Ana Sayfa Güncel Haberler Antik Roma Tiyatrosu gün ışığına çıkarılıyor

Antik Roma Tiyatrosu gün ışığına çıkarılıyor

İzmir Devlet Tiyatrosu’nca (İDT) düzenlenen “Pazartesi Söyleşileri”, “Tiyatro ve Arkeoloji” konulu etkinlikle başladı. İDT Konak Sahnesi’nde düzenlenen ve moderatörlüğünü Yaşar Ürük’ün üstlendiği etkinliğe Prof. Özdemir Nutku, Yrd. Doç. Dr. Akın Ersoy ve İzmir Araştırmaları Topluluğu üyesi kent araştırmacısı İlhan Pınar konuşmacı olarak katıldı.

Antik Smyrna Kazıları Başkanı Yrd. Doç. Dr. Akın Ersoy, Kadifekale’deki antik tiyatronun ortaya çıktığında, İzmir’in Efes Antik Tiyatrosu benzeri görkemli bir yapıya kavuşacağını söyledi. Yrd. Doç. Dr. Ersoy, Roma Tiyatrosu’nun kapasitesinin tam olarak tahmin edilemeyeceğini, ancak Efes’teki antik tiyatroyla büyük benzerlikler taşıdığını anlattı.

Anadolu’nun antik çağda bugüne göre çok daha fazla sayıda tiyatroya sahip olduğunu dile getiren Prof. Özdemir Nutku, dünyanın her yerinde antik tiyatroların festivallerde kullanıldığını, bizde de bu uygulamanın sürdürülmesi gerektiğini belirtti. “Antik Çağ’da Efes’te nüfusun 45 bin olduğu tiyatronun ise 24 bin kişilik olduğu belirtiliyor. Biz utanalım bu durumdan” diyen Prof. Nutku, “Anadolu’da 150’yi aşkın antik tiyatro olduğu söyleniyor. Bugün Türkiyede saysanız tiyatro sayısı 50’yi geçmez” diye ekledi.

Kentin 400 yıllık tarihini seyyahların bıraktığı notlar ve kitaplardan araştırarak kent arşivine kazandıran aşatırmacı yazar İlhan Pınar, Roma Tiyatrosu’yla ilgili bilgilerini paylaştı. “Antik İzmir’in sanat mabedi, İzmir’deki Roma Tiyatrosu” kitabından bilgileri de aktaran Pınar, tiyatroya ilişkin ilk ve son bilimsel çalışmanın Otto Berg ve Otto Walter ikilisi tarafından hazırlandığını anlattı. Pınar, ikilinin yaptıkları çalışmanın sonucunda yazdıkları sözleri paylaşırken, 1917-1918 yıllarında savaş sürerken yapılan araştırmanın sanki bugün kazıları yapan Yrd. Doç. Dr. Akın Ersoy’a bir görev verdiğini kaydetti.
RELATED ARTICLES
- Advertisment -
 

Most Popular

Recent Comments