Ana Sayfa Güncel Haberler Selvitopu organ bağışıyla örnek oldu

Selvitopu organ bağışıyla örnek oldu

Organ bağışına ilişkin farkındalığı artırmak amacıyla düzenlenen “Organ Bağışı Hayat Kurtarır” seminerinde Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, organlarını bağışlayarak örnek oldu. Her yıl 44 bin kişinin organ bağışına ihtiyaç duyduğunu belirten Selvitopu, “Her yıl bu sayı 8 bin artış gösteriyor. Yaşam güzel ama yaşam bittikten sonra da yaşayanlara hayat olmak, ona can vermek çok daha güzel. Herkesi bağış yapmaya çağırıyorum” dedi.

Karabağlar Belediyesi, İzmir İl Sağlık Müdürlüğü ve İzmir Müftülüğü işbirliği ile Bozyaka Nikah Salonu’nda gerçekleşti. Seminere konuşmacı olarak katılan İlçe Sağlık Müdürlüğü’nden Dr.Turan Eldemir ve İl Müftülüğü’nden Uzman Vaiz Dr.Serpil Başar, organ bağışının tıbbi ve dini önemini anlattı.

Ülkemizde en çok organ bağışı yapan kentin İzmir olduğu belirten Dr. Eldemir, “Organ bağışı, ayrıca zamana karşı yapılan bir yarış. Toplam 8-10 saat içinde Ankara organ nakli merkezinden doku uyumları en yakın hasta bulunarak nakil gerçekleşiyor” dedi. Dr. Başar da şu görüşleri dile getirdi:

“Doğumdan ölüme kadar bedenimiz bize emanet.Sağlığımızı ne kadar korusak da, organ bağışı bir çarenin bulunmadığı bir durumda insanın başka bir insana ihtiyaç duymasıdır. Kuran-ı Kerim’de bu konuyla ilgili birkaç ayet bize ışık veriyor. O nedenle bu herkese nasip olmayacak bir fırsattır. Kıyamette de, ahirette de organ eksikliği diye bir şey mümkün değildir.”

Toplum olarak organ bağışı konusunda duyarlı olunması gerektiğini anımsatan Karabağlar Belediye Başkanı Selvitopu, “Allah herkese uzun ömür versin. Bir insan hayatını kaybettikten sonra o organların hiçbir önemi yok. Bir insan hayatını kurtardığınızda bir o kadar anlamlı olacağını düşünüyorum. Bugün organ bağışı yaptım. Yaptığımdan dolayı da çok mutluyum” dedi.

Organ bağışı nedir?

Organ bağışı, bir kişinin tıbben yaşamı sona erdikten sonra doku ve organlarının bir kısmının veya tamamının başka hastaların tedavisi için kullanılmasına, kendi iradesi ile izin vermesi ve bunu belgelendirmesidir. Böbrek, kalp karaciğer, akciğer, pankreas, deri ve incebağırsak bağışı yapılan organlar, kemik, kemik iliği, kornea ve kalp kapağı nakil yapılan dokulardır.
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments