Ana Sayfa Güncel Haberler Kocaoğlu: Fuarcılığın direksiyonunda olmalıyız

Kocaoğlu: Fuarcılığın direksiyonunda olmalıyız

Kocaoğlu: Türkiye’nin en büyük fuar kompleksi olarak tanımlanan “Fuar İzmir”, kapılarını 25 Mart 2015 günü Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’yla birlikte açacak. Açılış öncesi basın mensuplarıyla bir araya gelen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Fuar İzmir, arazinin kamulaştırmasından inşasına varıncaya kadar bir yerel yönetim tarafından gerçekleştirilen ilk projedir” diye konuştu.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, yeni fuar alanının kent merkezine 15 dakika, havalimanına ise en çok 10 dakika uzaklıkta kurulduğunu anlattı. Tesisin başta fuarcılık olmak üzere İzmir’deki bir çok sektör için kaldıraç olacağını söyleyen Kocaoğlu, “Böyle bir projeyi başarmanın ve 400 milyon lira tutarındaki yapım maliyetini sadece İzmir Büyükşehir Belediyesi olanaklarıyla karşılamanın haklı gururunu yaşıyoruz” dedi.

Aziz Kocaoğlu Fuar İzmir alanının ESBAŞ İZBAN istasyonundan alana yapacakları monoray ve yeni iznini aldıkları trompet kavşakla birlikte yaklaşık 600 milyon liraya çıkacağını söyledi. Kocaoğlu, “İkinci etapla birlikte maliyeti 1 milyar lirayı bulacak bir projeyi hayata geçirmiş olacağız” diye konuştu

İnşaatın aşamaları hakkında rakamsal örnekler de veren Başkan Aziz Kocaoğlu, “Bu inşaata bugüne kadar harcadığımız demirle 5 tane Eyfel Kulesi inşa edilebiliyor. Dökülen betonlar, çakılan kazıklar, 240 bin metrekare inşaaat alanı, otoparklarıyla dev bir proje, bir kompleks burası. İzmir’e, ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Fuar İzmir’i fuarcılık şirketi İZFAŞ’ın işleteceğini dile getiren Kocaoğlu, “Şu anda birçok fuar firması İzmir’de fuar etkinliği gerçekleştiriyor. Yeni dönemde hem İZFAŞ, hem de diğer fuarcılık firmaları çıtalarını mutlaka yükseltecekler” dedi. İZFAŞ’ın yeni bir düzenlemeye gideceğini anlatan Kocaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Eğer fuarları, kaderini bu kentle örtüştürmemiş kişiler yaparsa, yarın fuarı alıp başka bir kente gidebilir. Fuarın ve fuarcılığın direksiyonunda mutlaka İzmir Büyükşehir Belediyesi olmalıdır. İZFAŞ bünyesinde ayrı bir birim oluşturuldu. Dünya fuarcılığını izliyoruz. İzmir ve Türkiye’de büyütülebilecek bir çok fuar var. İZFAŞ bu hedefi gerçekleştirinceye kadar agresif bir çalışma yapacak. İZFAŞ ve İzmir Büyükşehir Belediyesi bu dev yatırımın kente ve sektörlere katkısı için elinden gelen her türlü desteği verip, fuarcılığı büyütmek zorundadır. Bunu hep birlikte gerçekleştireceğimize inanıyoruz.”
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments