Ana Sayfa Kent-Yaşam yazıları Ercan Sever Zeytinköy'de yangın ve sonrası

Zeytinköy’de yangın ve sonrası

Muğla’nın Karadeniz köyü!

Yaz sıcakları, doğa tutkunlarını, “Acaba bu yaz hangi ormanlık alanlar yanar?” sorusu ile daha bir yakıcı etkiler. Gazete haberleri, TV haber bültenleri bu gerginlik içinde takip edilir. Tam da Bu yıl yaz ayları geçtiğimiz yıllara oran ile daha az ağaç, orman kaybı ile geçti” derken korkulan oldu. Muğla Menteşe bölgesinde yer alan yeryüzü cenneti Zeytinköy’ü de içine alan geniş bir ormanlık alan yangına yenik düştü.

Orman yangınları sadece doğal yaşam alanlarımızı tehdit etmiyor. Aynı zamanda zarar verdiği yerleşim yerlerindeki tüm yaşanmışlıkları, anıları ve daha önemlisi dünün yarın ile bağı olan, dokusu bozulmamış sayıca az kalan yaşam sığınaklarımızı da yok ediyor.

Zeytinköy, Muğla merkeze bağlı Yerkesik’te bir dağ köyü. Yerkesik’ten dağlara yöneldikçe son köyü geride bıraktıktan sonra asgari yarım saatlik bir araç yolculuğunun ardından ulaşılabilen köy gerçek anlamda saklı cennet ifadesini hak eder. Panoramik körfez manzarasına sahip köy, insana gerçeküstü hissi yaşatır. Köyün hemen her evi muazzam Ege Denizi manzarasına hakim.

Dağ yamacına kurulu köyde, evlerin geniş bir araziye dağılmış olması ilk aşamada Karadeniz köyü izlenimi veriyor. Yüksek rakımlı olması nedeni ile kış aylarında Muğla ile pek bağdaştırılamayacak kar yağışı bu köyde sık görülür. Yol boyunca kar ve kaygan yol uyarı levhaları bu gerçeği teyit eder. Bakkalı bile bulunmayan köyde sadece yaşlı insanlar ikamet ediyor. Köyün gençleri ise yaşam koşulları nedeni ile göçtükleri kentlerden ancak yaz aylarında aile büyüklerini ziyaret amacı ile köye geliyorlar.

Yamaç aşağı ve yukarı yönlü köy yollarına cepheli evlerin önemli bir bölümünün terk edildiğini fark edersiniz. Sokaklarında genç görmek neredeyse mümkün değil, tatil geçirmek amacı ile yaz aylarında dede ve ninelerinin yanına gelen çocuklar olmasa köyün sokaklarını sessiz hüzün dolduracak.

Köye adını veren zeytinin yanı sıra arıcılık ve bağcılık geçim kaynakları arasında. İşte bu şirin köyde bulunan 136 ev, çevresindeki ormanda başlayan yangının yayılması ile kül oldu. Köyün yaşlı ve yoksul sakinleri ise zarar görmemeleri için tahliye edildi. Köyün yangın sonrası çekilen fotoğraflarını, yangın öncesi ile karşılaştırdığınızda yıkımın şiddetini anlayabiliyorsunuz.

Konu Ege’nin muhteşem coğrafyası olunca hali ile çıkan her orman yangını için akıllarda farklı kuşkular da beliriveriyor. Umarız Zeytinköy, bu tür kuşkuları haklı çıkaracak bir dram yaşamamıştır ve yine umalım ki köy yaralarını bir an önce sararak yüzyıllardır bozulmayan doğal dokusunu koruyarak yaşamaya devam eder. Yangın sonrası köyde veya yakınlarında belirebilecek köye ait olmayan her yeni beton yapı kuşkularımızı besleyecektir.
İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR