Ana Sayfa Kent Yazıları Saadet Erciyas Bergama seni çağırıyor (1)

Bergama seni çağırıyor (1)

Bergama Belediyesi ve Bergama Ticaret Odası’nın işbirliğiyle iki yıldır düzenlenen “Bergama Seni Çağırıyor” projesi kapsamında, İzmirliler kent merkezine yaklaşık 100 kilometre uzaklıkta, tarihin gölgesinde sakin bir yaşamın sürdüğü Bergama’yı keşfediyor. Bu yıl 17 Nisan 2015 günü başlayan kampanya 13 Haziran 2015 gününe kadar sürecek.

İzmirlileri Konak ve Karşıyaka’dan kalkan ücretsiz otobüslerle, Cuma ve Cumartesi günleri Bergama’ya götürüp akşam da geri getiren etkinlikle geçen yıl ilçeyi 1200’ü aşkın kişi gezmiş.

Önceki hafta İzmiriz Grubu ile ziyaret etme olanağı bulduğum, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bir yılı geride bırakacak olan Bergama’ya ilişkin izlenimlerimi paylaşmak istedim. Turizmle kendine yeni bir yol çizmeye çalışan bu eşsiz kente ilişkin paylaşımlar önümüzdeki hafta da sürecek.

UNESCO’nun adı bile ziyaretçi sayısını arttırdı

Geçtiğimiz yıl Haziran ayında Katar’da düzenlenen 38. Dünya Miras Komitesi toplantısında UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine girmeyi başaran Bergama’da UNESCO farkındalığıyla birlikte ziyaretçi sayısında önemli bir artış yaşanıyor. Artış istatistiklere de yansımış durumda.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bu hafta açıklanan Nisan 2015 istatistiklerine göre yılın ilk çeyreğinde Akropol’ü 62 bin 681 kişi, Asklepion’u 28 bin 169 kişi, Bazilika’yı 7 bin 156 kişi, Bergama Müzesi’ni ise 5 bin 259 kişi ziyaret etmiş. 2013-2014 yılları arasında Bergama Müzesi’ne gelen ziyaretçi sayısında yüzde 82,2 artış yaşanırken Akropol’deki artış yüzde 23,5, Asklepion’daki artış ise yüzde 27,1 olmuş.

Yurt içi ve yurt dışındaki neredeyse tüm turizm fuarlara katılan Bergama Belediyesi, bu çabasının karşılığını şimdiden almaya başlamış. Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç bu yıl İzmir Kalkınma Ajansı’nın da desteğiyle Hollanda, Almanya, Moskova ve Dubai’de düzenlenen dünyanın en önemli turizm fuarlarına katıldıklarını belirtiyor. Gönenç, önümüzdeki günlerde Tokyo ve Londra’daki turizm fuarlarının yanı sıra İtalya’da da arkeoloji temalı bir fuarda Bergama’yı tanıtmayı sürdüreceklerini söylüyor.

Mehmet Gönenç, UNESCO’nun kente getireceği katma değerin kısa bir süre sonra kentin dinamiklerini harekete geçirecek ivmeyi yaratacağını söylüyor. Gönenç, İzmirlilerin ilçeye ilgisini arttıran “Bergama Seni Çağırıyor” etkinliğinin bile UNESCO farkındalığıyla gerçekleştiğini ve insanların Bergama’yı merak etmeye başladığını dile getiriyor. Bergama Belediye Başkanı, sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Hareketlilik sadece ören yerlerinde değil, kent merkezine doğru ilerliyor. Ancak bu elbette birden bire olmayacak. 2016 yılından itibaren Bergama’yı konaklama programına almayan tur şirketleri, konaklamayı Truva, Çanakkale, Ayvalık ya da Efes ziyaretine bağlı olarak Kuşadası, Selçuk’a alan tur şirketleri programlarına Bergama’yı dahil etmeye başladı. O nedenle bu güzel gelişmenin getireceği hareketlenmeyi hep birlikte yaşayacağız.”

Çığırtma yemeden, tulum peyniri almadan dönme

“Bergama Seni Çağırıyor” etkinliği kapsamında sabahın erken saatinde Konak’tan bindiğimiz otobüste bizi bekleyen rehberimiz yakalarımıza “Bergama Seni Çağırıyor” rozetleri taktı. Rehberimiz, yol boyunca ilçeye, ilçenin tarihi, ekonomik ve sosyal yapısına ilişkin bilgiler paylaştı.

lçeye girdiğimiz andan başlayarak, sağlı sollu, her biri birbirinden değerli Osmanlı, Bizans, Roma dönemi eserlerine ilişkin kısa bilgilerle aydınlandık. Rehberimizle birlikte önce Kızıl Avlu’yu ziyaret ettik. Ardından da Kale Mahallesi’ne doğru yavaş yavaş yol aldık.

Kentin her yerinde bulunan tabelalarla yönlendirmeler yapılmış. Çok rahatlıkla tek başınıza bile kenti gezebilir, sokaklarında gönlünüzce dolaşabilirsiniz. Sonuçta her yol sizi kent meydanına doğru götürüyor.

Her biri tarih kokan evler, tertemiz sokaklar, kapı önlerinde bir yandan el işlerini yapan, bir yandan çocuklarıyla ilgilenen Bergamalı kadınlarla selamlaştık. Hemen hemen her köşeden bizi selamlayan Akropol, görkemli Kızıl Avlu’nun gölgesinde sessiz sakin sokaklarda, bir zaman tünelinde gibi yürüdük sessizliğe uyarak.

Sokakları aşıp Arasta denilen bölgeye geldiğimizde karşımıza çıkan lokantalardaki yöresel yemekleri keyifle yedik. Kimi ızgara köftenin kokusuna dayanamadı, kimi patlıcanı baştacı eden yörenin ünlü yemeği çığırtmayla tanıştı. Ekşi mayalı köy ekmeğiyle sunulan zeytinyağlı yemeklerin yanında en çok dikkatimizi çekense esnafın güler yüzüydü. Eve dönerken otobüsteki hemen herkesin elinde ekmekle, tulum peyniri paketleri vardı.

Esnaf mutluysa turist de mutlu

İnsanın kendini ülkesinde turist gibi hissetmesi çok ilginç bir duygu. Bergama’da özellikle İzmir’den turlarla gelen ziyaretçiler konusunda esnaf oldukça duyarlı davranıyor. Çarşı içindeki bir çok esnafın kapısında “Bergama Seni Çağırıyor” kampanyasıyla gelenlerin yararlandığı indirim oranlarını gösteren afişler asılı. Yabancı turistten henüz beklediğini bulamayan küçük esnaf şimdilik yerli turiste umudunu bağlamış durumda.

Bu yıl Bergama Ticaret Odası’nın desteğiyle gerçekleştirilen bu kampanya kapsamında bazı yenilikler yapılmış. Örneğin tur sonunda serbest zaman öncesi Çizmeciler Arastası’ndaki meydanda gelen konuklara bir müzik ziyafeti sunuluyor. Genç müzisyenler, neşeli ezgilerle konukların yanı sıra çarşı esnafını da hareketlendiriyor.

Konuya ilişkin görüşünü aldığımız Bergama Ticaret Odası Genel Sekreteri Gülay Koç, turistlerle yoğun şekilde çalışan esnaf için bir eğitim çalışması yaptıklarını anlatıyor.

“Mutlu esnaf mutlu turist” adını taşıyan kampanya kapsamında, 20 saat eğitim alan 45 esnafa sertifika verdiklerini belirtiyor. Koç, “Taksiciler, restoranlar, pansiyonlardaki esnaflarımıza, onların yanındaki elemanlara yönelik bir eğitim çalışması yaptık. Farkındalık yönetimi, karşılama, hijyen, satış ve pazarlama eğitimi gibi konularda çalıştık. Sertifika alan esnaf bunu dükkanlarına yapıştırdı. Ayrıca kimi esnaf gelen turiste kendi belirlediği oranlarda indirim de yapıyor” diyor. Geçen yıl 800 kişiyle yaptıkları anket sonuçlarına göre yeni projeler üretmeyi sürdüreceklerini belirtiyor. Bergamalıların turizmle yaşamaya yeni yeni alıştığını söyleyen Koç, Ticaret Odası’nın sitesi üzerinden pansiyonculuk yapmak isteyenler için on-line eğitim desteği sağladıklarını dile getiriyor.

Haftaya: Bergama’da yerel girişimcilerin sayısı artıyor, Arasta şenleniyor

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments