Ana Sayfa Güncel Haberler Konak ilçesinin sokakları tiyatro sahnesine döndü

Konak ilçesinin sokakları tiyatro sahnesine döndü

Konak Belediyesi’nin 2005 yılında yaşamını yitiren İzmirli tiyatro oyuncusu ve yönetmen Mehmet Ulusoy anısına bu yıl 6’ıncısını düzenlediği Mehmet Ulusoy Sokakta Tiyatro Festivali başladı.

8-11 Haziran 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilecek festival kapsamında Kadifekale’den Alsancak’a, Gültepe’den Göztepe’ye, Konak’ın farklı noktalarında sokaklar tiyatro sahnesine dönüşecek.

Dört gün sürecek festival bu yıl İtalya ve Polonya’dan gelen konuk tiyatro topluluklarının katılımıyla uluslararası boyut kazandı. Festivale İstanbul, Tekirdağ ve Aydın’dan katılan tiyatro ekipleri de oyunlarıyla renk katacak.

Kıbrıs Şehitleri’nde kortej yürüyüşü

6. Mehmet Ulusoy Sokakta Tiyatro Festivali, Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde düzenlenen kortej yürüyüşüyle başladı. Gazeteci İsmail Sivri’nin anıtı önünde kurulan sahnede ise ilk olarak Aydın’dan konuk olarak gelen Didim Tiyatro, Ağaçkakan Kukla gösterisiyle sahne aldı. İlk gün etkinlikleri İstanbul Derme Tiyatro oyuncuları Ece Ayhan’ın Meçhul Öğrenci Anıtı şiiri ve Proksis’in müziği eşliğinde mim gösterisiyle devam etti. Alsancak’taki etkinlik Yenikapı Tiyatrosu’nun Palto oyunuyla sona erdi.

Kadifekale’nin çocuklarına tiyatro gösterisi

Festivalin ilk günkü etkinlik programı kapsamında Kadifekale’deki İnkılap İlkokulu’nda Şubadap Çocuk Müzik Grubu şarkılarıyla minikleri eğlendirdi. Tiyatro Şebboy ve Didim Tiyatro da oyunlarıyla keyifli anlar yaşattı.

Bu yıl ilk kez yurtdışından konukların katılıdğı festivalde, Polonya’dan ve İtalya’dan gelen konuk tiyatrolar Commedia Dell’arte Atölyesi ve Grotowski, Odin, Barbara Tiyatrosu Atölyesi de Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi’nde İzmirli sanatseverle buluşacak.

Sokakta tiyatro var

Dört gün sürecek festival kapsamında; Ege Mahallesi’nde, Gültepe Meydanı’nda, Kadifekale Zübeyde Hanım İlkokulu’nda, Güzelyalı Fuat Göztepe Parkı’nda, Kılıçreis Parkı’nda, Agora Parkı’nda, Kemeraltı Çarşı girişinde ve Çınarlı Rekreasyon Alanı Ayhan Işık Açıkhava Tiyatrosu’nda sokak ve çocuk oyunları sahnelenecek.
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments