Ana Sayfa Güncel Haberler Torbalı Belediyesi'nden çöp ayrıştırma tesisi

Torbalı Belediyesi’nden çöp ayrıştırma tesisi

Torbalı Belediyesi ilçede toplanan çöpleri sekiz ayrı havuza aktaran, presleyip ekonomiye kazandıran ayrıştırma tesisi kurdu. Tesiste ilk aşamada tek vardiyada günde 10 ton ambalaj atığı ayrıştırılıyor. Tesislerde kağıt, karton, cam, metal, pet şişeler, plastik, poşet, tetrapak türlerine göre ayrıştırılarak presleniyor.

İlçede 600’ün üzerinde büyük çaplı endüstri kuruluşunun üretim yaptığını, tarımla sanayiyi bir arada büyütmeyi amaçladıklarını belirten Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez, “Çevre her bakımdan önceliğimiz” dedi. Bu amaçla “toplama ayırma merkezi” kurduklarını anlatan Görmez, “Belediye olarak bu işten şimdilik para kazanamıyoruz. Ancak yakın gelecekte bu tesisin önemli oranda bir katma değer oluşturacağına inanıyoruz” dedi.

Belediyenin çevre mühendislerince yakında konutların ziyaret edileceğini, vatandaşlara farklı renklerde poşetler dağıtılacağını anlatan Yaşar Görmez, bütün atıkların bu poşetlere ayrı ayrı konulmasını isteyeceklerini söyledi. Görmez, kısa sürede başlatılması öngörülen uygulamayla ilgili şu bilgileri verdi:

“Atık Yönetim Yönetmeliği yayınlandı. Burada her vatandaşa ayrı bir sorumluluk düşüyor. Cam, metal ve kağıt gibi geri dönüşümü mümkün olan atıkların evsel atıklarla aynı ambalaja konulmaması gerekiyor. Ülke ekonomisi burada zarara uğruyor. Çöp bir ekonomik bir değer olmaktan çıkıp belediyelerin bir numaralı sorunu ve uğraşı haline geliyor. Torbalı’da günlük çıkan 30 ton ambalaj atığı dolayındaki çöp aslında önemli bir ekonomik değerdir. Hemşerilerimizden sokaklara yerleştirdiğimiz mavi renkli atık konteynırlarına sahip çıkmalarını istiyoruz.”
RELATED ARTICLES
- Advertisment -
 

Most Popular

Recent Comments