Ana Sayfa Güncel Haberler Eşrefpaşa Pazarı Tarihi İpek Yolu üzerinden taşınıyor

Eşrefpaşa Pazarı Tarihi İpek Yolu üzerinden taşınıyor

Konak Belediyesi tarihi İpek Yolu’nun geçtiği güzergah üzerine kurulan Eşrefpaşa semt pazarının yeni bir yere taşınmasına yönelik ilk adımı attı. Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, Yahaneler’de bulunan eski İzmir İl Jandarma Alay Komutanlığı’nın yerini satın almak için TOKİ ile ön mutabakata vardıklarını, Başbakanlık’tan onay çıkar çıkmaz bu alana kapalı bir pazaryeri inşa edeceklerini söyledi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Eşrefpaşa Caddesi üzerinde yer alan tarihi İpek Yolu ile Cicipark arasında gerçekleştireceği düzenleme projelerini tamamlayarak, yapım ihalelerine başlamasıyla proje içerisinde kalan pazaryerinin başka bir yere taşınması gündeme geldi. Konuyla ilgili Konak Belediyesi Şubat ayı meclis toplantısında konuşan Başkan Pekdaş, birinci derece arkeolojik sit alanı olan pazaryerinin taşınmasıyla tarihi İpek Yolu’nun daha görünür hale getirecek hamlelerin de daha rahat atılacağını söyledi.

Gültepe’ye çok amaçlı spor salonu yapılacak

Meclis toplantısında Gültepe’de mezbelelik halde olan eski ekmek fabrikasının spor salonu yapılması konusu da gündeme geldi. Başkan Pekdaş, yapılan protokolle mülkiyeti belediyeye ait olan ve üzerinde şuan iki okul bulunan 10 bin metrekarelik araziyi Milli Eğitim Bakanlığı’na devrederek eski ekmek fabrikasının arazisini aldıklarını söyledi. Pekdaş, kısa sürede buraya çok amaçlı bir kapalı spor salonu yaparak bölgede yaşayan kadın ve çocuklara spor yapma imkanı sunacaklarını açıkladı.

Tarık Dursun K.’nın adı öykü evinde yaşatılacak

Konak Belediyesi’nin Şubat oturumda bu ayın teması da ‘Kentin Öyküsü Var’ olarak belirlendi. Ay içinde Konak Öykü Günleri düzenlenecek. Geçen yıl kaybettiğimiz, İzmirli ünlü edebiyatçı Tarık Dursun K. adına bir tarihi binayı restore ettiklerini ve burayı anı evi olacak şekilde düzenleyerek İzmir’e bir öyküevi kazandırmak amacında olduklarını kaydeden Başkan Pekdaş, “Edebiyatseverleri orada konuk etmek ve etkinlikler düzenlemek istiyoruz” dedi.
Pekdaş, Konak Belediyesi olarak 27 Şubat’ta da Türk Edebiyatı’nın önemli isimlerinden biri olan Yaşar Kemal’i anma etkinlikleri düzenleyeceklerini belirterek, tüm İzmirlileri bu etkinliğe davet etti.
(Eİİ)
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments