Ana Sayfa Güncel Haberler Dr. Öztekin: Her unutkanlık Alzheimer değil

Dr. Öztekin: Her unutkanlık Alzheimer değil

Kent Alsancak Tıp Merkezi Nöroloji Uzmanı Dr. Sezgin Öztekin, Alzheimer hastalığının normal yaşlanmanın bir parçası olmadığını söyledi. Her unutkanlığın da Alzheimer olmadığını belirten Uzm. Dr. Öztekin, “Alzheimer ile başa çıkmak için yaşamınızı zihinsel ve fiziksel olarak aktif ve enerjik tutun, mutlu olun ve sevgi ile yaşayın” dedi.

Alzheimer hastalığının hafıza ve düşünme yeteneğini yavaşça harap eden ilerleyici bir hastalık olduğunu belirten Dr. Sezgin Öztekin, hastalığın görülme sıklığının yaşla birlikte arttığını dile getirdi. Alzheimer hastalığında ilk belirtinin “hafıza bozukluğu” olduğunu, yaş ilerledikçe pek çok kişinin hastalığı kabus gibi görmeye başladığını anlatan Dr. Öztekin, unutkanlıkla başlayan Alzheimer hastalığında daha sonra hastada para kullanmada zorlanma, yargılamada zayıflık, ruhsal değişiklikler, endişede artma, lisan ve iletişim problemleri, motivasyon ve inisiyatif kaybı ve uyku bozukluğu geliştiğini kaydetti.

Her unutkanlığın Alzheimer olmadığına dikkat çeken Dr. Sezgin Öztekin, Alzheimerli hastalarda, katılımcı olmama, ev dışına çıkmada isteksizlik, insanlardan kaçma, huy değişiklikleri, endişe, öfke, şüphe, korku gibi psikiyatrik sorunlara sıklıkla rastlandığını söyledi. Dr. Öztekin, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Önceden yapılan günlük işlerde zorlanma, yeni bir yeti öğrenmede güçlük, ipuçları verilse bile bazı isimleri hatırlayamama, yakın zamanda konuşulunları tekrar etme ayırt edici bulgular. Yaş ile ilgili hafıza problemlerinde, hasta deneyimlerinin bir bölümünü unutma, daha sonra sıklıkla hatırlama, yazılı ve sözlü direktiflere uyma, aldığı notları kullanabilme ve kendi bakımını yapabilmekte iken, Alzheimerli hasta tüm deneyimlerini unutur, daha sonra hatırlaması nadirdir, direktiflere uymada zorlanır, notları kullanamaz ve kendi bakımını yapamaz.”

Alzheimer hastalığından korunmak için çeşitli önerilerde bulunan Uzm. Dr. Sezgin Öztekin, hastalıktan korunmada beslenmesinin önemine dikkat çekerek şu bilgileri paylaştı:

“Alzheimer hastalığından korunmak için sosyalleşerek yaşanmalı, her gün egzersiz yapılmalı, zihni aktif tutmalı, katı yağdan kaçınmalı, tansiyon ve kan yağlarını normal sınırlarda tutmalı, Akdeniz diyeti ile (tahıl, meyve, balık, yeşil sebze ve zeytinyağı) beslenilmeli. Alzheimer ile başa çıkmak için yaşamınızı zihinsel ve fiziksel olarak aktif ve enerjik tutun, mutlu olun ve sevgi ile yaşayın.”RELATED ARTICLES
- Advertisment -
 

Most Popular

Recent Comments