Ana Sayfa Güncel Haberler JMO: Su kaynakları üzerinde çöp depolama tesisi olmaz

JMO: Su kaynakları üzerinde çöp depolama tesisi olmaz

Jeoloji Mühendisleri Odası (JMO), İzmir Büyükşehir Belediyesi’nce Karşıyaka Yamanlar bölgesinde yapılmak istenen katı atık bertaraf tesisi ve depolama alanına su kaynakları üzerinde olduğu gerekçesiyle karşı çıktı. Yer seçiminin son derece riskli olduğunu, depolama için uygun olmadığını belirten JMO İzmir Şube Başkanı Alim Murathan, İzmir Büyükşehir Belediyesi bürokratlarını konuyla ilgili görev ve sorumluluklarını yerine getirmemekle suçladı. Murathan, “İzmir’in zaman kaybetmemesi için projenin ÇED süreci durdurularak, yeri mutlaka değiştirilmelidir” dedi.

Konuya ilişkin basın toplantısı düzenleyen JMO İzmir Şube Başkanı Alim Murathan, katı atık bertaraf tesisi ve depolama alanının yapılmak istendiği bölgede jeolojik etütler yaparak raporlaştırdıklarını anımsattı. Murathan, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden bölgedeki yeraltı sularının durumu ile ilgili bir etüt raporu hazırlanmasını istediklerini, 2014 yılında İZSU Genel Müdürlüğünce ayrıntılı bir hidrojeolojik etüt raporu yaptırıldığını belirtti.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin mevcut raporu eksik göndererek raporun sonuç ve öneriler kısmını sakladığını belirten Alim Murathan, “Odamız bu gelişmeleri ve süreci dikkate alarak proje hakkında yeterince bilgisi olmayan ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nce de bilgilendirilmeyen İzmir kamuoyunun bilgilendirilmesine karar vermiştir” diyerek şu bilgileri paylaştı:

“Planlanan Katı atık depolama sahası yeraltı suyu ve yüzey suyu kaynaklarının üzerinde bulunmaktadır. Bölgedeki yeraltı sularının beslenme havzasını da oluşturan bu alandan ve yakın çevresinden çıkan yeraltı su kaynakları ile Karşıyaka, Çiğli, Ulukent, Koyunderede bulunan on binlerce insan damacanalarla içme suyu sağlamaktadır. Katı atık – çöp depolama tesis alanında oluşacak bir kirlilik bölgedeki tüm yeraltı sularını kirletecektir. Yukarıda belirtilen tüm tespitler İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğünce yaptırılan etüt raporunda da olanca açıklığınca anlatılmaktadır.”

İzmir Büyükşehir Belediyesi bürokratlarını konuyla ilgili görev ve sorumluluklarını yerine getirmemekle suçlayan JMO İzmir Şube Başkanı Alim Murathan, “Uzmanlık alanı su olmayan, suyu bütün meslek hayatı boyunca yalnızca muslukta gören bir bürokrat İZSU Genel Müdürü yapılırsa bu durumu da doğal karşılamak gerekir” dedi. Katı atık bertaraf tesis alanın depolama sahasının yer seçiminin son derece riskli olup, depolama için uygun olmadığını vurgulayan Murathan, “İzmir’in zaman kaybetmemesi için projenin ÇED süreci durdurularak, yeri mutlaka değiştirilmelidir. ‘ÇED süreci devam ediyor’ deyip süreç geçiştirilemez” diye konuştu.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun katı atık – çöp depolama sahası seçiminde yer sorunu yaşadıklarını, daha uygun yer bulamadıklarını birçok kez dile getirdiğini söyleyen Alim Murathan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İzmir’de katı atık depolama sahalarına yönelik uygun yer bulunamaması sorunu yoktur. Sorun, İzmir Büyükşehir Belediyesince konunun uzmanları, bilim insanları, meslek odalarıyla işbirliği yapılmaması ve böyle bir arayışın içinde olunmamasıdır. Sayın Kocaoğlu tarafından odamıza bir talep geldiğinde İzmir’in atık depolama sahası yer sorununu sorunsuz olarak çözeriz.”
RELATED ARTICLES
- Advertisment -
 

Most Popular

Recent Comments