Ana Sayfa Güncel Haberler “İzmir modeli” Sudan’a örnek olacak

“İzmir modeli” Sudan’a örnek olacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kentin tarım kesimine verdiği destekler ve kooperatiflerden sözleşmeli üretim modeli ile yaptığı alımlar, Sudan’da tarımın geliştirilmesine örnek olacak. Henüz kullanıma açılmamış çok zengin topraklara sahip olan Afrika ülkelerinden Sudan, tarım sektörünü geliştirmek amacıyla yapacağı çalışmalarda Büyükşehir Belediyesi’nin tarım politikalarını uygulayacak.

İzmir Sivil Toplum Örgütleri Platformu’nun (İSTÖP) ev sahipliğinde İzmir’e gelen Gadarif Bölgesi Tarım Bakanı Dr. Abdalla Suliman Abdalla ile Sinar Bölgesi Tarım Bakanı Bahaeldeen Ahmed Elhaj Yagoub’un da aralarında bulunduğu Sudan heyeti, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile bir araya geldi.

Büyükşehir Belediyesi’nin kooperatiflerle yaptığı ortak projeleri mercek altına aldıklarını dile getiren konuk bakan Abdalla, bu tecrübelerden yararlanmak istediklerini söyledi. Sinar Bölgesi Tarım Bakanı Yagoub ise Sudan’ın çok zengin hammadde kaynaklarına, Türkiye’nin ise gelişmiş tarımsal teknolojiye sahip olduğunu belirterek, iki tarafın işbirliğinin çok yararlı sonuçlar doğuracağına inandığını dile getirdi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da, ilişkilerin güçlendirilmesinin karşılıklı yarar sağlayacağını belirterek sahip oldukları bilgi birikimini paylaşmaktan mutluluk duyacaklarını söyledi. Sudan heyetinin kuracağı bağlantılar çerçevesinde önümüzdeki günlerde bir grup Sudanlı çiftçinin Türkiye’ye getirilerek Bademler Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nde seracılık eğitimi alacağı öğrenildi.
(Eİİ)
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments