Şimdi tatil zamanı…

Sonunda okullar sömestr tatiline giriyor. İlk dönem oldukça yorulan, bir sınavdan diğerine koşarken nefes nefese kalan öğrenciler, biraz olsun soluklanabilecek. Anaokulu ve ilkokul öğrencileri için çok yoğun bir tempo olmasa da, ortaokul öğrencileri bunaldıkları TEOG ve TEOG deneme sınavlarına biraz ara verebilecek.

Kimi okulların her hafta, beşinci sınıftan başlayarak gerçekleştirdiği TEOG deneme sınavları, dönemde üçer sınav ile de birleşince öğrencilerin ne zorlu bir dönem geçirdiğini anlamak çok zor olmasa gerek. Aynı konu üniversiteye hazırlanan lise öğrencileri için de geçerli. Etüt, okul, sınav, özel ders arasında bunalan lise öğrencileri de sosyal medyada bir şey düşünmeden geçirecekleri saatlerin hayalini kuruyor.

Bu arada, çocuklarını özel okullarda okutmak için pek çok fedakarlıkta bulunan ailelerin daha birinci yıl taksitleri yarılanmadan, önümüzdeki yıla kayıtla ilgili okullardan mail yağmuru başladı bile. Ocak ayı indirimi, Şubat ayı indirimi derken daha ilk yılın yarı taksitini ödememiş olan veliler, bir sonraki yıl ile ilgili taksit stresine girdi.

Okul – veli – öğrenci üçgenindeki dengeyi henüz yakalayamayan veliler, bütçe sıkıntısı ile karşı karşıya kalmanın şaşkınlığını yaşarken, birinci dönemi geride bırakan öğrenciler her şeyden habersiz, tatil hayali kuruyor.

Gerek havaların soğuk olması, gerek velilerin ekonomik kaygıları, gerekse ülkenin içinde bulunduğu kötü koşullar nedeniyle tatil havasına giren çok fazla aile yok gibi. Tatillerini çoğu ailenin memleketlerinde ya da yurtiçinde 3 – 4 günlük kısa programlarla geçiştirecek olması beklenen.

Aileler ve öğrenciler, okullarından ödev verilmemesi yönünde beklenti içindeler belki ama, bazı özel okullar yüz kusur sayfalık tatil test kitabı vereceklerini duyurdu bile…

Şimdi soruyorum özel okul yöneticilerine; spor yapmayan, resim çizmeyen, müzik dinlemeyen, kitap okumayan, arkadaşları ile sokakta oynamayan, gezip sinemaya huzurla gidemeyen öğrencilerden nasıl olacak da ikinci dönem verim bekleyeceksiniz? Hayat sadece sınav demek mi? Bırakın ikinci dönemi, böylesi ders ve sınavla yoğrulup bunalmış bir nesilden sağlıklı, araştırmacı, fikir üreten, sorgulayan bireylerin çıkma olasılığı yüzde kaç? Bırakın çocukları biraz çocukluklarını yaşasınlar.

Siz bırakın ki, veliler de bıraksın!

Son haftayı bari okulu eğlenceli hale getirmeye ayırın.. Eğlenceli yarışmalar ve oyunlarla onların omuzlarındaki yükü alın, okulu sevimli hale getirin. Bırakın nefes alsınlar, bırakın çocuk olsunlar.

Karneler analiz edildikten sonra rafa, çocuklar hava soğuk da olsa sokağa ve parklara…

Az tabletli, bol arkadaş paylaşımlı tatiller dilerim şimdiden.

Şimdi tatil zamanı…
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments