Ana Sayfa Güncel Haberler Seferihisar Kültür Merkezi ve Meydan Projesi törenle açıldı

Seferihisar Kültür Merkezi ve Meydan Projesi törenle açıldı

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Seferihisar’ın yıldızını parlatacak çalışmalara bir yenisini daha ekledi. Seferihisar Belediyesi’nin işbirliğinde yapımı tamamlanan Seferihisar Kültür Merkezi ve Meydan Projesi’nin açılışı ilçede düzenlenen törenle yapıldı. Hıdırlık Mahallesi’nde eski belediye binası alanında yer alan meydan ve kültür merkezinin açılış törenine İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir Milletvekili Alaattin Yüksel, Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur, Bornova Belediye Başkanı Olgun Atilla, meclis üyeleri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kültür merkezinin yapımı, kamulaştırma bedeli ve yol düzenlemesi ile yaklaşık 6 milyon liraya mal olduğunu belirterek, Seferihisar’dan Sığacık’a bisikletle gitmek için hazırlanan projenin ilçenin yavaş şehir konseptine çok yakışacağını söyledi. İzmir’de yerelde kalkınmayı sağlayacak projelere yasal, kurallara uygun olduğu sürece destek verdiklerini belirten Başkan Kocaoğlu, “İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yapamayacağı hiçbir proje ve çalışma yoktur. Yeter ki, yasaya uygun olsun. Yeter ki, yaptığımız çalışma bu kentin kalkınmasında işe yarasın. Hayal olmasın, uçuk olmasın, kaynaklar israf edilmesin. Vatandaşımızın cebine, kültürüne, sanatına, kalkınmasına dokunsun, yaşam standardının artmasına neden olsun” diye konuştu.

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer de tarım her gün ölürken tarım üreticilerine can suyu veren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na teşekkür ederek; “Türkiye’de bütün yerel yönetimler bunu örnek alacaklar. Başkanımız Aziz Kocaoğlu ile son 6 yıldır birlikte çalışma imkanımız oldu. İlçeye çok değerli projeler kazandırdı. Kendisi proje sayısıyla konuşmuyor; 360 proje demiyor ama insana dokunan, dokunduğu yerin değerini büyüten projeler yapıyor. Seferihisar’da Sığacık Kale içinde yaptığı proje ile göğsümüz geriliyor. Kupon proje. Seferihisar’ın değerini büyüttü. İnanılmaz etkileri olacak. Arıtma yapıldı. Eğer denizinize pislik akıyorsa o kent kent olmaz. Arıtma tesisleri olduğu için Seferihisar Türkiye’nin en çok mavi bayraklı halk plajına sahip ilçesi olmuştur. Bunun için minnettarız. Meydan Projesi için de İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ediyorum İnanılmaz emek verdiler. Kısa sürede ilçemiz kılıf kıyafet değiştirdi. Sınıf, lig atladı. Bizler çok şanslıyız” dedi.

Kültür Merkezi’nin düzenlemesi 12 bin 500 metrekare alan üzerinde gerçekleşti. 3 katlı olan kültür merkezinde sergi ve fuaye alanları, sanatçı dinlenme odası, çok amaçlı salon, kafeterya gibi alanlar yer alıyor. Projenin 833 metrekaresi kültür merkezi, 526 metrekaresi ise atölye binalarından oluşuyor. Tesiste araç otoparkının yanı sıra bisiklet ve motorsiklet park alanları da bulunuyor. Kültür merkezinin çevresinde özel bir düzenleme gerçekleştirilerek biri fıskiyeli iki adet havuz ve otopark alanı yapıldı.

Çalışmalar kapsamında ilçeye yeşil alanları, oturma bölümleri ve peyzajıyla geniş bir meydan da armağan edildi. İlçe merkezindeki yollar baştan aşağı yenilendi. Atatürk Caddesi, Cumhuriyet Meydanı ve çevre sokaklar “Arnavut Kaldırımı” ve “Kayrak Taşı” desenlerini taşıyan asfaltla kaplandı. 11 bin 500 metrekarelik alandaki düzenleme için uygulanan özel teknikle önceden hazırlanan desenli çelik kalıplar, sıkıştırılmış sıcak asfaltın üzerine özel iş makineleri yardımıyla bastırıldı. Baskı işleminden sonra boya ve son olarak da cila uygulaması yapıldı.
İLİŞKİLİ YAZILAR
- Advertisment -
 

EN ÇOK OKUNANLAR