Ana Sayfa Güncel Haberler İzmirliler hafta sonu Urla'da ot toplayacak

İzmirliler hafta sonu Urla’da ot toplayacak

Urla Doğal Sofra Slowfood Gönüllüleri’nin düzenlediği, Urla Belediyesi’nce desteklenen Geleneksel Urla Mart Dokuzu Festivali 21-22 Mart 2015 tarihlerinde beşinci kez gerçekleşecek. Urla Doğal Sofra Slowfood Gönüllüleri etkinlikle geleneksel yemek kültürümüzün ve eski lezzetlerin gelecek nesillere aktarılmasını amaçlıyor.

Urla’nın geleneksel bahar şenliği bu yıl Urla İskele ve Özbek’teki etkinliklerle kutlanacak. İki gün sürecek etkinlik kapsamında ilk gün Tahaffuzhane-Karantina Adası, Kiklad Kayıkları ve Klazomenai antik zeytinyağı işliği gibi Urla’nın tarihi yerleri gezilecek. Ziyaretçiler Urla Üretici kadın Pazarı’nda keyifli saatler geçirecek. İlk gün akşam saat 19.00’da başlayacak gala yemeğinde ise yemek bloggeri Mehtap Süner Susuzlu’nun Otların Masalı başlıklı sunumu izlenebilecek.

İkinci gün ise Özbek Köyü’ne gidilerek köylü kadınlar ile birlikte ot toplanacak.”Yenebilir otlarımızı tanıyor muyuz?” konulu yarışma yapılacak. Özbek Köyü yöresel pazarı gezilecek. Bu sene düzenlenecek Urla Ot Festivali’nin tematik otu ise ısırgan otu olarak belirlendi. Festivalde başta ısırgan otu olmak üzere, yenilebilir otların faydalarına ilişkin bilgi de verilecek.
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments