Ana Sayfa Güncel Haberler Çiğli Belediyesi güneş enerjisiyle tasarruf edecek

Çiğli Belediyesi güneş enerjisiyle tasarruf edecek

Çiğli Belediyesi tarafından Uğur Mumcu Mahallesi’ndeki fotovoltaik enerjili uzay çatılı pazar yerinde, deneme elektrik üretimi başladı. Sistem on gün içinde belediye şantiyesinde kullanılabilecek.

Sistemle belediyenin Uğur Mumcu Mahallesi’nde bulunan 16 bin 500 metrekarelik şantiye tesislerinin kullandığı elektrik enerjisinin tamamı karşılanacak. Güneş enerjisiyle çalışan sistem, şantiye tesislerinin hemen yanında yapılan pazar yerinin çatısına kuruldu.

Güneş ışınından elektrik enerjisi üreten 1600 adet fotovoltaik güneş paneli, 6 bin metrekarelik uzay çatılı kapalı pazar yerinin çatısına 30 derecelik açı ile yerleştirildi. Güneş panelleri anlık 404 kilovatlık, yıllık ise 650 bin kilovatlık enerji üreterek, belediye şantiyesinin tüm elektrik enerji ihtiyacını karşılayacak. Deneme üretimine başlanan ve güneş enerjisinden maksimum düzeyde yararlanılan sistemle üretilen elektrik on gün içinde belediye şantiyesinde kullanılacak.

Çiğli’de ilk yatırım

Çiğli’de böyle bir yatırımın ilk olduğunu belirten Çiğli Belediye Başkanı Hasan Arslan, kendi elektriğini üretmenin ekonomik anlamda belediyeye büyük katkı sağlayacağını söyledi. Başkan Arslan, belediye şantiyesinin yıllık enerjisini bu sistemden sağlayacağını söyleyerek, aylık 20 bin liralık şantiye elektrik faturasından kar edeceklerini kaydetti.

Başkan Hasan Arslan, “Güneşi bol bir kentte yaşıyoruz ve elektrik enerjisi üretmememiz için hiçbir neden yok. Araştırdık ve kendi enerjimizi üretmeye karar verdik. Altta semt pazar yeri, üstte ise elektrik üreten enerji panellerimiz var. Tüm şantiyemizin elektriğini buradan karşılayacağız. Şantiyemiz yeni yapılan seramızla daha da büyüyecek. Bu nedenle kendi enerjimizi üreterek önemli oranda tasarruf sağlayacağız. Deneme üretimimiz başarılı. Bir hafta on gün içinde kendi elektriğimizi şantiyemize vereceğiz” diye konuştu.
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments