Ana Sayfa Kent Yazıları Saadet Erciyas Foça'da polis halkla iç içe

Foça’da polis halkla iç içe

Kış aylarında nüfusu 30 bin dolayında. Yaz ayında nüfusu 100 bin kişiye yaklaşıyor. Son derece sakin, deniz kıyısında cennet misali asude bir Ege kasabası görünümü var Foça’nın… Bildik deniz kıyısı beldelerinin aksine yaz-kış sürekli bir hareketlilik yaşayan, kalesiyle UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’ne aday Foça’da Polis Haftası vesilesiyle, ilçenin genç Emniyet Müdürü Yasin Uğurtaş’la söyleştik. Eski Foça ve Yeni Foça’da 105 personeliyle güvenliği sağlayan Uğurtaş ile ilkleri başlattıkları turizm beldesinin farklı yönlerini konuştuk.

Bir deniz kenti olan Samsun’da doğan ve İzmir’den önce Artvin Hopa’da görev yapan Yasin Uğurtaş, “Polis için Hopa ya da Foça fark etmiyor. Bizim için deniz kıyısı da dağ başı da görev yeridir, biz profesyoneliz” diyor. İlk kez Foça’da kurulan tamamı kadın personelden oluşan asayiş timiyle adından söz ettiren Uğurtaş, altı ay önce kurulan ve çok ses getiren bu ekibin, geçen yıldan bu yana hizmet veren bisiklet timine de çok önemli destek verdiğini söylüyor.

Asayişe kadın eli değdi

Foça’nın turistik bir belde olduğunu, yaşayan halkın eğitimli ve kültürlü bir yapısı bulunduğunu dile getiren Yasin Uğurtaş, “Burası bir tatil yöresi. Teşkilatın vizyon yerlerinden biri. Asayişi çok iyi sağlamamız gerekiyor” diyor. Foça’nın çok sayıda asker – sivil memur ve emekli nüfusun yaşadığı bir yer olduğunun altını çizen Uğurtaş, sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Foça, yerli turistin de çok ilgi gösterdiği turistik bir ilçe aynı zamanda. İyi çalışmak, sürekli gözlem yapmak ve hakla iç içe diyalog halinde olmamız gerekiyor. Kadın asayiş ekibimiz Foça’ya çok yakıştı ve çok ilgi gördü. Personelimizin yaklaşık yüzde 20’si kadın. İl Emniyet Müdürlüğümüzün desteğiyle kendilerine verilen araçla, çok başarılı çalışmalar yapıyorlar. Halkla sürekli temas halindeler. Dört kişiden oluşan kadın personelimiz çok iyi eğitimli ve donanımlı. Kurulalı altı ay olmasına karşın asayişi sağlamada başarılı çalışmaları var.”

Bisikletli timler örnek oldu

Foça Emniyet Müdürü Yasin Uğurtaş, kadın asayiş ekibinin yanı sıra ilçede iki yıldır Nisan ve Ekim ayları arasında çalışan bisikletli trafik ve asayiş timleri bulunduğunu belirtiyor. Toplam altı kişiden oluşan bisiklet timinin ikisinin Yeni Foça, dördünün eski Foça’da görev yaptığını söyleyen Uğurtaş, bu timlerin “kadife eldivenli” görünümlü, ama “demir yumruklu” olduğunu dile getirerek şu bilgileri paylaşıyor:

“Bisikletli timde görevli personelin yaşları genç, atak ve hızlı arkadaşlarımız. Sürüş tekniği eğitimi aldılar. Bisikletleri de özel donanımlı. Giysileri özel, hepsi çok sempatik görünüyor, ama suçlulara aman vermiyorlar. Vitrinde olan, yumuşatılmış gibi görünen bu ekiplerimiz etkindir ama hissettirmezler. Özellikle hırsızlığın, kapkaçın yoğun yaşandığı bu tip yazlık beldelerde çok etkililer. Öte yandan Foça’nın dar sokaklarında istedikleri gibi dolaşabiliyorlar. Halkla her an iç içe olmaları ise en büyük avantajımız.”

Bisikletli tim fikrinin Foça Belediyesi’ne de örnek olduğuna değinen Yasin Uğurtaş, “Bizim ardımızdan belediye de bisikletli zabıta ekipleri kurdu. Ekiplerimiz bazen birlikte dolaşıyor. Şimdi belediye bu çalışmalardan yola çıkarak ilçede 8 kilometrelik bir bisiklet yolu çalışması başlattı. Güvenlik amacıyla başlattığımız çalışma ilçeye yakında bisikletle gelen turistler için güzel bir rota kazandıracak” diyor.

Bisiklet bekliyoruz

Foça Emniyet Müdürü Yasin Uğurtaş, bisiklet kullanımı konusunda personelin topluma örnek olması için bir proje yaptıklarını söylüyor. “Daire amirlerinin en azından haftada bir pedala basıp çalışanlara örnek olmasını istiyoruz. Bunun için Sağlık Bakanlığı ve Toplum Sağlığı Merkezi aracılığıyla 25 personel için bisiklet talep ettik, bekliyoruz. Burada bisiklet yolu projesi yaşama geçtiğinde bisiklet turizminde ciddi bir hareketlilik olacak” diyen Uğurtaş, Foça’da böylece farklı bir turizm çeşitliliğine gidilecek olmasının ilçe için kazanım olduğunu belirtiyor.

Sahilde plaj timleri

Başta da belirttiğim gibi Foça, özellikle kışın asude bir Ege kasabası. Şu anki haliyle Sığacık’ın Sakin Şehir olmadan önceki, “gerçekten sakin” haline son derece benziyor. “Böylesine güzel bir kıyı kasabasında çalışmak zor mu güvenlik personeli için?” diye sorduğumuzda, Uğurtaş, “Bizim için tatil yerinde, deniz kıyısında ya da dağ başında çalışıyor olmak fark etmiyor, biz profesyoneliz. Personelimiz yazın denizde, plajda da görevli çünkü” yanıtını veriyor. Yazın oluşturdukları plaj timleriyle sahilde güvenliği sağladıklarını anlatan Uğurtaş, “Yazın denize giden tüm personele görev yazıyoruz. Gözlemliyorlar çevreyi, bir sorun olduğunda resmi görevliye bildiriyorlar. Tahliyelerle birlikte çoğalan hırsızlıkla baş edebilmek için bizim de daha fazla çalışmamız gerekiyor” diye ekliyor.

Yaşlılara dolandırıcılık uyarısı

Foça’nın yaş ortalaması yüksek bir ilçe olması nedeniyle telefon dolandırıcılarının hedef yerlerinden olduğuna da değinen Yasin Uğurtaş, vatandaşı uyarmak için kısa bir süre sonra evlere uyarıcı bilgiler içeren mıknatıslı plaketler dağıtacakları bilgisini paylaşıyor. Uğurtaş, geçen yıl Polis Haftası’nda, tamamı emniyet personelinden oluşan bir ekiple bir tiyatro etkinliği gerçekleştirdiklerini ve telefon dolandırıcılığını konu alan bir skeci Foçalılar’a sunduklarını anımsatıyor.

Trafik Eğitim Parkı eksiğimiz

20 yıllık meslek yaşamı boyunca asayişin yanı sıra ağırlıkla trafik bölümünde çalıştığını anlatan Foça Emniyet Müdürü Yasin Uğurtaş, “kuralların kazaların oluşunda değil, sonucunda çok etkili” olduğuna dikkat çekiyor. Kazaların önlenmesi ve trafik bilincinin artması için çocuklukta verilen eğitimin önemine değinen Uğurtaş, bu amaçla Foça’da İzmir’deki ve Aliağa’daki gibi bir Trafik Eğitim Parkı’nın olmayışını eksiklik olarak değerlendiriyor. “Trafikte alt yapıyı oluşturacak olan çocuklar. Burada onların eğitilebileceği bir alana mutlaka ihtiyacımız var burada” diyen Yasin Uğurtaş, “Yer konusunu halledebiliriz ama donanım ve eğitim parkurunun hazırlığı için İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden destek bekliyoruz” diyor.

Cezadan kaçış yok

Yaşadığı deneyimler nedeniyle trafik kazaları ve trafik kuralları konusunda son derece hassas olduğunu belirten Yasin Uğurtaş, ilçede sıklaşan denetimlerle bir yıllık sürede kesilen trafik cezası oranının yüzde 350 oranında arttığını kaydediyor. “Yılda yaklaşık bin cezadan 3 bin 500 cezaya çıktık” diyen Uğurtaş’ın verdiği bilgiye göre ilçede 1600’ü motorsiklet olmak üzere 5 bin 800 tescilli araç çıkıyor trafiğe. Tatil beldelerinde yaşamı kabusa çeviren hızlı motor kullanımını, yaya yollarının işgalini engellediklerini, alkollü araç kullanımıyla mücadele ettiklerini anlatan Uğurtaş, “Neye müdahale edecekseniz hedeflerinizi ona göre belirlemeniz gerekiyor. Bu tür yerlerde hırsızlık ilk sırada. Trafikte yüze, plakaya ceza arttı. Trafikten men yüzde 100 arttı. Trafikte asla taviz yok. Personel de mutlaka kemer takmak ve vatandaşa örnek olmak zorunda. Kemer takmak kazalarda ölümleri yüzde 75 azaltıyor ” diyor.

Sigara yasağına taviz yok

Foça’da en çok yaşadıkları sorunlardan birinin ise iş yerlerine kesilen cezalar olduğuna değiniyor Yasin Uğurtaş. 200 umuma açık işletmenin bulunduğu beldede kapalı yerde sigara içimi ve mekan dışı alkol satışı konusunda ciddi cezalar kesmek zorunda kaldıklarını söylüyor. Uğurtaş, “Esnafın işi gerçekten zor. Ciddi cezalar kesiliyor sigara konusunda. İşyerine 1500 lira, kişiye kesilirse 900 lira. O nedenle önce diyalogla bu sorunu aşmaya çalışıyoruz, toplantılar yapıyoruz esnafla, daha duyarlı olmalarını istiyoruz ama tavizimiz de yok. Sezon gelmeden şimdiden iki işyeri kapandı. Kurallara uymamız gerekiyor” diyor.

İzmir’de 12 yıldan bu yana görev yapan, bu süre içinde Trafik Şube Müdür Yardımcılığı görevinde de bulunan Uğurtaş, motosiklet üzerinde görev yapan ilk amirlerden biri olmuş. İzmir’de Yunus ekibinin çok önemli çalışmalar yaptığına ve vitrindeki önemli ekipler olduğuna değinen Uğurtaş, Ocak ayında İzmir Adliyesi önündeki terör saldırısında şehit edilen Polis Memuru Fethi Sekin ile de görev yaptıklarını söylüyor. Yasin Uğurtaş, “Şehitlerimize çok şey borçluyuz. Onları her zaman minnet ve şükranla anıyoruz” diyor.

Meslektaşlarımızın yaptığı haberlerden başarılı çalışmalarını öğrendiğimiz, kendisi de şehit bir polis çocuğu olan Uğurtaş’ın yanından ayrılırken, ekibine ve ilçeye olan sevgisiyle daha çok haberlerinin yapılacağını düşünüyoruz.
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments