Ana Sayfa Güncel Haberler Konak ve Karşıyaka tramvayı yeşillenecek

Konak ve Karşıyaka tramvayı yeşillenecek

İzmir Büyükşehir Belediyesi, çalışmaları devam eden Konak tramvayının sahil kesiminde gerçekleştireceği raylar arasında çim kesit uygulamasını, Karşıyaka Tramvay hattının sahil bölümünün son iki kilometresinde de gerçekleştirecek. Tramvay, Karşıyaka İskele’den sonra Alaybey’e kadar deniz tarafından tek hat olarak devam edecek.

Konak Tramvayı’nda Vali Konağı’na ulaşılırken, Karşıyaka’da ise Nikah Sarayı deniz tarafında tek hat üzerinde ray döşeme çalışmaları yapan İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2018 Sokak’tan (Bostanlı eski Tansaş) itibaren Suat Taşer Açıkhava Müzesi’ne kadar deniz ve kara tarafında tek hatlı olarak projeyi sürdürüyor. Suat Taşer Açıkhava Müzesi’nden itibaren deniz tarafında gidiş-dönüş olarak çift hatta yeşil şerit, çim kesit uygulamasına geçecek olan Büyükşehir Belediyesi, bölgenin dokusuna uyumlu bir çalışma gerçekleştirileceğini açıkladı. Karşıyaka İskele’den sonra ise Alaybey istasyonuna kadar deniz tarafından tek hat olarak güzergah devam edecek.

Köprüler yenilenecek

Ayrıca, Karşıyaka Tramvay hattı Hasan Ali Yücel Bulvarı üzerinde bulunan Bostanlı Deresi geçişinde yer alan köprü, hidrolik kesitin büyütülmesi gerekliliği nedeniyle yeniden yapılacak. Bostanlı Deresi’nin Hasan Ali Yücel ve Cemal Gürsel caddeleri arasında kalan kısmı imar planlarına uygun olarak yeniden düzenlenecek ve dere ıslah çalışmaları yapılacak.

Konak tramvay hattı Şehitler Caddesi güzergahı üzerinde yer alan Meles deresi üzerindeki mevcut karayolu köprüsü de yapı güvenliği nedeniyle yıkılıp yeniden yapılacak. Her iki derede yapılacak düzenlemeler için projeleri tamamlayan Büyükşehir Belediyesi, en kısa sürede yapım çalışmalarına başlanacağını bildirdi.

22 kilometre tramvay hattı, 390 milyon liralık yatırım

Çalışmalar tamamlandığında Konak Tramvayı F.Altay Meydanı–Konak-Halkapınar arasında 12.7 kilometre uzunluğunda 19 durak ile, Karşıyaka tramvayı ise Alaybey-Karşıyaka-Mavişehir arasındaki 9.8 kilometre uzunluğunda ve 14 durakla hizmet verecek. İki tramvay hattı pik saatlerde 3’er dakika, diğer saatlerde ise 4-5 dakika aralıklarla çalışacak. Konak ve Karşıyaka tramvay hatları ile bu hatlarda çalışacak toplam 38 aracın maliyeti ise 390 milyon TL olarak açıklandı.
(Eİİ)
RELATED ARTICLES
- Advertisment -
 

Most Popular

Recent Comments