Ana Sayfa Güncel Haberler Yedi yıllık Teleferik özlemi sona eriyor

Yedi yıllık Teleferik özlemi sona eriyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nce 15.5 milyon lira harcanarak yenilen Balçova Teleferik Tesisleri, yedi yıl aradan sonra yeniden hizmet vermeye başlayacak. 31 Temmuz 2015 Cuma günü saat 10.00’da halkın hizmetine sunulacak.

Her gün 10.00 ile 23.00 saatleri arasında hizmet verecek Balçova Teleferiği’ni İZULAŞ işletecek. Mesire alanındaki hizmetler Grand Plaza AŞ tarafından yürütülecek. Teleferikle Yeşiltepe’den Atatepe’ye ulaşım 5 yaş ve altındaki çocuklar için ücretsiz, diğer yolculardan iniş – çıkış için 6 lira ücret alınacak.

Yenilenen Balçova Teleferiği ile ilk yolculuğu İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, ilçe belediye başkanları, meclis üyeleri, basın mensuplarıyla birlikte gerçekleştirdi. Kocaoğlu, tesisleri Avrupa Birliği standartlarında baştan sona yenilediklerini ve vatandaşların burada aileleriyle hoşça vakit geçirebilmesi için gerekli düzenlemeleri yaptıklarını söyledi.

İzmir’in bu simge yapısıyla ilgili özet bilgi veren Aziz Kocaoğlu, tesisler 1974 yılında işletmeye açıldığını anımsattı. Başta dönemin Balçova Belediye Başkanı Ercüment Uysal olmak üzere, Teleferik Tesisleri’nin kuruluşunda ve işletilmesinde emeği olan tüm belediye başkanlarına teşekkür eden Kocaoğlu, “İzmir’e yakışan bir tesis oldu. Vatandaşlarımızın burada aileleriyle, çocuklarıyla hoşça vakit geçirmelerini diliyorum” diye konuştu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden verilen bilgiye göre, Balçova Teleferik Tesisleri Avrupa Birliği standartlarına uygun olarak yeniden tasarlandı. Yıllar sonra İzmir’e yeniden kazandırılan teleferiğin sekizer kişilik kabinlerinin her biri gökkuşağı renklerinde boyandı. 20 kabinle Yeşiltepe – Atatepe istasyonları arasında saatte 1200 yolcu taşıyacak teleferikle yolculuk 2 dakika 42 saniye sürecek.

Balçova Teleferik Tesisleri’nde Atatepe istasyonunun giriş bölümünden başlayarak seyir terasları, kır kahvesi, kafeterya gibi yeme – içme, atıştırma mekanları oluşturuldu. Tesisin zirvesinde “kendin pişir kendin ye” mantığıyla kontrollü mangal hizmeti sunulacak “Et evi” ve piknik alanı düzenlendi. Vatandaşlar, tesislere dışarıdan yiyecek getiremeyecek, Teleferik Tesisi içinde kurulan market ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için hizmet verecek.
İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR