Ana Sayfa Güncel Haberler Terör kruvaziyer turizmini de vurdu

Terör kruvaziyer turizmini de vurdu

İzmir Ticaret Odası (İzTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, terör olayları nedeniyle bazı şirketlerin Türkiye’ye kruvaziyer seferlerini iptal ettiklerini belirterek, bunun geçici bir durum olduğunu söyledi. Demirtaş, “Şirketler İzmir’den vazgeçemez, biz de fuarlara katılarak, şirketlerle görüşerek sahada kalacağız, kruvaziyer turizmin peşini bırakmayacağız. Şu anda en büyük isteğimiz turizm sezonuna kadar güven ortamının sağlanması” dedi.

Ülkemizin doğusunda yaşanan olayların kruvaziyer turizmini bugüne kadar fazla etkilemediğini anlatan Ekrem Demirtaş, Sultanahmet’te yaşanan terör saldırısı sonucu, yolcuların algısı ve iptal istemleri üzerine kruvaziyer gemilerinin bazılarının Türkiye’den çekilmesi ile karşı karşıyayız” diye konuştu. Resmi olarak sefer iptali kararını açıklayan, halen konumu değerlendiren ve 2016 yılı için sefer iptal düşünceleri olan şirketler olduğunu belirten Demirtaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“MSC, Thomson, Crystal, Norwegian Cruise Line, Oceania Cruises, Regent Seven Seas cruises gibi yaklaşık altı şirketin iptal kararı var, diğerleri de durumu değerlendirdiklerini ifade ediyor. Biz bu süreci Türkiye’de bulunan diğer limanlardan biraz daha önce yaşamaya başlamıştık. Costa şirketinin ilk imtinaları ve sefer azaltma yoluna girdiğinde görmüştük. 2016 yılı içinde MSC’nin de son iptallerinden sonra, mevcut durumda Yunan adaları turları olan şirketler ile toplamda 61 seferimiz var. Geçtiğimiz yılı 227 bin turist ile kapatmıştık, bu sene bir düşüş olacağı görülüyor.”

“Kruvaziyer turizmde on yılı geçen büyük bir emeğimiz var. Bu nedenle asla kruvaziyer turizmin peşini bırakmayız” diyen Ekrem Demirtaş, bu iptallerin moral bozmaması gerektiğini vurgulayarak sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz, turizmle ilgili her konuda çalışmaya devam edeceğiz. Tek beklentimiz turizm sezonu başlayana kadar ülkemizde huzurlu bir ortamın tesis edilmesi. Sadece kruvaziyer turizmi için değil tüm turizm türleri için ‘çalışmaya devam’ edeceğiz. Bu yıl da 15 turizm fuarına katılacağız. Bu fuarlar destinasyon tanıtımı amaçlı fuarlar, bazıları da kongre turizmi, sağlık turizmi ve kültürel miras amaçlı fuarlar. Yani İzmir’de turizmin her türünü geliştirmek, kayıpları telafi etmek için var gücümüzle çalışacağız.”
(Eİİ)
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments