Ana Sayfa Kent Yazıları Saadet Erciyas İzmir'de imecenin adı KİTVAK

İzmir’de imecenin adı KİTVAK

Kemik İliği Transplantasyon ve Onkoloji Merkezi Kurma ve Geliştirme Vakfı (KİTVAK) tam 20 yıldır, İzmir’de onkoloji hastalarının yaşamına dokunuyor. İmece geleneğinin yaşatıldığı, her bağışın büyük umuda dönüştüğü KİTVAK, verdiği desteklerle özellikle onkoloji hastası çocuklara büyük umut oluyor. Vakfın hasta ve hasta yakınları için açtığı konukevleri ise binlerce kişinin uzun süren kanser tedavisinde konaklama sorununa çare oluyor.

Hedef devlet hastanelerine konukevi

KİTVAK Ege Üniversitesi Hasta ve Hasta Yakınları Konukevi 2012 yılında 10 bin 433 kişiyi ağırlarken 2015 yılında bu sayı 19 bin 602 kişiye ulaşmış. Vakıf yöneticileri son dönemde bütün enerjilerini aralık ayında açılması planlanan, vakfın üçüncü büyük eseri Dokuz Eylül Üniversitesi KİTVAK Hasta ve Hasta Yakınları Konukevi’ne yöneltmiş. İzmir’den büyük bir inşaat firmasının verdiği destekle yapımı hız kazanan konukevi bittiğinde KİTVAK yeni projelere yelken açacak.

Başbakan Binali Yıldırım’ın 2011 yılında Ege Üniversitesi Hasta ve Hasta Yakınları Konukevi’nin açılışında dile getirdiği, “Devlet hastaneleri için de konukevi gerekli” sözü, dernek için uzun vadede yeni bir hedef. Behçet Uz Çocuk Hastanesi ile Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Onkolojisi Bölümü bu hedefin odak noktasında yer alıyor.

Türkiye’nin her yerine ulaşan, İzmir’in çok önemli bir değeri olan KİTVAK’ın Başkan Vekili Yıldızay Ateşdağlı ve vakfa 25 yıldan bu yana emek veren, yönetim kurulu üyesi meslektaşımız gazeteci Nesrin Coşkun ile bayram öncesi bir araya geldik. Vakfın Alsancak’taki ofisinde yaptığımız görüşmede KİTVAK’ın İzmir’deki yeri, hizmetleri, projeleri, dokunduğu yaşamlar, hasta yakınlarının sıkıntıları, İzmirliler’in bağışa bakışını konuştuk.

20 yıla üç büyük eser sığdırmak

KİTVAK kurulduğu 1991 yılından bu yana 20 yıllık süreçte bugün değeri yaklaşık 30 milyon lirayı aşan üç önemli esere imza atmış.Tülay Aktaş Onkoloji Hastanesi, Ege Üniversitesi Hasta ve Hasta Yakınları Konukevi ve yapımı süren Dokuz Eylül Üniversitesi KİTVAK Hasta ve Hasta Yakınları Konukevi bu önemli vakfın İzmir’e armağanı eserler olmuş.

Vakfın ilk adımı, Prof.Dr. Suat Çağlayan tarafından lösemili çocuklara maddi ve manevi destek vermek amacıyla kurulan Kemik İliği Derneği KİTDER’le atılmış. KİTDER, 1995 yılında vakıf olma kararı almış. Dönemin İzmir Valisi Kutlu Aktaş ve eşi merhume Tülay Aktaş’la birlikte yola çıkan 53 kişi, Prof. Dr. Çağlayan’ın başkanlığında, 1996 yılında KİTVAK’ı kurmuş.

Çocuklarda başarı yüzde 90

KİTVAK, kemik iliği transplantasyonu (KİT) ve onkoloji merkezi, dal merkezi, tanı ve tedavi merkezleri kurulmasını sağlamak, KİT adayı olarak saptanan hastalarla, onkoloji hastalarının ailelerine sosyal ve gerekirse ekonomik destek sağlamak amacıyla kurulmuş bir vakıf. Vakıf ilk olarak 2004 yılında Türkiye’nin ilk onkoloji hastanesi Tülay Aktaş Onkoloji Hastanesi’ni hizmete açmış. 5 bin 500 metrekalik kapalı alana sahip hastane bugün kendi alanında Türkiye’nin en büyük kapasiteli hastanesi olarak biliniyor.

Çocuk onkolojisinde başarı oranı yüzde 90’lara ulaşan hastanede polikliniğe yılda 5 bin 500 çocuk hasta başvuruyor. Kamuda en çok nakil yapılan pediyatrik kurum özelliğini taşıyan hastanede yılda 100 çocuğa yeni tanı konuyor, 850 çocuğa ise kemoterapi uygulanıyor. Hastanede yılda 60 ile 70 arası çocuğa kemik iliği nakli yapılıyor.

KİTVAK Başkan Vekili Avukat Yıldızay Ateşdağlı, hastanenin öncelikle çocukların teşhis ve tedavileri olmak üzere, yurt içi ve yurt dışından gelen tüm erişkinlere tam kapasiteli olarak onkoloji hizmeti verdiğini söylüyor. Ateşdağlı, “Yılda en az 35 bin kanserli hasta, hastanemizde kemik iliği kök hücre nakliyle sağlık buluyor. Hastanenin içinde yer alan EÜ Pediatrik Kemik İliği Nakil Ünitesi ise Avrupa Transplant Birliği tarafından akreditasyon almış Türkiye’deki iki merkezden biri” bilgisini paylaşıyor.

Hasta yakınlarının çilesi

KİTVAK’ın hasta yakınları için tasarlayıp yaşama geçirdiği konukevleri özellikle kanser gibi uzun süreli tedavi gerektiren hastalıklarda büyük öneme sahip. Konukevleri projesi sayesinde hasta yakınları merdiven altlarında, kuytu bir köşede, bir bankta ya da sandalye üzerinde uyuklamaktan bir nebze olsun kurtulabilmiş.

KİTVAK Ege Üniversitesi Hasta ve Hasta Yakınları Konukevi’nin hizmete girdiği 2011 yılında, Ekim-Aralık ayı arasında 1380 kişi konaklamış. Konaklayan sayısı hasta sayısındaki artışa paralel olarak artmış. Bu sayı 2012 yılında 10 bin 433, 2013 yılında 13 bin 573, 2014 yılında 18 bin 721, 2015 yılında ise 19 bin 602 kişi olmuş. 2016 Ağustos ayı itibariyle konukevinde kalan kişi sayısı ise 11 bin kişiyi aşmış.

KİTVAK Başkan Vekili Ateşdağlı “Kanserli hasta sayısı son yıllarda giderek artıyor. Zorlu bir tedavi süreci var ve hasta yakınları hastasının yanıbaşında bulunmak istiyor. Öte yandan kemoterapi için kent dışından gelen hastalar var, bazen aksilik oluyor ve aynı gün evine dönemiyor hastalar. Onların sağlıklı bir ortamda dinlenip konaklamaları için temiz ve ekonomik bir yerde kalmak çok önemli. Süreç uzun olduğu için otelde konaklamak kimi aileler için büyük maliyet. Bu noktada konukevi yaşamsal önem taşıyor. Bazen temiz bir yatakta uyumak, bazen sıcak yaz günü sonrası gidip bir duş almak ve çocuğunun yanına temizlenerek gitmek büyük moral oluyor. İşte KİTVAK bu konukevleriyle hasta yakınlarının yaşamına dokunuyor” diyor.

Askıda odan olsun

KİTVAK’ın inşaatı bitip üniversiteye devrettiği konukevlerinde, devlet konukevlerinin en düşük fiyat tarifesi uygulanıyor. Örenğin tek kişilik odada kişi başı ücret 50 lira olarak belirlenmiş. Beş kişinin kalabileceği odalarda ise fiyatlar kişi başına 20 liraya kadar iniyor. Konukevinde hasta yakını yemek yiyebiliyor, duşunu alabiliyor, kafeteryadan yararlanabiliyor, mutfağı kullanabiliyor.

Ancak KİTVAK, durumu bu bedeli bile ödemeye uygun olmayan hasta yakınlarını da düşünmüş. Vakıf, “Askıda oda” adını taşıyan bir proje geliştirmiş. Ege Üniversitesi Hastanesi’nin herhangi bir bölümünde tedavi gören hastalar doktor onayıyla bu hizmetten yararlanabiliyor ve bağışçılar sayesinde konukevinde ücret ödemeden kalabiliyor.

İmecenin adı KİTVAK

KİTVAK, tamamen bağışlarla ayakta kalan aynı zamanda vergi muafiyeti olan bir vakıf. Yıldız Ateşdağlı, eskilerin imece anlayışının bugün KİTVAK’ta da yaşatıldığını dile getiriyor. İzmir’de bağış yapan kurumların genelde aynı kurumlar olduğuna değinen Ateşdağlı, “Aslına bakarsanız kapısını çaldığımız yerler hep aynı. İzmir olanakları bu kadar kısıtlı olmasına karşın rüştünü ispat etmiş bir kent. Bu sınırlı olanaklarla gerçekten mucize gerçekleştiriyoruz. Bizleri hiçbir zaman geri çevirmiyorlar. Tüm bağışçılarımıza müteşekkiriz” diyor.

KİTVAK adına güven duyuluyor

KİTVAK’ın ilk kuruluşundan bu yana yaklaşık 25 yıldır sürecin içinde olan KİTVAK yönetim kurulu üyesi Nesrin Çoşkun ise toplum olarak “bağış” deyince farklı bir duyarlılığımızın olduğunu söylüyor. Çoşkun, “İnsanlar hayır yapmayı seviyor. Bir hastanemizin ihtiyaç duyduğu bir cihaz söz konusu olduğunda ya da konukevinde kalan bir hasta yakının ihtiyacında, çok kısa sürede bağışçılarımızdan geri dönüş alabiliyoruz” diyor. . Kimsenin yaptığı bağışı sorgulamadığını anlatan Coşkun, sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Çünkü KİTVAK’a duyulan müthiş bir güven var. Güven bizim gibi kurumlar için son derece önemli bir kavram. Bayramlarda, yılbaşı ya da özel günlerde bağışçılarımız yaptıkları yardımların, ihtiyaç sahibinin ihtiyacına göre kullanıldığını biliyorlar. Önceden çocukların bedenlerini, ihtiyaçlarını saptadığımız için yapılan yardım tam olarak yerini buluyor. Öte yandan bu özel günlerde yaptığımız kutlamalar için de bağışlar oluyor. O bağış, sonuna kadar çocukları mutlu edecek şekilde kullanılıyor. Gördüğümüz ve yaşadığımız mutluluk tarif edilemez.”

Bayram nedeniyle siz de bağış yapmak, özellikle çocukların yaşamına dokunmak istiyorsanız KİTVAK en doğru seçeneklerden bir tanesi. Vakfın “Askıda Oda” ya da “UMUT” temalı SMS kampanyası var.

Vakfın Halk Bankası İzmir Konak Şubesi IBAN TR86 0001 2009 7340 0016 0000 83 No’lu Askıda Oda Hesabına gönlünüzden ne koparsa yatırarak katılabilirsiniz.

SMS Kampanyası içinse, UMUT yazıp 3502’ye SMS göndererek KİTVAK’a 5TL bağış yapabilirsiniz.

Eğer çocuklara giysi ya da kırtasiye yardımı yapmak istiyorsanız 0 232 463 37 63 numaralı telefondan, vakfın Kurumsal İlişkiler Müdürü Mehmet Necati Şentürk’le iletişim kurabilirsiniz.
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments