Ana Sayfa Güncel Haberler Uzundere’de kentsel dönüşüm için yapım ihalesine çıkılıyor

Uzundere’de kentsel dönüşüm için yapım ihalesine çıkılıyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Uzundere’de uzlaşma ve yerinde dönüşüm prensibiyle yürüttüğü kentsel dönüşüm çalışmasında yapım ihalesi aşamasına gelindiğini açıkladı. Projenin ilk etabı için 18 Mayıs 2016 tarihinde yapım ihalesine çıkılacak. Mali tekliflerin 2 Haziran 2016’da açılacağı ihale, 313 konut ve işyerini kapsıyor.

Karabağlar’da Uzundere ve Yurtoğlu mahallelerindeki 32 hektarlık alanı kapsayan kentsel dönüşüm projesi ilk etabında kapalı teklif usulü ve 2 aşamalı yapılacak ihale kapsamında firmalar, Uzundere Mahallesi’ndeki 12 bin 809 metrekare alanlı iki adada 280 konut ve 33 işyeri ile 44 bin 345 metrekare inşaat için teklif verecekler. Toplam 9 bloktan oluşan iki adada büyüklükleri 68 ile 131 metrekare arasında değişen, 2+1 ve 3+1 olmak üzere farklı konut tipleri bulunacağı projede, iş yerlerinin büyüklükleri ise 30 metrekare ile 230 metrekare arasında değişiyor.

Bölgenin, Uzundere Kentsel Dönüşüm Alanı tamamlandıktan sonra ticaret, ofis ve otel kompleksinin yanı sıra; projesi Karabağlar Belediyesi ile birlikte yürütülen gençlik merkezi, buz pisti, yarı olimpik yüzme havuzu, basket, futbol sahaları, tenis kortu gibi spor ve eğitim ağırlıklı bir spor kompleksi, sosyal ve kültürel merkezler, pazar alanı, otopark alanları ve yeşil alanlardan oluşan bir çekim merkezi haline getirilecek. Tüm sosyal ve teknik donatı alanları, çocuk oyun alanları, spor alanları, yeşil alanlar ve yollar Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak.

Örnek olacağız

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Uzundere’de gerçekleştirecekleri ilk projenin hayata geçmesiyle, kentsel dönüşümün İzmir’de doğru bir kanala akacağını ve doğru bir yol haritasının belirleneceğini söyledi. Başkan Kocaoğlu, “Bizim uyguladığımız sistemde belediye hiçbir şey talep etmeyecek. Müteahhidin maliyeti ve artı karı haricinde, kalan parasal değer ne varsa mülkiyet sahiplerine eşit olarak dağıtılacak. Belediye’ye de kenti kurtarmanın onuru kalacak. Biz kamuyuz. Aldığımız vergileri kent için harcıyoruz. Uzundere projesi, Türkiye’de uzlaşmaya dayalı, yerinde ve gerçek anlamda ilk kentsel dönüşüm projesi olacak. Bugüne kadar İzmir’in belirli yerlerinde kentsel dönüşüm adı altında yapılan şeyler var. Ama bunlar kent değil bina dönüşümüdür. Çünkü yeniden bir kent kurmuyorsun. Biz kentsel dönüşüm projelerimizde yeniden bir kent kuruyoruz. Biz bu ilk örneği gösterip geliştirmeye kararlıyız” diye konuştu.
(Eİİ)
RELATED ARTICLES
- Advertisment -
 

Most Popular

Recent Comments