Ana Sayfa Güncel Haberler Doğaltaş ihracatçıları Çin yolunda

Doğaltaş ihracatçıları Çin yolunda

Doğaltaş sektörü, ihracatta en önemli pazarlarından biri olan Çin’de düzenlenecek 15. Xiamen Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’na çıkartma yapmaya hazırlanıyor. Türkiye Milli Katılım Organizasyonu’nu Ege İhracatçı Birlikleri’nin gerçekleştirdiği fuar, 6-9 Mart 2015 tarihlerinde düzenlenecek.

Son dönemde ciddi bir durgunluk yaşayan Çin’deki fuara, Milli Katılım Organizasyonu ile 63 Türk firması katılıyor. Fuarda bireysel olarak katılan Türk firmaları ile birlikte Türkiye’den 130 firma taşlarını sergileyecek. Doğaltaşçılar, sektörün en büyük doğaltaş ve teknolojileri fuarında Çin ve Uzakdoğu başta olmak üzere tüm dünyaya yapılan ihracatlarını arttırmaya çalışacak.

Durgunluk olsa da fuarda yer almak önemli

Çin’de inşaat sektöründe ciddi bir durgunluk yaşanmasına karşın dünyanın en büyük doğaltaş fuarında müşterilerle ilişkilerini güçlü tutmak adına yer alacaklarını belirten Ege Maden İhracatçıları Birliği (EMİB)Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya, ülkede ancak 2015 yılının son çeyreğinde bir hareketlenme beklediklerini söyledi.

Çin’de sektörün frene basmaya devam ettiğini vurgulayan Kaya, “Ama bir taraftan da doğaltaş stokları bitiyor. Çin’de 40 gün süren yeni yıl tatili de sona eriyor. Çin’de hükümetin ekonomik politikaları durgunlukta etkili. Çok büyük bir beklenti ile gitmiyoruz. Ancak en büyük pazarımızda müşterilerimizle ilişkilerimizi güçlü tutma adına gidiyoruz” dedi.

Xiamen sadece blok mermer satış noktası değil

Türkiye’nin Çin’e yaptığı doğaltaş ihracatında blok mermer satışının ağırlıklı olduğunu hatırlatan EMİB Başkanı Mevlüt Kaya Xiamen’in sadece blok mermer satış noktası olmadığını da dile getirdi. Kaya, işlenmiş ürün almak için dünyanın dört bir tarafından alıcıların bu fuara geldiğini belirterek, “Blok alımlarındaki yavaşlamaya rağmen işlenmiş ürün ihracat potansiyeli bizim için çok önemli. Malezya, Singapur, Meksika, Avusturalya, Kore, ABD’den talepler arttı. Xiamen Fuarı’na dünyanın her tarafından alıcılar geliyor. İşlenmiş ürün ihraç eden firmalarımızın ticari bağlantılarla döneceğini umuyoruz. Projelere bitmiş ürün satılacak” diye konuştu.

2016 yılında Türkiye standı büyüyecek

EMİB Başkanı Kaya, Xiamen Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’nda Türkiye’ye ayrılan 2 bin 303 metrekarelik pavyonunun sektöre yetmediğini,alanın büyütülmesi için yoğun mesai harcadıklarını anlattı. Kaya sözlerini şöyle sürdürdü: “2016 yılında Türkiye’nin standının 1000-1400 metrekare arası büyüyeceğinin sözünü almıştık. Bu gidişimizde bu artışı imza altına almayı hedefliyoruz. Bu sayede 2016 yılında 80-90 arası firma ile katılmayı hedefliyoruz. Bu haliyle bile Türk doğaltaş sektörünün en fazla firma ile milli katılım organizasyonunu gerçekleştiriyoruz. 2016 yılından itibaren daha da güçlü konuma geleceğiz.”

Çin’e yapılan ihracatta madenciliğin payı büyük

Türkiye 2014 yılında Çin’e 1 milyar 811 milyon 612 bin dolarlık maden ürünleri ihracatı yaptı. Bu rakam Çin’e yaptığımız toplam ihracatımızın yüzde 63’ünü oluşturuyor. Doğaltaş ihracatımız ise 828 milyon 749 bin dolar olarak kayıtlara geçti.

Zengin doğaltaş rezervlerine sahip Fujian eyaletinde yeralan Xiamen Adası, Çin’in en önemli doğal taş üretim ve ticaret merkezi konumunda. 8 milyar dolara ulaşan Çin doğaltaş ticaretinin yüzde 60’ı, dünya doğaltaş ticaretinin ise yüzde 15’i Xiamen Limanı’ndan gerçekleştiriliyor.
RELATED ARTICLES
- Advertisment -
 

Most Popular

Recent Comments