Ana Sayfa Güncel Haberler Esnaf otobanda yeni alışveriş merkezine tepkili

Esnaf otobanda yeni alışveriş merkezine tepkili

Kuzey çevre yolunda Bayraklı Tünelleri çıkışında karşılıklı iki servis alanının benzin istasyonu ve alışveriş merkezi yapılmak üzere Karayolları’ndan kiralanması esnaf örgütünde rahatsızlık yarattı. Yeni alışveriş merkezlerinin esnaf ve sanatkarların ticari yaşam alanlarının daraltacağı dile getirildi.

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu, Karayolları’nın yap – işlet – devret modeliyle 25 yıllığına arsa tahsis etmesiyle kentin giriş ve çıkışlarını kapatan alışveriş merkezlerine bir yenisi daha ekleneceğini söyledi. Mutlu, “Yerel yönetimlerin ve ilgili meslek kuruluşlarının görüşü alınmadan yapılan plan değişikliklerinin kente vereceği zarar, sağlayacağı faydadan daha büyük olacaktır” dedi.

Bugün İzmir’in dört ana girişinin alışveriş merkezleri tarafından kuşatıldığını anlatan Mutlu, çevre yolunun özellikle Gaziemir – Balçova arasındaki bölümünde yaşanan sıkıntılar ortadayken otobanda yeni alışveriş merkezi yapılmasını anlayamadıklarını söyledi. Türkiye’de alışveriş merkezi sayısının 350’ye yaklaştığını, İzmir’de de 21 alışveriş merkezi, 14 hipermarket ve çeşitli alanlarda etkinlik gösteren 1000’in üzerinde ekspres mağaza bulunduğunu anımsatan Zekeriya Mutlu şu görüşleri dile getirdi:

“İzmir’de yeni açılması planlanan alışveriş merkezleri, esnaf ve sanatkarlarımızın ticari yaşam alanlarının daralmasına yol açacaktır.
Kamuoyunda Hipermarket Yasası olarak bilinen yasanın görüşmeleri sırasında, alışveriş merkezi izin yetkisinin yerel yönetimler ve ilgili meslek odalarından oluşan bir kurulun iznine bağlı olması yönünde taleplerimiz olmuştu. İşin doğrusu budur. Aksi takdirde kentlerin ticari dengeleri gözetilmeden mantar gibi çoğalan alışveriş merkezleri sadece üyelerimize değil, ekonomiye, toplumun her kesimine zararı olacaktır.”
RELATED ARTICLES
- Advertisment -
 

Most Popular

Recent Comments