz edip merhum meslek büyüğümün ruhuna Fatiha gönderme ihtiyacı duydum.

Ustam Rauf Lütfü Aksungur 1913 yılında İstanbul Beyoğlu’nda doğmuş. Babasının memuriyeti nedeniyle işgal altındaki İzmir’e 1922 yılında gelmiş ve Eşrefpaşa Değirmendağı’ndaki Tatar Mahallesi’nde ikamete başlamış. 1936 yılından 1961 yılına kadarda çeşitli gazetelerde haber muhabirliği yapmış.

İzmirli gazete muhabirlerinin ustası ve üstadı, dönemin Cumhurbaşkanı merhum Süleyman Demirel’in elinden “Şeyh-ül Muhabir” ünvanı plaketi almıştı ve bendeniz de fotoğraflarını çekmiştim. Rauf Lütfü Ağabeyim 2007 yılı Nisan ayında, 94 yaşında Hakkın rahmetine kavuştu, İzmir’in Çeşme ilçesinde toprağa verildi.

***

Allah rahmet eylesin, yaklaşık 20 yıl süren dostluğumuz sırasında mesleki bilgilerimi onun sayesinde kazandım. Bu fotoğraf evinin duvarında çerçeveli olarak asılıydı. Onun da yer aldığı bu fotoğraf, 30 Temmuz 1952 günü Cumhuriyet Meydanı’ndan Kore’ye giden Türk Taburu’nun uğurlama töreninde gemiden kendisini çekilmiştir. Fotoğrafta kalabalığın ortasında görülen beyaz fötr şapkalı kişi gazeteci Rauf Lütfü Aksungur’dur. Yanındaki kişi de İzmir’in efsane foto muhabirlerinden Şahap Ayhan’dır.

***

2012 yılıydı. Alsancak’ta Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde duayen gazeteci Mehmet Ali Varış ağabeyimle yürürken cep telefonum çaldı. Arayan emekli bir postacıydı. “Alaattin, şu an Bit Pazarı’ndayım. Senin de tanıdığın Rauf Lütfü Ağabey’in arşivinden bazı belgeler satılıyor! Bazılarını koleksiyonuma katmak için satın aldım” deyince şaşırdım. Aslında İzmir Basın Müzesi’nin sergilenmesi gereken İzmir basın tarihine ait belgeler ne yazık ki Bit Pazarı’na düşmüş. Gel de üzülme.

İşte bu görülen fotoğraf da büyük ihtimalle merhum Aksungur’un arşiv fotoğraflarından… İzmir basın tarihiyle ve bu fotoğrafla ilgilenenlere duyururum. Vefatının üzerinden 10 yıl geçmesine rağmen unutamadığım İzmir’in duayen gazetecilerinden, Şeyh-ül Muhabir ünvanlı ustam Rauf Lütfü Aksungur ağabeyime Allah’tan rahmet dilerim, mekanı cennet olsun. Kendisinin sağlığında mesleğimle ilgili çok feyz aldım. Meslek büyüklerimi anmak, unutmamak için bu anımı okuyucularla paylaşmak istedim. O kadar…

Önceki İçerikÇanlar hepimiz için çalıyor
Sonraki İçerikUrartu torunu
İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR