Ana Sayfa Güncel Haberler Op.Dr.Doğan: Mamografi taraması mutlaka yapılmalı

Op.Dr.Doğan: Mamografi taraması mutlaka yapılmalı

Özel Tınaztepe Hastanesi ve Buca Tıp Merkezi Genel Cerrahi bölümü uzmanı Op. Dr. Suna Güzel Doğan, Buca Evka 1 Semt Evi kursiyerlerine, meme kanserinde erken teşhisin önemini anlattı. Kadınlarda en sık görülen kanser türlerinden olan meme kanserinde erken teşhisin ve konuyla ilgili farkındalığın önemine değinen Op. Dr. Doğan, kadınların büyük bir kısmının meme kanseriyle ilgili yeterli bilgiye sahip olmadığını, kanserden korunma ve erken teşhis konusunda bilinçlendirilmeleri gerektiğini vurgulayarak erken yakalanan meme kanserinde memeyi korumanın ve sağlıklı bir yaşam sürmenin daha kolay olabileceğini söyledi.

Belirti olmasa bile özellikle 40 yaş üstü her kadının yılda bir kez mamografi yaptırmasını öneren Op. Dr. Doğan, “Ailesinde risk faktörü olan kişiler tarama programlarına daha erken dönemde başlamalılar. Aile öyküsünde meme kanseri olmayan kadınlar da mutlaka mamografi yaptırmalı. Halk arasında mamografinin zararlı olduğu yönünde pek çok söylenti dolaşıyor. Ancak mamografinin vücuda verdiği radyasyon, akciğer filmi çektirirken aldığınız radyasyondan bile çok daha az miktarda. Dolayısıyla hiçbir endişe duymadan mamografi çektirilebilir.  Meme kanserinin erken dönemde saptanmasında en önemli yöntem mamografik taramadır. Koltukaltında veya memede ele gelen kitle ya da meme başından akıntı gelmesi gibi belirtiler bazı hastalarda olmayabiliyor. Böyle durumlarda ancak mamografi yöntemiyle meme kanseri tespit edilebiliyor” diye konuştu.

Op. Dr. Doğan, 16 yaşından sonra her ay adetin yedinci ve onuncu günleri arasında her kadının kendi kendini muayene etmesinin yanında özellikle 20 yaşından 1-3 yılda bir, 40 yaşından sonra ise yılda 1 düzenli olarak uzman doktor tarafından meme muayenesinin yapılmasının gerekli olduğunu hatırlattı. Op. Dr. Doğan, meme kanserinden korunmak için kilo almamaya, düzenli spor yapmaya, yağlı yiyeceklerden, aşırı alkol ve sigaradan uzak durmaya,  A ve C vitaminlerinden zengin beslenmeye dikkat edilmesi konusunda da uyarıda bulundu.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments